Z harcerskiego kociołka

Harcerze 1 DH im. H. Derdowskiego oraz zuchy 1 GZ „Ekoludki”  z Koloni uczestniczyli w akcji SZOK – Smaczne Zdrowe Ogniskowe Kucharzenie organizowanej przez Chorągiew Gdańską ZHP.  Poprzez zrealizowanie zadania pozyskaliśmy dla drużyny –kociołek i zostaw do gotowania na ognisku. Naszą akcję nazwaliśmy „Smaczne, zdrowe, ogniskowe kucharzenie - Harcerskie bulgotanie – w kotle gotowanie z cateringiem  harcerze –zuchom „Z harcerskiego kociołka”. Udział w akcji  pozwolił  na współpracę zuchów i harcerzy w warunkach pandemii.  Zuchy przynosiły w podane przez drużynową miejsce różne warzywa zebrane w ogródkach przydomowych i szklarniach (cebulę, cukinię, kabaczki, marchewkę, pomidory, paprykę i inne). Natomiast harcerze, zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami,  w innym terminie obrobili warzywa, przygotowali miejsce na ognisko i zaczęli GOTOWAĆ. Pilnowanie „ognia” i dbanie o odpowiedni płomień okazało się radosnym wyzwaniem,(listopad, sobotnie popołudnie, wiatr), wspaniałą przygodą i niezwykłym kulinarnym doświadczeniem. Gotowali w oparciu o wcześniej uzyskany i udoskonalony przez siebie przepis. W czasie przygotowywania potrawy nanosili poprawki do przepisu oraz wykonywali dokumentację zdjęciową, w tzw. międzyczasie śpiewali. Gotowy posiłek nakładali do przygotowanych menażek, i słoików. Następnie było roznoszenie (catering) posiłku do zuchów, (o czym wcześniej poinformowali rodziców zuchów). Ostatnie porcje dotarły do odbiorców wieczorem. Harcerze także spożyli produkt przygotowany przez siebie -  uzyskał najwyższą z możliwych notę.  W efekcie w/w działań pokazaliśmy nie tylko sobie, że możliwe jest współdziałanie  w trudnych warunkach. Harcerze udowodnili, że umieją przygotować smaczne i pożywne danie na ognisku, zorganizować catering, współpracować ze sobą i zaangażować do pomocy młodszych kolegów. W ramach przedsięwzięcia nawiązali także współpracę z rodzicami zuchów, pokazali że przestrzegają zasad BHP przy ognisku oraz higieny przygotowywania posiłków. Wykonali także dokumentację zdjęciową i sporządzili przepis. Przy okazji podjętego działania zdobyli sprawności zuchowe i harcerskie. Było to wspaniałe doświadczenie, które postanowili powtórzyć- może zimą?

W/w działanie uzyskało aprobatę rodziców, a telefony z pochwałami umiejętności kucharskich harcerzy były miłym zwieńczeniem działania.

Celem projektu, w którym uczestniczyliśmy  było nabywanie przez harcerzy umiejętności samodzielnego przygotowywania posiłków z dostępnych produktów w warunkach biwakowych i obozowych. Wykonanie dania smacznego, zdrowego, na ognisku, w kociołku. Umiejętność higienicznego przygotowywania dań, dokumentowania ich oraz wykonania przepisu „dla potomnych.”

Akcję koordynowały dh drużynowe: Danuta Kobiela i Małgorzata Szadkowska

Działanie finansowane jest ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030