Gra miejska „Òdjimk z ùszłotë”

Uczniowie klasy IV uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego i zuchy z 1. Gromady Zuchowej „Ekoludki” wzięły udział w  historycznej grze miejskiej.

Gra była realizowana na terenie Kartuz z okazji 100. Rocznicy odzyskania niepodległości. Rozpoczęła się od dworca PKM. Zebranych przywitała pani Anna Dereń dyrektor Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w towarzystwie dwóch starostów: tego z 1922 roku pana Emila Sobieckiego oraz tego obecnego pani Janiny Kwiecień.

Od starosty Sobieckiego otrzymaliśmy pieniądze na bilet kolejowy i egzemplarz Gazety Kartuskiej z 1922 roku. Tak rozpoczęła się nasza podróż. Tropiliśmy historię naszego miasta. Poruszając się pieszo ulicami miasta spotykaliśmy postacie z dawnych lat, „dziwnie” ubrane. Mieliśmy do wykonania szereg zadań, z którymi poradziliśmy sobie doskonale. Były to zadania w Arboretum, gdzie poznawaliśmy różne gatunki drzew, ich owoce oraz zastosowanie w życiu codziennym. Dowiedzieliśmy się z jakich gatunków drewna powstają meble, olejki eteryczne czy instrumenty muzyczne.

Wracając z wyprawy do Kartuskiego Centrum Kultury spotkaliśmy przy Kolegiacie mnicha, ale niestety nie udało się nam z nim porozmawiać.

 Po przybyciu wszystkich grup na zakończenie gry odbyło się wspólne podsumowanie. Dla wszystkich uczestników czekały listy gratulacyjne oraz tajemnicza przesyłka dla każdej grupy.

To była  wspaniała przygoda.

Organizacja wyjazdu

i opracowanie D. Kobiela