Wycieczka nad morze

Uczniowie klas IV- VIII uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego byli w sobotę 14 września 2019 roku na wycieczce.

Pierwszym punktem programu był Park Ewolucji w Sławutówku. Poznaliśmy tam najstarsze dzieje świata. Wyruszyliśmy w podróż batyskafem, byliśmy w kinie. Pani przewodnik oprowadziła nas po obiekcie przybliżając nam życie w czasach prehistorycznych i opowiedziała nam o dinozaurach, które po drodze spotykaliśmy. Niezwykłą atrakcją było Stonehenge- replika w skali 1:1, jednej z najsłynniejszych europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epok neolitu i brązu. Nie zabrakło też zabawy: przejażdżki pojazdami Flinstonów czy Dino Pociągiem.

Potem udaliśmy się do Rzucewa do Parku Kulturowego – Osady Łowców Fok. Pan przewodnik przybliżył nam historię osady sprzed 3 tysięcy lat w Kruszwicy nad brzegiem Zatoki Puckiej. Widzieliśmy narzędzia, ozdoby, przedmioty codziennego użytku odnalezione przez archeologów w tym miejscu. Potem poszliśmy do Pałacu Jan III Sobieski aleją lipową, sadzoną przez siostrę króla Jana III Sobieskiego.

Następnie pojechaliśmy się do Pucka, aby tam udać się do Portu Rybackiego, pomnika Zaślubin Polski z morzem. Przy obelisku Józefa Hallera zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Każdy z uczestników wycieczki miał możliwość zobaczyć na własne oczy zegar słoneczny. Potem poszliśmy do przystani jachtowej i na molo, z którego podziwialiśmy Zatokę Pucką. Kolejnym punktem programu była latarnia morska w Rozewiu. Po wejściu na samą górę  zachwycił nas przepiękny widok Bałtyku i Półwyspu Helskiego. Potem zeszliśmy „Lisim Jarem”- leśnym wąwozem na plażę, którym kiedyś wędrował król Polski Zygmunt II Waza. Brzegiem morza podziwiając wybrzeże klifowe spacerowaliśmy aż do Jastrzębiej Góry. Ostatnim punktem programu była „Gwiazda Północy” najbardziej wysunięty na północ punkt Polski.

Pogoda i humory dopisywały. Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Organizacja wyjazdu

                                                                                  i opracowanie D. Kobiela