Uroczystości 100 – lecia powrotu Kaszub do Polski w Kartuzach

1 DH  i 1 GZ z druhnami i Panią Dyrektor  Bożeną Merchel w sobotę uczestniczyły w uroczystościach związanych z 100 rocznicą przyłączenia Kaszub do Polski.

8 lutego 1920 r.  do Kartuz wkroczyły wojska I Pułku Ułanów Krechowieckich (Dzisiaj w ich rolę wcielili się członkowie Kaszubskiego Szwadronu Kawalerii z dowódcą starszym fachmistrzem Arkadiuszem Kupperem na czele).  Na Rynku w Kartuzach wspólnie z zebranymi  odśpiewali hymny Polski i Kaszub, poznali także historię sprzed stu lat oraz obejrzeli krótką inscenizację powitania żołnierzy.

Skróconą historię powrotu Kaszub do Polski przypomniał Starosta Kartuski Pan Bogdan Łapa -10 stycznia 1920 roku po ratyfikacji Traktatu Wersalskiego przez Rzeszę Niemiecką, wojska polskie pod dowództwem generała Hallera rozpoczęły przejmowanie Pomorza i ziemi kaszubskiej dla Polski. 8 lutego 1920 roku do Kartuzy wkroczyły oddziały I Pułku Ułanów Krechowieckich. Na kartuski dworzec wjechał pociąg pancerny „Hallerczyk”, do miasta wjechał brygadier Suszyński na czele ułanów i szwoleżerów, a polskie wojska witał mecenas Emil Sobiecki – pierwszy polski starosta kartuski wraz z ks. Konradem Hoffmanem proboszczem z Chmielna i przewodniczącym Rady Ludowej Maciejewskim. Sam generał Józef Haller odwiedził Kartuzy pod koniec lutego. Spędził noc w Kaszubskim Dworze. Na dłużej pojawił się w Stolicy Kaszub w październiku 1922 roku na poświęcenie sierocińca, drukarni i szpitala, natomiast w 1927 roku – figury Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, głos zabrał jego Piotr Karczewski. Przekazał mieszkańcom Kartuz flagę Polski.

Senator Stanisław Lamczyk przekazał staroście Bogdanowi Łapie okolicznościowy Medal Senatu, a burmistrzowi Mieczysławowi Gołuńskiemu pamiątkową uchwałę, podjętą przez senat. Senator odczytał list od marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego.

Po zakończeniu uroczystości na Rynku, udali się na mszę św. do kościoła pw. Św. Kazimierza. Po mszy przemaszerowali pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, gdzie złożono kwiaty, odsłonięto tablicę, poświęconą gen. broni Józefowi Hallerowi. Na koniec uroczystości krótki koncert zagrała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach. Po uroczystościach harcerze i zuchy udali się na pyszną grochówkę.

Opracowały: Małgorzata Szadkowska, Danuta Kobiela