Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku

Z okazji 100- lecia przyłączenia Kaszub do Polski uczniowie  klas V, VI,VIII uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego i harcerze z naszej drużyny wzięli udział w  ogólnopolskich uroczystościach w Pucku, gdzie przed stu laty odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem.
Po przyjeździe do Pucka przywitała nas słoneczna pogoda i przepiękna tęcza. Udaliśmy się do Portu Rybackiego, gdzie był koncert zespołu wokalnego Klubu MW .Po przybyciu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy w asyście Kompanii Reprezentacyjnej i Orkiestry MW wraz z pocztami sztandarowymi rozpoczęły się uroczystości.
Na jubileusz 100-lecia zaślubin Polski z morzem przyjechał specjalnie z Kanady, gdzie mieszka na co dzień  pan Jerzy Pławski, który wydał tę samą komendę do wciągnięcia biało-czerwonej bandery na maszt, jak zrobił to sto lat wcześniej jego ojciec, w obecności gen. Józefa Hallera.
Odśpiewaliśmy Hymn Narodowy i Hymn kaszubski. Potem nastąpił akt odnowienia Zaślubin Polski z morzem oraz przemówienia ważnych osób, np. pani prezydent miasta Pucka, prezesa Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego i Prezydenta RP. Potem był salut narodowy(21armat). Bardzo efektowne było złożenie wieńca ze śmigłowca. Następnie przeszliśmy z portu rybackiego  w kierunku PZM AMEX ,gdzie odbyła się inscenizacja historyczna w miejscu autentycznych Zaślubin Polski z Morzem (dawna baza Morskiego Dywizjonu Lotniczego). Osobiście spotkaliśmy się z gen. Józefem Hallerem i ks. Józefem Wryczą. Legendarny dowódca, tak jak było to 100 lat temu wrzucił  platynową obrączkę do morza.
Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Na długo w naszej pamięci pozostaną te ważne uroczystości, w których mieliśmy możliwość uczestniczyć.

Organizacja wyjazdu
i opracowanie: D. Kobiela