Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

Uroczyste zakończenie roku szkolnego zaczęliśmy Mszą Świętą w Sanktuarium w Sianowie. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele udali się do szkoły, gdzie kl. I i III zaprezentowały program artystyczny, w którym przypomniały o  bezpieczeństwie  podczas wakacji.  Następnie wyróżnieni uczniowie na apelu otrzymali świadectwa oraz nagrody książkowe wręczane przez panią dyrektor. Nagrody zasponsorowała Rada Rodziców naszej szkoły.  Pożegnanie uczniów z wychowawcami nastąpiło w klasach. Życzymy przyjemnych wakacji i powrotu do szkoły z nowymi siłami do nauki.

Szkolny Konkurs Ekologiczny

27 czerwca miał miejsce Szkolny Konkurs Ekologiczny, w którym uczestniczyły dzieci z klas 0-III.  Każda z klas musiała wykonać kilka zadań konkursowych: odpowiedzieć na pytania dotyczące życia zwierząt, zjawisk przyrodniczych, rozwiązać zagadki związane z ekologią , za pomocą gestu i dźwięku przedstawić kalambury. Dzieci wykazały się odpowiednią do wieku wiedzą przyrodniczą. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki.

Wizyta w ZOO

Klasa "0" oraz uczniowie klasy I SP w Koloni wraz z wychowawcami 26 czerwca odbyły ciekawą wycieczkę do oliwskiego ZOO. Mimo niesprzyjającej aury dzieci poznawały ciekawy świat zwierząt. Zafascynowały je surykatki, żyrafy,  małpy zajmujące się swoimi maleństwami, gady i płazy oraz ssaki. Starały się zapamiętać egzotyczne nazwy zwierząt, ich zwyczaje oraz wygląd. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami. Zgodnie twierdziły, że wyjazd był bardzo udany.

Impreza sobótkowa

Dnia 23 czerwca 2012 roku po raz V odbyła się  w Koloni impreza integracyjna „Festyn rodzinny oraz zabawa sobótkowa „Najkrótsza noc w najdłuższej wsi” zrealizowany dzięki wsparciu Gminy Kartuzy. W tym roku uroczystość miała szczególny charakter, gdyż połączona była z obchodami  210 rocznicy powstania wsi Kolonia.  W części oficjalnej pan  Benedykt Karczewski przekazał szkole fragmenty przetłumaczonej z języka  staroniemieckiego kroniki. Uczniowie szkoły zaprezentowali spektakl  „Powstanie Koloni”  autorstwa nauczycieli tutejszej szkoły, gościnnie wystąpił zespół „ Krosniąta” ze SP nr 5 w Kartuzach. Po części artystycznej honorowi goście i gospodarze uroczystości bryczką udali się do pomnika, gdzie  złożyli wiązankę kwiatów, a następnie pojechali na cmentarz ewangelicki „Cerpiskò”.  Podczas festynu dzieci, młodzież oraz dorośli mieli możliwość uczestnictwa w wielu interesujących konkurencjach i zabawach( konkurs wianków „Magiczne liczby”, „ Łowienie ryb”, „Taniec z klamrami”, „Zabawa z kamykami”, „ Wykopaliska”, „Artystyczne malowanie twarzy”, „Cięcie piłką gwoździ” „Wałkowanie ciasta”, „Cięcie drewna”). Wszyscy biorący udział otrzymali nagrody lub drobne upominki.    Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia Tomasz Belgrau , sołtys wsi Benedykt Kwidzinski oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni  pani Bożena Merchel  uroczyście rozpalili ognisko co dało początek zabawie do białego rana. Nad naszym  bezpieczeństwem i porządkiem czuwali strażacy z OSP Kolonia. Dziękujemy wszystkim , którzy przyczyni się do realizacji tej imprezy. Organizatorzy.

Turniej piłkarski

Szkoła Podstawowa w Koloni we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia realizuje projekt „Aktywnie spędzamy czas wolny – przygotowania do turnieju i Turniej Mini Piłki Nożnej – Kolonijne Euro 2012”. 15 czerwca 2012r. odbyły się w naszej szkole, już po raz czwarty, rozgrywki turniejowe. Na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej w Koloni spotkały się drużyny z czterech sąsiednich szkół podstawowych: Staniszewa, Mirachowa, Prokowa i Koloni. Rywalizacja dostarczyła mnóstwa wrażeń. Emocje potęgował silny doping kibiców. Młodzi piłkarze zafundowali zebranym piękne widowisko. Wszystkie drużyny zaprezentowały dobry i wyrównany poziom gry według zasad fair play. Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym”. W sumie odbyło się 6 meczy. Drużyna z Prokowa oraz drużyna z  Koloni zdobyła jednakową ilość punków, jednak stosunek bramek wypadł na korzyść Prokowa i to właśnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Prokowie stanęli na najwyższym stopniu podium. Na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa w Koloni, na trzecim Szkoła Podstawowa w Mirachowie, a na czwartym Szkoła Podstawowa w Staniszewie. Wszystkie drużyny otrzymały puchary dla swoich szkół, piłki oraz dyplomy a zawodnicy medale, nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyła uczestnikom dyrektor szkoły w Koloni – pani Bożena Merchel. Gospodarze zapewnili też gościom słodki poczęstunek, napoje oraz transport. Zadanie publiczne było realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.