Żegnamy Szóstoklasistów!

Kolejni szóstoklasiści opuścili mury naszej szkoły. Na pożegnalnym apelu wystąpili z programem artystycznym, podziękowali rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud, który włożyli w edukację i wychowanie. Uczniowie klasy piątej pożegnali swoich starszych kolegów piosenką „Ale to już było…” oraz samodzielnie wykonanymi upominkami – Portretami. Następnie  zastępca Burmistrza Gminy Kartuzy  Pan Tomasz Belgrau wraz  Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni  Bożeną Merchel wręczyli  nagrodę Burmistrza Kartuz Pana Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego najlepszemu w szkole szóstoklasiście – Sebastianowi Jankowskiemu. Nagrody książkowe otrzymali uczniowie wyróżniający się w nauce, Ci którzy mieli 100% frekwencję oraz uczniowie którzy wyróżnili się aktywnością społeczną. Opiekun SKO pan Eugeniusz  Sikora przygotował  rzeczowe niespodzianki dla systematycznie oszczędzających. Dyrektor szkoły w imieniu Rady Pedagogicznej podziękowała także rodzicom za owocną współpracę oraz działania na rzecz szkoły. Szczególne podziękowania złożyła na ręce Państwa Sylwii i Zdzisława Miotk, Aliny i Zbigniewa Cirockich, Lucyny i Arkadiusza Potrykus oraz Ewy i Marka Kwidzińskich. Po uroczystości wszyscy spotkali się na słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

Festyn sobótkowy

Wspaniała atmosfera zabawy, śmiechu i radości panowała na festynie rodzinnym „Najkrótsza noc w najdłuższej wsi”, która po raz dziewiąty odbyła się na boisku wielofunkcyjnym oraz na placu przy Szkole Podstawowej w Koloni. O godz. 15.00 Pani Bożena Merchel, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni , dokonała uroczystego otwarcia imprezy sobótkowej. Na imprezę licznie przybyli mieszkańcy Koloni i okolicznych miejscowości, zagościł u nas również Burmistrz Gminy Kartuzy Pan Tomasz Belgrau.

Podczas festynu nie zabrakło atrakcji; na wstępie grupa teatralna przygotowana przez Panią Danutę Kobiela wystąpiła z prapremierą przedstawienia w języku kaszubskim pt.: „Wybory miss” oraz zaprezentowała taniec kaszubski. Nim przebrzmiały echa gromkich braw dla młodych artystów, na placu pojawiła się Parafialna Grupa Symulacyjna pod opieką ks. Wojciecha Trapkowskiego i nastąpił pokaz prewencyjno-wychowawczy symulacji wypadku drogowego. Pokaz bardzo zainteresował dzieci i dorosłych. Najmłodszym uczestnikom festynu wyjaśniono, że to jest „wypadek na niby”. Atrakcją, którą dla dzieci przygotowali strażacy z OSP w Koloni była przejażdżka wozem strażackim, gaszenie ognia pianą oraz zawody w „przewracaniu” pachołków strumieniem wody. Po tych wydarzeniach na boisku wielofunkcyjnym wszyscy chętni tańczyli „Zumbę” , którą poprowadziła Pani Alina Cirocka. Zmęczeni tancerze chętnie obserwowali pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu Natalii Lejk. W międzyczasie odbywały się konkursy i zadania dla dzieci i młodzieży, cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci uczestniczyły w m.in. konkursie : „Przewieź misia”, „Skoki w workach”, „Przejazd hulajnogą”, „Ogromny balonik”, układały „Puzzle”, malowały gipsowe figurki i plastelinowe obrazki. Podczas wykopalisk poznawały podstawy pracy archeologów, w długiej kolejce oczekiwały na przyjęcie przez wizażystkę, niezawodnie uczestniczyły w loterii fantowej. Zabawom towarzyszyły niezapomniane emocje. Każda z konkurencji była nagradzana (piłkami, puzzlami, plecakami, kredkami, kolorowankami, rakietkami, świecącymi mieczami, itp.) Młodzież uczestniczyła w rozgrywkach sportowych. Brała udział w marszu „stonogi”, „przeciągała linę”. Konkurencje dla dorosłych także uzyskały ogromny aplauz – mężczyźni przez chwilę byli rzymskimi wojownikami i strzelali do tarcz z katapulty, rzucali kapeluszem do celu , panie w „Pracowni Chanel” szyły powłoczki na poduszki, natomiast rodziny uczestniczyły w „tkaniu pajęczej sieci”, „Karaoke”, Jeździe na desce z dzieckiem. W czasie zabaw i konkurencji salwom śmiechu nie było końca. Ważnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na wianek sobótkowy. O godzinie 17:00 nastąpiło uroczyste rozpalenie ogniska . Uczestnicy imprezy mogli skosztować kiełbasek z chlebem wiejskim, ciast i gofrów pieczonych przez panie z KGW oraz wypić kawę czy herbatę. Nad oprawą muzyczną imprezy czuwała Pani Emila Stenka. Bezpieczeństwo zapewnili nam strażacy z OSP w Koloni pod kierunkiem Prezesa Pana Bronisława Bigus. Impreza została zorganizowana dzięki dotacji Gminy Kartuzy, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Koloni, KGW w Kolonia, Sołectwu Kolonia oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia, pracownikom Szkoły Podstawowej w Koloni oraz wszystkim przyjaciołom naszej wsi. Organizatorzy składają serdeczne wszystkim, którzy włączyli się w zorganizowanie imprezy oraz wszystkim, którzy z nami się bawili.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

Dzień Pustych Klas

17 czerwca odbył się w naszej szkole po raz pierwszy Dzień Pustej Klasy (święto zainicjowane w 2012 roku w Wielkiej Brytanii).W tym dniu dzieci powinny porzucić naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie. Niestety aura spłatała nam figla i cały dzień lało jak z „cebra”. Choć pogoda nam nie sprzyjała opuściliśmy klasy i oglądaliśmy przez okna świat za „deszczową firanką”. A potem zorganizowaliśmy Szkolny Konkurs Ekologiczny dla dzieci przedszkolnych i klas I-III. Dzieci wędrowały po kontynentach, śpiewały piosenki o tematyce ekologicznej np.: „Ekoskrzat”, „Motylki”, „Deszcz”, rozwiązywały kalambury, rozpoznawały i nazywały warzywa i owoce, rozróżniały gatunki ptaków, segregowały ubrania zgodnie z oglądanymi na ilustracjach porami roku. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą, a najlepiej wypadły przedszkolaczki. Natomiast uczniów klas IV-VI nauczyciele zabrali do parku w Kartuzach, gdzie uczestniczyli w Gminnym Festynie Ekologicznym, gdzie mimo ulewy bawili się, obserwowali i doświadczali przyrody zmysłami.

 

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

III Festyn Ekologiczny

W piątek 17 czerwca uczniowie kl. IV, V i VI, na zaproszenie Burmistrza Kartuz, brali udział w III Festynie Ekologicznym. Festyn odbył się w Parku Solidarności w Kartuzach. Tegoroczna edycja skupiała się na problemie ochrony powietrza oraz przeciwdziałaniu zjawisku niskiej emisji. W trakcie Festynu uczniowie nabywali wiedzę w zakresie ochrony powietrza, recyklingu, segregacji śmieci, oszczędzania energii elektrycznej, odnawialnych zasobów przyrody poprzez udział w kilku warsztatach prowadzonych przez wyspecjalizowanych edukatorów. Mimo że pogoda nie dopisała, udział w festynie przyczynił się do poszerzenia i utrwalenia wiedzy przyrodniczej.

 

Kolonijne Euro 2016

W ramach realizacji projektu „Aktywnie spędzamy czas wolny – przygotowania do turnieju i Turniej Mini Piłki Nożnej – Kolonijne Euro 2016”, 16 czerwca 2016r. odbyły się w naszej szkole rozgrywki turniejowe. Na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej w Koloni po raz kolejny spotkały się drużyny z czterech sąsiednich szkół podstawowych: Staniszewa, Mirachowa, Prokowa i Koloni. Rywalizacja dostarczyła mnóstwa wrażeń. Emocje potęgował doping kibiców. Młodzi piłkarze zafundowali zebranym piękne widowisko. Wszystkie drużyny zaprezentowały bardzo dobry poziom gry według zasad fair play.  Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym”. W sumie odbyło się 6 meczy.O miejscach na podium zdecydował ostatni, niezwykle emocjonujący, mecz pomiędzy SP Kolonia i SP Mirachowo. Po początkowym prowadzeniu Koloni, pod koniec drugiej połowy meczu Mirachowo wyrównało i stosunkiem bramek 2:2 mecz zakończył się remisem. Dało to Szkole Podstawowej z Mirachowa pierwsze miejsce. Staniszewo uplasowało się na miejscu drugim, Kolonia – trzecim, a Prokowo – czwartym. Drużynę naszej szkoły stanowili uczniowie klasy V: Dawid Kitowski, Radosław Cirocki, Jakub Sypion, Nikodem Roszkowski oraz klasy VI: Sebastian Jankowski, Dominik Kwidziński, Błażej Miotk i Dawid Szwaba.

Wszystkie drużyny otrzymały puchary dla swoich szkół, piłki, zestawy do tenisa stołowego oraz dyplomy a zawodnicy medale, nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyła uczestnikom dyrektor szkoły w Koloni – pani Bożena Merchel. Gospodarze zapewnili też gościom słodki poczęstunek, napoje oraz transport. Zadanie publiczne było realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.