Polityka ochrony dzieci w Szkole Podstawowej w Koloni

 

 

Polityka ochrony dzieci

w Szkole Podstawowej w Koloni

 

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 ze zm.);

1) Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606);

2) Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2021 r. poz. 1249);

3) Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U z 2022 r. poz. 1138 ze zm.);

4) Konwencja o Prawach Dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z dnia 20 listopada 1089 r. (Dz. U. z 1991 Nr 120 poz. 526 ze zm.);

5) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 września 2023 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty" oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta" (Dz. U. z 2023 r. poz. 1870).

 

Preambuła

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników placówki jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownik placówki traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik placówki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych danej placówki oraz swoich kompetencji.


Rozdział I

Objaśnienie terminów


§ 1.

  1. Pracownikiem placówki jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.

  2. Dzieckiem jest każda osoba do ukończenia 18. roku życia.

  3. Opiekunem dziecka jest osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny. W myśl niniejszego dokumentu opiekunem jest również rodzic zastępczy.

  4. Zgoda rodzica dziecka oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.

  5. Przez krzywdzenie dziecka należy rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym pracownika placówki, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbywanie.

  6. Osoba odpowiedzialna za Internet to wyznaczony przez kierownictwo placówki pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z Internetu oraz nad bezpieczeństwem dzieci w Internecie.

  7. Osoba odpowiedzialna za Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem to wyznaczony przez kierownictwo placówki pracownik sprawujący nadzór nad realizacją Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem w placówce.

  8. Dane osobowe dziecka to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.


Rozdział II

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

§ 2.

  1. Pracownicy placówki posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci, np:

  • widoczne obrażenia ciała (siniaki, poparzenia, rany, ugryzienia, złamania kości itp.), których pochodzenie trudno wyjaśnić lub wyjaśnienia te wydają się mało wiarygodne;

  • niechęć do udziału w zajęciach wychowania fizycznego;

  • nadmiernie zakrywanie ciała, niestosowne do sytuacji i pogody;

  • strach przed rodzicami/opiekunami, powrotem do domu;

  • bierność, wycofanie, uległość, apatia, samookaleczanie;

  • powtarzające się dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, głowy, mdłości itp.;

  • moczenie się bez powodu lub w konkretnych sytuacjach czy też na widok konkretnych osób;

  • nagła i wyraźna zmiana w zachowaniu;

  • uczeń jest często brudny, nieprzyjemnie pachnie;

  • uczeń kradnie jedzenie, pieniądze, uczeń żebrze - uczeń jest głodny;

  • uczeń nie otrzymuje potrzebnej mu opieki medycznej, szczepień, okularów itp.;

  • brak przyborów szkolnych, odzieży i butów dostosowanych do warunków atmosferycznych;

  • słabsze wyniki w nauce w stosunku do możliwości;

  • uciekanie w świat wirtualny (gry komputerowe, Internet);

  • używanie środków psychoaktywnych;

  • pojawiające się w pracach artystycznych, rozmowach, zachowaniu elementy/motywy seksualne;

  • rozbudzenie seksualne niestosowne do sytuacji i wieku;

  • ucieczka z domu.

2. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy placówki podejmują rozmowę

z rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do

szukania dla siebie pomocy.

3. Pracownicy monitorują sytuację i dobrostan dziecka.

4. Pracownicy znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko ustalone

w placówce.

Zasady stanowią Załącznik do niniejszej Polityki.

5. Rekrutacja pracowników placówki odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji

personelu. Zasady stanowią Załącznik do niniejszej Polityki.


Rozdział III

Procedury interwencji w przypadku krzywdzenia dziecka

§ 3.

W przypadku podjęcia przez pracownika placówki podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji dyrekcji placówki.

§ 4.

  1. Pracownik, po zidentyfikowaniu ryzyka krzywdzenia małoletniego przez innego dorosłego, rodziców ucznia, innego małoletniego lub pozyskaniu takiej informacji od innych osób, rodziców, w tym rodziców małoletniego, niezwłocznie zatrzymuje krzywdzenie, następnie informuje o tym dyrektora, psychologa/pedagoga i wychowawcę oraz sporządza protokół interwencji.

  2. W związku z podejrzeniem ryzyka krzywdzenia małoletniego psycholog/pedagog/pedagog specjalny lub dyrektor niezwłocznie izoluje małoletniego od potencjalnego sprawcy, dyrektor zawiadamia policję i podejmuje dodatkowe kroki jako pracodawca (zgodne z Kartą Nauczyciela, Kodeksem pracy, ogólnymi przepisami prawa).

  3. W każdym z przytoczonych przypadków małoletni zostaje niezwłocznie otoczony opieką i wsparciem wychowawcy oddziału i innych specjalistów wg potrzeb. W przypadku ucznia niekomunikującego się werbalnie, psycholog/pedagog, wychowawca lub pracownik, który wszczął procedurę interwencji – powiadamia nauczyciela specjalistę, stosującego np. komunikację alternatywną lub zespół nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniem.

  4. Psycholog/pedagog/pedagog specjalny zawiadamia rodziców o incydencie, informuje o stanie małoletniego np. konieczności interwencji medycznej (badania lekarskiego) oraz o konsekwencjach prawnych stosowania przemocy wobec małoletniego.

  5. W przypadku podejrzenia, że życie małoletniego jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu, pracownik niezwłocznie informuje odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 998, a następnie informuje psychologa/pedagoga, dyrektora i rodziców oraz uzupełnia wymieniony w ustępie 1. dokument.

  6. Kolejne kroki postępowania w tej sytuacji leżą w kompetencjach ww. instytucji. Szkoła obejmuje małoletniego i jego rodziców pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

  7. Po ustaleniu, że problem krzywdzenia nie wymaga sięgnięcia po środki represji karnej wobec rodziny i izolowania od niej dziecka oraz że nie zachodzi zagrożenie zdrowia lub życia małoletniego, psycholog/pedagog/pedagog specjalny, w porozumieniu z dyrektorem, organizuje spotkanie z rodzicami małoletniego w obecności: pedagoga, psychologa i pracownika, który zgłosił incydent. Podczas spotkania zostają określone sposoby wsparcia i reagowania z uwagi na sytuację małoletniego. Ze spotkania sporządza się notatkę.

  8. W przypadku, gdy źródłem krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia są rodzice, psycholog/pedagog/pedagog specjalny i dyrektor, jeżeli zachodzi taka potrzeba, po ocenie sytuacji, powiadamia niezwłocznie właściwe instytucje i organy (policję, sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej, przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego, który wdraża procedurę Niebieskiej Karty).

  9. Psycholog/pedagog we współpracy z zespołem nauczycieli i specjalistów pracujących z małoletnim przygotowują propozycję objęcia go pomocą psychologiczno-pedagogiczną, także we współpracy z instytucjami zewnętrznymi, w tym poradnią psychologiczno-pedagogiczną lub specjalistyczną, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

  10. Jeżeli rodzice odmawiają współpracy lub odmawiają podjęcia działań proponowanych przez szkołę, mimo trudnej sytuacji małoletniego, psycholog/pedagog lub dyrektor składa niezwłocznie zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do policji, prokuratury lub wniosek o wgląd w sytuację dziecka do sądu rodzinnego, nawiązuje współpracę z pomocą społeczną oraz obejmuje małoletniego pomocą psychologiczno-pedagogiczną.

  11. W przypadku przemocy rówieśniczej, innych zachowań ryzykownych ze strony małoletnich, pomocą psychologiczno-pedagogiczną i wsparciem należy objąć również uczniów będących jej inicjatorami, biorąc pod uwagę potrzebę współpracy w tym zakresie z instytucjami zewnętrznymi, w tym poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, a także uczniów, którzy byli ewentualnymi świadkami zdarzenia.

  12. W sytuacji, gdy rodzice małoletniego, będącego inicjatorem przemocy lub innych zachowań ryzykownych powtarzających się, nie podejmują współpracy ze szkołą, dyrektor lub psycholog/pedagog/pedagog specjalny, po ocenie stopnia zagrożenia, zawiadamia właściwe instytucje (policję, sąd rodzinny, pomoc społeczną).


§ 5.

  1. W przypadkach bardziej skomplikowanych (dotyczących wykorzystywania seksualnego oraz znęcania się fizycznego i psychicznego) kierownictwo placówki powołuje zespół interwencyjny, w skład którego mogą wejść: pedagog/psycholog/pedagog specjalny, wychowawca dziecka, kierownictwo placówki, inni pracownicy mający wiedzę o krzywdzeniu dziecka lub o dziecku (dalej określani jako: zespół interwencyjny).

  2. Zespół interwencyjny sporządza plan pomocy dziecku na podstawie opisu sporządzonego przez pedagoga szkolnego oraz innych, uzyskanych przez członków zespołu, informacji.

3. Plan pomocy dziecku powinien zawierać wskazania dotyczące:

  1. podjęcia przez placówkę działań w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, w tym zgłoszenie podejrzenia krzywdzenia do odpowiedniej placówki;

  2. wsparcia, jakie placówka zaoferuje dziecku;

  3. skierowania dziecka do specjalistycznej placówki pomocy dziecku, jeżeli istnieje taka potrzeba.

4. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, powołanie zespołu

jest obligatoryjne. Zespół interwencyjny wzywa opiekunów dziecka na spotkanie

wyjaśniające, podczas którego może zaproponować opiekunom zdiagnozowanie zgłaszanego podejrzenia w zewnętrznej, bezstronnej instytucji. Ze spotkania sporządza się protokół.


§ 6.

  1. Plan pomocy dziecku jest przedstawiany przez pedagoga/psychologa opiekunom z zaleceniem współpracy przy jego realizacji.

  2. Pedagog/psycholog informuje opiekunów o obowiązku placówki zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia dziecka do odpowiedniej instytucji (prokuratura/policja lub sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej bądź przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego – procedura „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji).

  3. Po poinformowaniu opiekunów przez pedagoga/psychologa – zgodnie z punktem poprzedzającym – kierownictwo placówki składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury/policji lub wniosek o wgląd w sytuację rodziny do sądu rejonowego, wydziału rodzinnego i nieletnich, ośrodka pomocy społecznej lub przesyła formularz „Niebieska Karta – A” do przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego.

  4. Dalszy tok postępowania leży w kompetencjach instytucji wskazanych w punkcie poprzedzającym.

  5. W przypadku gdy podejrzenie krzywdzenia zgłosili opiekunowie dziecka, a podejrzenie to nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować opiekunów dziecka na piśmie.

§ 7.

  1. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi Załącznik do niniejszej Polityki. Kartę załącza się do akt osobowych dziecka.

  2. Wszyscy pracownicy placówki i inne osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych podjęły informację o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.



 

Rozdział IV

Zasady ochrony wizerunku dziecka

§ 8.

  1. Placówka zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

  2. Placówka, uznając prawo dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka.

  3. Wytyczne dotyczące zasad publikacji wizerunku dziecka stanowią Załącznik do niniejszej Polityki.

§ 9.

  1. Pracownikowi placówki nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) na terenie placówki bez pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.

  2. W celu uzyskania zgody, o której mowa powyżej, pracownik placówki może skontaktować się z opiekunem dziecka i ustalić procedurę uzyskania zgody. Niedopuszczalne jest podanie przedstawicielowi mediów danych kontaktowych do opiekuna dziecka – bez wiedzy i zgody tego opiekuna.

  3. Jeżeli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie wizerunku dziecka nie jest wymagana.

§ 10.

  1. Upublicznienie (poza stroną internetową placówki) przez pracownika placówki wizerunku dziecka utrwalonego w jakiejkolwiek formie (fotografia, nagranie audio-wideo) wymaga pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego dziecka.

  2. Pisemna zgoda, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać informację, gdzie będzie umieszczony zarejestrowany wizerunek i w jakim kontekście będzie wykorzystywany (np. że umieszczony zostanie na stronie youtube.com w celach promocyjnych).


Rozdział V

Zasady dostępu dzieci do Internetu

§ 11.

  1. Placówka, zapewniając uczniom dostęp do Internetu, instaluje i aktualizuje oprogramowanie zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju.

  2. Na terenie szkoły dostęp dziecka do Internetu możliwy jest wyłącznie pod nadzorem nauczyciela - podczas lekcji z zajęć komputerowych, zajęć pozalekcyjnych oraz na innych zajęciach edukacyjnych;

3. Zasady korzystania z Internetu określone są w regulaminie znajdującym się w pracowni

informatycznej.

  1. Nauczyciel prowadzący zajęcia/sprawujący opiekę nad uczniami jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego korzystania z Internetu przez uczniów.

  2. Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych stanowią Załącznikdo niniejszej Polityki.

6. W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za Internet przeprowadza z dziećmi cykliczne

szkolenia dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.

§ 12.

  1. Osoba odpowiedzialna za Internet zapewnia, aby sieć internetowa placówki była zabezpieczona przed niebezpiecznymi treściami, instalując i aktualizując odpowiednie, nowoczesne oprogramowanie.

  2. Wymienione w pkt. 1 niniejszego paragrafu oprogramowanie jest aktualizowane przez wyznaczonego pracownika w miarę potrzeb.

  1. Wyznaczona osoba raz w roku sprawdza komputery z dostępem do Internetu, czy są bezpieczne.

  2. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści w czasie zajęć, nauczyciel ustala, kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzania.

  1. Informację o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje dyrekcji placówki, która aranżuje dla dziecka rozmowę z psychologiem lub pedagogiem.

  2. Pedagog/psycholog przeprowadza z dzieckiem, o którym mowa w punktach poprzedzających, rozmowę na temat bezpieczeństwa w Internecie.

  3. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy pedagog/psycholog uzyska informację, że dziecko jest krzywdzone, podejmuje działania opisane w rozdziale III niniejszej Polityki.


Rozdział VI

Monitoring stosowania Polityki

§ 13.

  1. Kierownictwo placówki wyznacza zespół ds. przestrzegania standardów ochrony małoletnich, w skład którego wchodzą: pedagog specjalny, pedagog i psycholog jako osoby odpowiedzialne za Politykę ochrony dzieci w placówce.

  2. Osoby, o których mowa w punkcie poprzedzającym, są odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Polityki, za reagowanie na sygnały naruszenia Polityki i prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz za proponowanie zmian w Polityce.

  3. Polityka podlega monitorowaniu i modyfikowaniu podczas bieżącej pracy (wg potrzeb placówki) oraz obowiązkowej weryfikacji co 2 lata.

  4. Weryfikację przeprowadza zespół ds. przestrzegania standardów ochrony małoletnich, który ustala:

  • sposoby weryfikacji (np. badania ankietowe, wywiad, rozmowy, uwzględnione wnioski z monitorowania);

  • terminy jej przeprowadzenia, we współpracy z pracownikami, uczniami i rodzicami, a także innymi osobami, instytucjami (wg potrzeb);

  • wnioski z przeprowadzonej weryfikacji (które powinny zostać udokumentowane pisemnie i przedstawione pracownikom, uczniom, rodzicom) stanowią wytyczne do podniesienia jakości procedur i działań.

  1. Kierownictwo placówki wprowadza do Polityki niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom placówki, dzieciom i ich opiekunom nowe brzmienie Polityki.

.



 

Rozdział VII

Przepisy końcowe

§ 14.

  1. Polityka wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia.

  2. Z Polityką są zapoznani wszyscy pracownicy placówki. Potwierdzeniem znajomości zapisów Polityki jest wypełnienie oświadczenia stanowiącego załącznik nr 1 do Polityki.

  3. Rodzice mają możliwość zapoznania się z Polityką zamieszczoną na stronie internetowej placówki.

Zasady bezpiecznej rekrutacji w Szkole Podstawowej w Koloni

  1. Dyrektor placówki, przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem uczniów lub z opieką nad nimi, zobowiązany jest do uzyskania informacji, czy dane tej osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym lub Rejestrze osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 wydała postanowienie o wpisie w Rejestr.

  2. Dyrektor placówki uzyskuje informacje z Rejestru z dostępem ograniczonym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości. W pierwszej kolejności należy założyć konto w systemie teleinformatycznym. Konto podlega aktywacji dokonywanej przez biuro informacji.

  3. Informacje zwrotne otrzymane z systemu teleinformatycznego Dyrektor drukuje i składa do części A akt osobowych, związanych z nawiązaniem stosunku pracy. To samo dotyczy Rejestru osób, w stosunku do których Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15, wydała postanowienie o wpisie w Rejestr. Przy czym w przypadku tego drugiego Rejestru wystarczy wydrukować stronę internetową, na której widnieje komunikat, że dana osoba nie figuruje w rejestrze.

  4. Dyrektor od kandydata pobiera informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności.

  5. Jeżeli kandydat posiada obywatelstwo inne niż polskie wówczas powinien przedłożyć również informację z rejestru karnego państwa, którego jest obywatelem, uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z małoletnimi, bądź informację z rejestru karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla wyżej wymienionych celów.

  6. Dyrektor pobiera od kandydata oświadczenie o państwie/państwach (innych niż Rzeczypospolita Polska), w których zamieszkiwał w ostatnich 20 latach pod rygorem odpowiedzialności karnej.

  7. Jeżeli prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o niekaralności nie przewiduje wydawania takiej informacji lub nie prowadzi rejestru karnego, wówczas kandydat składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany oraz nie wydano wobec niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy, stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi.

  8. Pod oświadczeniami składanymi pod rygorem odpowiedzialności karnej składa się oświadczenie o następującej treści: Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

  9. Wzór oświadczenia o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych stanowi załącznik do niniejszych Standardów.



Załącznik nr 1

Oświadczenie o niekaralności i zobowiązaniu do przestrzegania

podstawowych zasad ochrony dzieci


..........................................................................

miejsce i data

Ja, .......................................................................... nr PESEL ..................................................................... oświadczam, że nie byłam/em skazana/y za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, i przestępstwa z użyciem przemocy na szkodę małoletniego i nie toczy się przeciwko mnie żadne postępowanie karne ani dyscyplinarne w tym zakresie.

Ponadto oświadczam, że zapoznałam/-em się z zasadami ochrony dzieci obowiązującymi w Szkole Podstawowej w Koloni i zobowiązuję się do ich przestrzegania.

..........................................................................

podpis


Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Oświadczenie to zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.










Zasady bezpiecznych relacji personelu Szkoły Podstawowej w Koloni

z dziećmi

Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Personel traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec dziecka w jakiejkolwiek formie. Personel realizując te cele działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych instytucji oraz swoich kompetencji. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia.

Relacje personelu z dziećmi

Jesteś zobowiązany/a do utrzymywania profesjonalnej relacji z dziećmi . Działaj w sposób otwarty i przejrzysty dla innych, aby zminimalizować ryzyko błędnej interpretacji Twojego zachowania.

Komunikacja z dziećmi

  1. W komunikacji z dziećmi zachowuj cierpliwość i szacunek.

  2. Słuchaj uważnie dzieci i udzielaj im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku i danej sytuacji.

  3. Nie wolno Ci zawstydzać, upokarzać, lekceważyć i obrażać dziecka. Nie wolno Ci krzyczeć na dziecko w sytuacji innej niż wynikająca z bezpieczeństwa dziecka lub innych dzieci.

  4. Nie wolno Ci ujawniać informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci. Obejmuje to wizerunek dziecka, informacje o jego/jej sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.

  5. Podejmując decyzje dotyczące dziecka, poinformuj je o tym i staraj się brać pod uwagę jego oczekiwania.

  6. Szanuj prawo dziecka do prywatności. Jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, aby chronić dziecko, wyjaśnij mu to najszybciej jak to możliwe.

  7. Jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem na osobności, zostaw uchylone drzwi do pomieszczenia i zadbaj, aby być w zasięgu wzroku innych. Możesz też poprosić drugiego pracownika o obecność podczas takiej rozmowy.

  8. Nie wolno Ci zachowywać się w obecności dzieci w sposób niestosowny. Obejmuje to używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).

  9. Zapewnij dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania czy słów, mogą o tym powiedzieć Tobie lub wskazanej osobie (w zależności od procedur interwencji, jakie przyjęła instytucja) i mogą oczekiwać odpowiedniej reakcji i/lub pomocy.




Działania z dziećmi

  1. Doceniaj i szanuj wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażuj i traktuj równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.

  2. Unikaj faworyzowania dzieci.

  3. Dorosłym nie wolno nawiązywać z dzieckiem jakichkolwiek relacji romantycznych lub seksualnych ani składać mu propozycji o nieodpowiednim charakterze. Obejmuje to także seksualne komentarze, żarty, gesty oraz udostępnianie dzieciom treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę.

  4. Dorosłym nie wolno utrwalać wizerunku dziecka (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków dzieci, jeśli dyrekcja nie została o tym poinformowana, nie wyraziła na to zgody i nie uzyskała zgód rodziców/opiekunów prawnych oraz samych dzieci.

  5. Nie wolno proponować dzieciom alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności dzieci.

  6. Nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od dziecka, ani rodziców/opiekunów dziecka. Nie wolno wchodzić w relacje jakiejkolwiek zależności wobec dziecka lub rodziców/opiekunów dziecka. Nie wolno zachowywać się w sposób mogący sugerować innym istnienie takiej zależności i prowadzący do oskarżeń o nierówne traktowanie bądź czerpanie korzyści majątkowych i innych. Nie dotyczy to okazjonalnych podarków związanych ze świętami w roku szkolnym, np. kwiatów, prezentów składkowych czy drobnych upominków.

  7. Wszystkie ryzykowne sytuacje, które obejmują zauroczenie dzieckiem przez dorosłego, muszą być raportowane dyrekcji. Jeśli jesteś ich świadkiem reaguj stanowczo, ale z wyczuciem, aby zachować godność osób zainteresowanych.


Kontakt fizyczny z dziećmi

Każde przemocowe działanie wobec dziecka jest niedopuszczalne. Istnieją jednak sytuacje, w których fizyczny kontakt z dzieckiem może być stosowny i spełnia zasady bezpiecznego kontaktu: jest odpowiedzią na potrzeby dziecka w danym momencie, uwzględnia wiek dziecka, etap rozwojowy, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny. Nie można jednak wyznaczyć uniwersalnej stosowności każdego takiego kontaktu fizycznego, ponieważ zachowanie odpowiednie wobec jednego dziecka może być nieodpowiednie wobec innego. Kieruj się zawsze swoim profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję dziecka, pytając je o zgodę na kontakt fizyczny (np. przytulenie) i zachowując świadomość, że nawet przy Twoich dobrych intencjach taki kontakt może być błędnie zinterpretowany przez dziecko lub osoby trzecie.

  1. Nie wolno bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej dziecka.

  2. Nigdy nie dotykaj dziecka w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.

  3. Zawsze bądź przygotowany na wyjaśnienie swoich działań.

  4. Nie angażuj się w takie aktywności jak łaskotanie, udawane walki z dziećmi czy brutalne zabawy fizyczne.

  5. Zachowaj szczególną ostrożność wobec dzieci, które doświadczyły nadużycia i krzywdzenia, w tym seksualnego, fizycznego bądź zaniedbania. Takie doświadczenia mogą czasem sprawić, że dziecko będzie dążyć do nawiązania niestosownych bądź nieadekwatnych fizycznych kontaktów z dorosłymi. W takich sytuacjach powinieneś reagować z wyczuciem, jednak stanowczo i pomóc dziecku zrozumieć znaczenie osobistych granic.

  6. Kontakt fizyczny z dzieckiem nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy. Jeśli będziesz świadkiem jakiegokolwiek z wyżej opisanych zachowań i/lub sytuacji ze strony innych dorosłych lub dzieci, zawsze poinformuj o tym osobę odpowiedzialną i/lub postąp zgodnie z obowiązującą procedurą interwencji.

  7. W sytuacjach wymagających czynności pielęgnacyjnych i higienicznych wobec dziecka, unikaj innego niż niezbędny kontaktu fizycznego z dzieckiem. Dotyczy to zwłaszcza pomagania dziecku w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu i w korzystaniu z toalety. Zadbaj o to, aby w każdej z czynności pielęgnacyjnych i higienicznych asystowała Ci inna osoba z instytucji. Jeśli pielęgnacja i opieka higieniczna nad dziećmi należą do Twoich obowiązków, zostaniesz przeszkolony w tym kierunku.

  8. Podczas dłuższych niż jednodniowe wyjazdów i wycieczek niedopuszczalne jest spanie z dzieckiem w jednym łóżku lub w jednym pokoju.

Kontakty poza godzinami pracy

Co do zasady kontakt z dziećmi powinien odbywać się wyłącznie w godzinach pracy i dotyczyć celów edukacyjnych lub wychowawczych.

  1. Nie wolno Ci zapraszać dzieci do swojego miejsca zamieszkania ani spotykać się z nimi poza godzinami pracy. Obejmuje to także kontakty z dziećmi poprzez prywatne kanały komunikacji (prywatny telefon, e-mail, komunikatory, profile w mediach społecznościowych).

  2. Jeśli zachodzi taka konieczność, właściwą formą komunikacji z dziećmi i ich rodzicami lub opiekunami poza godzinami pracy są kanały służbowe (e-mail, telefon służbowy, e-dziennik).

  3. Jeśli zachodzi konieczność spotkania z dziećmi poza godzinami pracy, musisz poinformować o tym dyrekcję, a rodzice/opiekunowie prawni dzieci muszą wyrazić zgodę na taki kontakt.

  4. Utrzymywanie relacji towarzyskich lub rodzinnych (jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie dzieci są osobami bliskimi wobec pracownika) wymaga zachowania poufności wszystkich informacji dotyczących innych dzieci, ich rodziców oraz opiekunów.


Bezpieczeństwo online

Bądź świadom cyfrowych zagrożeń i ryzyka wynikającego z rejestrowania Twojej prywatnej aktywności w sieci przez aplikacje i algorytmy, ale także Twoich własnych działań w Internecie. Dotyczy to lajkowania określonych stron, korzystania z aplikacji randkowych, na których możesz spotkać uczniów/uczennice, obserwowania określonych osób/stron w mediach społecznościowych i ustawień prywatności kont, z których korzystasz. Jeśli Twój profil jest publicznie dostępny, dzieci i ich rodzice/opiekunowie będą mieć wgląd w Twoją cyfrową aktywność.

  1. Nie wolno Ci nawiązywać kontaktów z uczniami i uczennicami poprzez przyjmowanie bądź wysyłanie zaproszeń w mediach społecznościowych.

  2. W trakcie lekcji osobiste urządzenia elektroniczne powinny być wyłączone lub wyciszone, a funkcjonalność bluetooth wyłączona na terenie instytucji.


 

 

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów elektronicznych w Szkole Podstawowej w Koloni


  1. Infrastruktura sieciowa placówki umożliwia dostęp do Internetu, zarówno personelowi, jak i dzieciom, w czasie zajęć i poza nimi.

  2. Sieć jest monitorowana, tak, aby możliwe było zidentyfikowanie sprawców ewentualnych nadużyć.

  3. Rozwiązania organizacyjne na poziomie placówki bazują na aktualnych standardach bezpieczeństwa.

  4. Wyznaczona jest osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo sieci w instytucji. Do obowiązków tej osoby należą:

  1. Zabezpieczenie sieci internetowej placówki przed niebezpiecznymi treściami poprzez instalację i aktualizację odpowiedniego, nowoczesnego oprogramowania.

  2. Aktualizowanie oprogramowania w miarę potrzeb.

  3. Przynajmniej raz w roku sprawdzanie, czy na komputerach ze swobodnym dostępem podłączonych do Internetu nie znajdują się niebezpieczne treści. W przypadku znalezienia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik stara się ustalić kto korzystał z komputera w czasie ich wprowadzenia. Informację o dziecku, które korzystało z komputera w czasie wprowadzenia niebezpiecznych treści, wyznaczony pracownik przekazuje kierownictwu, które aranżuje dla dziecka rozmowę z psychologiem lub pedagogiem na temat bezpieczeństwa w Internecie. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej rozmowy psycholog/pedagog/pedagog specjalny uzyska informacje, że dziecko jest krzywdzone, podejmuje działania opisane w procedurze interwencji.

  1. W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika placówki, ma on obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pracownik placówki czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z Internetu przez dzieci podczas zajęć.

  2. W miarę możliwości osoba odpowiedzialna za Internet przeprowadza z dziećmi cykliczne warsztaty dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.

 

Zasady ochrony wizerunku i danych osobowych dzieci

w Szkole Podstawowej w Koloni

Nasze wartości:

  1. W naszych działaniach kierujemy się odpowiedzialnością i rozwagą wobec utrwalania, przetwarzania, używania i publikowania wizerunków dzieci.

  2. Dzielenie się zdjęciami i filmami z naszych aktywności służy celebrowaniu sukcesów dzieci, dokumentowaniu naszych działań i zawsze ma na uwadze bezpieczeństwo dzieci. Wykorzystujemy zdjęcia/nagrania pokazujące szeroki przekrój dzieci – chłopców i dziewczęta, dzieci w różnym wieku, o różnych uzdolnieniach, stopniu sprawności i reprezentujące różne grupy etniczne.

  3. Dzieci mają prawo zdecydować, czy ich wizerunek zostanie zarejestrowany i w jaki sposób zostanie przez nas użyty.

  4. Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na wykorzystanie wizerunku ich dziecka jest tylko wtedy wiążąca, jeśli dzieci i rodzice/opiekunowie prawni zostali poinformowani o sposobie wykorzystania zdjęć/nagrań i ryzyku wiążącym się z publikacją wizerunku.


Dbamy o bezpieczeństwo wizerunków dzieci poprzez:

  1. Pytanie o pisemną zgodę rodziców/opiekunów prawnych przed zrobieniem i publikacją zdjęcia/nagrania. Dobrą praktyką jest również pozyskiwanie zgód samych dzieci.

  2. Udzielenie wyjaśnień, do czego wykorzystamy zdjęcia/nagrania i w jakim kontekście, jak będziemy przechowywać te dane i jakie potencjalne ryzyko wiąże się z publikacją zdjęć/ nagrań online.

  3. Unikanie podpisywania zdjęć/nagrań informacjami identyfikującymi dziecko z imienia i nazwiska. Jeśli konieczne jest podpisanie dziecka używamy tylko imienia.

  4. Rezygnację z ujawniania jakichkolwiek informacji wrażliwych o dziecku dotyczących m.in. stanu zdrowia, sytuacji materialnej, sytuacji prawnej i powiązanych z wizerunkiem dziecka (np. w przypadku zbiórek indywidualnych organizowanych przez naszą instytucję).

  5. Zmniejszenie ryzyka kopiowania i niestosownego wykorzystania zdjęć/nagrań dzieci poprzez przyjęcie zasad:

    • wszystkie dzieci znajdujące się na zdjęciu/nagraniu muszą być ubrane, a sytuacja zdjęcia/nagrania nie jest dla dziecka poniżająca, ośmieszająca ani nie ukazuje go w negatywnym kontekście,

    • zdjęcia/nagrania dzieci powinny się koncentrować na czynnościach wykonywanych przez dzieci i w miarę możliwości przedstawiać dzieci w grupie, a nie pojedyncze osoby.

  1. Rezygnację z publikacji zdjęć dzieci, nad którymi nie sprawujemy już opieki, jeśli one lub ich rodzice/opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na wykorzystanie zdjęć po odejściu z instytucji.

  2. Przyjęcie zasady, że wszystkie podejrzenia i problemy dotyczące niewłaściwego rozpowszechniania wizerunków dzieci należy rejestrować i zgłaszać dyrekcji, podobnie jak inne niepokojące sygnały dotyczące zagrożenia bezpieczeństwa dzieci.


Rejestrowanie wizerunków dzieci do użytku Szkoły Podstawowej w Koloni

W sytuacjach, w których nasza instytucja rejestruje wizerunki dzieci do własnego użytku, deklarujemy, że:

  1. Wszystkie wydarzenia są rejestrowane.

  2. Zgoda rodziców/opiekunów prawnych na rejestrację wydarzeń jest przyjmowana przez nas na piśmie przy zapisie dziecka do placówki i obowiązuje przez cały okres nauki.

  3. Jeśli rejestracja wydarzenia zostanie zlecona osobie zewnętrznej (wynajętemu fotografowi lub kamerzyście) zadbamy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży poprzez:

  • zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do przestrzegania niniejszych wytycznych,

  • zobowiązanie osoby/firmy rejestrującej wydarzenie do noszenia identyfikatora w czasie trwania wydarzenia,

  • niedopuszczenie do sytuacji, w której osoba/firma rejestrująca będzie przebywała z dziećmi bez nadzoru pracownika naszej instytucji,

  • poinformowanie rodziców/opiekunów prawnych oraz dzieci, że osoba/firma rejestrująca wydarzenie będzie obecna podczas wydarzenia i upewnienie się, że rodzice/opiekunowie prawni udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci.

Jeśli wizerunek dziecka stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, impreza publiczna, zgoda rodziców/opiekunów prawnych dziecka nie jest wymagana.


Rejestrowanie wizerunków dzieci do prywatnego użytku

W sytuacjach, w których rodzice/opiekunowie lub widzowie szkolnych wydarzeń i uroczystości itd. rejestrują wizerunki dzieci do prywatnego użytku, informujemy na początku każdego z tych wydarzeń o tym, że:

  1. Wykorzystanie, przetwarzanie i publikowanie zdjęć/nagrań zawierających wizerunki dzieci i osób dorosłych wymaga udzielenia zgody przez te osoby, w przypadku dzieci – przez ich rodziców/opiekunów prawnych.

  2. Zdjęcia lub nagrania zawierające wizerunki dzieci nie powinny być udostępniane w mediach społecznościowych ani na serwisach otwartych, chyba że rodzice lub opiekunowie prawni tych dzieci wyrażą na to zgodę,

  3. Przed publikacją zdjęcia/nagrania online zawsze warto sprawdzić ustawienia prywatności, aby upewnić się, kto będzie mógł uzyskać dostęp do wizerunku dziecka.


Rejestrowanie wizerunku dzieci przez osoby trzecie i media

  1. Jeśli przedstawiciele mediów lub dowolna inna osoba będą chcieli zarejestrować organizowane przez nas wydarzenie i opublikować zebrany materiał, muszą zgłosić taką prośbę wcześniej i uzyskać zgodę dyrekcji. W takiej sytuacji upewnimy się, że rodzice/opiekunowie prawni udzielili pisemnej zgody na rejestrowanie wizerunku ich dzieci. Oczekujemy informacji o:

  • imieniu, nazwisku i adresie osoby lub redakcji występującej o zgodę,

  • uzasadnieniu potrzeby rejestrowania wydarzenia oraz informacji, w jaki sposób i w jakim kontekście zostanie wykorzystany zebrany materiał,

  • podpisanej deklaracji o zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym.

  1. Personelowi instytucji nie wolno umożliwiać przedstawicielom mediów i osobom nieupoważnionym utrwalania wizerunku dziecka na terenie instytucji bez pisemnej zgody rodzica/opiekuna prawnego dziecka oraz bez zgody dyrekcji.

  2. Personel instytucji nie kontaktuje przedstawicieli mediów z dziećmi, nie przekazuje mediom kontaktu do rodziców/opiekunów prawnych dzieci i nie wypowiada się w kontakcie z przedstawicielami mediów o sprawie dziecka lub jego rodzica/opiekuna prawnego. Zakaz ten dotyczy także sytuacji, gdy pracownik jest przekonany, że jego wypowiedź nie jest w żaden sposób utrwalana.

  3. W celu realizacji materiału medialnego dyrekcja może podjąć decyzję o udostępnieniu wybranych pomieszczeń instytucji dla potrzeb nagrania. Dyrekcja podejmując taką decyzję poleca przygotowanie pomieszczenia w taki sposób, aby uniemożliwić rejestrowanie przebywających na terenie instytucji dzieci.


Zasady w przypadku niewyrażenia zgody na rejestrowanie wizerunku dziecka

Jeśli dzieci, rodzice lub opiekunowie prawni nie wyrazili zgody na utrwalenie wizerunku dziecka, będziemy respektować ich decyzję. Z wyprzedzeniem ustalimy z rodzicami/opiekunami prawnymi i dziećmi, w jaki sposób osoba rejestrująca wydarzenie będzie mogła zidentyfikować dziecko, aby nie utrwalać jego wizerunku na zdjęciach indywidualnych i grupowych. Rozwiązanie, jakie przyjmiemy, nie będzie wykluczające dla dziecka, którego wizerunek nie powinien być rejestrowany.


Przechowywanie zdjęć i nagrań

Przechowujemy materiały zawierające wizerunek dzieci w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla dzieci:

  1. Nośniki cyfrowe zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w zamkniętej na klucz szafce, a nośniki elektroniczne zawierające zdjęcia i nagrania są przechowywane w folderze chronionym z dostępem ograniczonym do osób uprawnionych przez instytucję.

  2. Nie przechowujemy materiałów elektronicznych zawierających wizerunki dzieci na nośnikach nieszyfrowanych ani mobilnych, takich jak telefony komórkowe i urządzenia z pamięcią przenośną (np. pendrive).

  3. Dyrektor może nie wyrazić zgody na używanie przez pracowników osobistych urządzeń rejestrujących (tj. telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, kamery) w celu rejestrowania wizerunków dzieci.

  4. Najwłaściwszym sprzętem, którego używamy jako instytucja, są urządzenia rejestrujące należące do instytucji.

Zasady określające zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki do stosowania standardów ochrony małoletnich w Szkole Podstawowej w Koloni

1. Osobą odpowiedzialną za przygotowanie do stosowania standardów przez pracowników placówki jest dyrektor.

2. Pracownicy pedagogiczni zapoznawani są ze standardami podczas zebrania rady pedagogicznej.

3. Pracownicy niepedagogiczni przygotowywani są do stosowania standardów podczas zebrania, z którego osoba prowadząca zebranie sporządza protokół. Protokół przechowywany jest w dokumentacji placówki.

4. Po zapoznaniu się ze standardami i zasadami ich stosowania, każdy pracownik podpisuje imienne oświadczenie, które przechowywane jest w dokumentacji pracowniczej.

5. Pracownicy nowo zatrudnieni w placówce są zapoznawani ze standardami w pierwszym tygodniu pracy i w tym czasie jest od nich odbierane oświadczenie, o którym mowa w ust. 4.

 

 

Zasady i sposób udostępniania rodzicom/opiekunom standardów ochrony małoletnich do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania w Szkole Podstawowej w Koloni

 

1. Dokumentacja składająca się na standardy ochrony małoletnich jest dostępna na stronie internetowej placówki.

2. Rodzice/opiekunowie prawni małoletnich są informowani o adresie strony internetowej placówki w czasie spotkań z personelem.

3. Na życzenie rodziców/opiekunów prawnych standardy ochrony małoletnich są udostępniane w formie papierowej.

 

Obowiązkiem rodziców/opiekunów prawnych jest zaznajomienie się ze standardami

i wynikającymi z nich zasadami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.

 

Zasady i sposób udostępniania rodzicom/opiekunom standardów ochrony małoletnich do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania w Szkole Podstawowej w Koloni

 

1. Dokumentacja składająca się na standardy ochrony małoletnich jest dostępna na stronie internetowej placówki.

2. Rodzice/opiekunowie prawni małoletnich są informowani o adresie strony internetowej placówki w czasie spotkań z personelem.

3. Na życzenie rodziców/opiekunów prawnych standardy ochrony małoletnich są udostępniane w formie papierowej.

 

Obowiązkiem rodziców/opiekunów prawnych jest zaznajomienie się ze standardami

i wynikającymi z nich zasadami ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.


KARTA INTERWENCJI

w Szkole Podstawowej w Koloni

1.Imię i nazwisko ucznia

2. Przyczyna interwencji (forma krzywdzenia)

 

3. Osoba zawiadamiająca o podejrzeniu krzywdzenia

 

4. Opis działań podjętych przez pedagoga/psychologa

 

5. Spotkania z opiekunami dziecka

 

6. Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe)

zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa,

wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny,

inny rodzaj interwencji. Jaki?:

7. Dane dotyczące interwencji (nazwa organu, do którego zgłoszono interwencję) i data interwencji

 

8. Wyniki interwencji: działania organów wymiaru sprawiedliwości, jeśli placówka uzyskała informacje o wynikach/ działania placówki/działania rodziców

 




Monitoring standardów Polityki Ochrony Dzieci Przed Krzywdzeniem

w Szkole Podstawowej w Koloni

Ankieta dla pracowników

1) Czy znasz procedury ochrony małoletnich przed krzywdzeniem?

Tak                        Nie wszystkie                       Nie

2) Czy stosowałeś procedury ochrony małoletnich przed krzywdzeniem?

Tak                        Nie

3) W przypadku stosowania procedur, zaznacz, czy były skuteczne:

Tak                        Nie wszystkie                      Nie

4) Czy byłeś świadkiem lub miałeś informacje dotyczące podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich?

Tak                              Nie

5) W przypadku zaznaczenia odpowiedzi twierdzącej, zaznacz, czy podjąłeś interwencję:

Tak                             Nie

Jak przebiegała interwencja ………………………………………………………..……………………. ……………………………………………………………………………………………………………………..……..

6) Jakie jeszcze obszary powinny zostać uwzględnione w procedurach:

……………………………………………………………………………………………………………………….…

7) Inne spostrzeżenia, uwagi dotyczące procedur ………………………………………………..

……………………………………………………………………………………………......…………..………………..












Załącznik

NOTATKA - PODEJRZENIE STOSOWANIA PRZEMOCY WOBEC UCZNIA

Imię i nazwisko ucznia …………………….................

Data sporządzenia notatki …………………….................

1. Opis wyglądu dziecka (np. urazy-jakie?): ………………………………………………………………………... ……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

2. Zachowanie dziecka (jakie?): ………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

3. Inne informacje istotne w rozpoznawaniu sytuacji dziecka: ………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

4. Źródło informacji: ……………………………………………………………………………………………………………..…………..

……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

5. Podjęte działania interwencyjne: ………………………………………………………………………………….. ……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..


……………………………………………………………………………………

(Imię i nazwisko osoby sporządzającej notatkę - podpis)









Załącznik

Protokół ze spotkania z rodzicami

W dniu ……………………………. o godz. ………………….. przeprowadzono rozmowę z rodzicami ucznia ……………………………………………………………. z klasy …………

Przebieg rozmowy: ……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Ustalenia: ……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..……………………………………………………………………………………………………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..




………………………………………………………….. ………………………………………………………..

podpis rodzica/rodziców podpis wychowawcy / osoby obecnej przy rozmowie





Kolonia, dnia...............................



Sąd Rejonowy w Kartuzach

III Wydział Rodzinny i Nieletnich

ul. Kościuszki 1

83-300 Kartuzy

Uczestnicy postępowania:

(imię i nazwisko rodziców/opiekunów) ……………………………………………………………………………..………… zam. (adres) ................................................................................................................................ rodzice małoletniej/małoletniego: ......................................................................................, klasa ……..

Wniosek o wgląd w sytuację dziecka

Wnoszę o: Wgląd w sytuację małoletniej/małoletniego.......................................................... i wydanie odpowiednich zarządzeń opiekuńczych.

Uzasadnienie: Małoletnia/Małoletni.............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................

Mając powyższe na uwadze, wnoszę jak na wstępie.

.............................................................

(podpis dyrektora)








Rejestr zdarzeń podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich

L.

p.

Imię i nazwisko małoletniego, klasa

Data i miejsce interwencji, osoba interweniująca

Rodzaj krzywdzenia, osoba krzywdząca lub podejrzana o krzywdzenie małoletniego

Zastosowane procedury i formy pomocy małoletniemu

Powiadomione osoby, instytucje, organy zewnętrzne

Uwagi

Podpis dyrektora

1.



 

 

 

 

 

 

 

2.



 

 

 

 

 

 

 

3.



 

 

 

 

 

 

 

4.



 

 

 

 

 

 

 




Harmonogram działań profilaktycznych

HARMONOGRAM  DZIAŁAŃ  PROFILAKTYCZNYCH SP w KOLONI

 

 

 

ZADANIA

SPOSÓB  REALIZACJI

WSPÓŁUDZIAŁ

W  REALIZACJI

DOWODY  NA 

REALIZACJĘ

TERMIN

1.

Dostarczenie wiedzy na temat źródeł i motywów budzenia się agresji

1. Rozmowy wychowawcze

    i  terapeutyczne (w ramach godzin

   wychowawczych, zajęć świetlicowych, zajęć z pedagogiem, zajęć zintegrowanych).

 

 

2. Ćwiczenia warsztatowe na zajęciach

    zintegrowanych,  godzinach do

    dyspozycji  wychowawcy i zajęciach z pedagogiem

 

 

3. Przygotowanie inscenizacji i dram

    klasowych na temat agresji (happeningi)

 

 

4. Wprowadzenie mediacji rówieśniczych w szkole

 

5. Zorganizowanie Dnia Sportu Szkolnego

 

6.Realizacja Programu „Spójrz Inaczej

 

wychowawcy klas,

nauczyciel świetlicy,

pedagog

 

 

 

wychowawcy klas I-III

i IV-VIII

pedagog

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

Pedagog

Wychowawcy klas

 

pedagog

wychowawcy klas

 

 

wychowawcy klas I-III

 

wg planów pracy wychowawczej poszczególnych klas

 

 

 

scenariusze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

scenariusz

zdjęcia

 

na bieżąco

 

 

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

 

Cały rok

 

 

VI

 

 

Cały rok

2. Kształtowanie

wśród uczniów

postawy skutecznej komunikacji, umiejętności słuchania innych osób,

podejmowanie dialogu w miejsce przemocy, indywidualnych porachunków.

 

1. Zajęcia w ramach godzin

   wychowawczych, nauczania zintegrowanego i zajęć świetlicowych

 

2. Rozmowy indywidualne z uczniami,

   z całymi zespołami klasowymi,

   docieranie do źródeł rodzących się

   konfliktów, przyczyn bójek.

 

3. Przeprowadzenie na zajęciach

    zintegrowanych tematów o źródłach

    złości; agresywnych zachowaniach

    w stosunku do kolegów.

 

4. Przeprowadzenie na godzinach do

    dyspozycji wychowawcy w klasach

    IV – VII tematów dotyczących

    kształtowania postaw wobec innych.

 

5. Przygotowanie plakatów dotyczących

    pozytywnych zachowań.

 

6. Apele szkolne

   (poruszanie tematu zachowań   

    agresywnych i negowanie ich).

 

7. Każdorazowa, natychmiastowa  reakcja dorosłych na zaistniałe konflikty, bójki, groźby

a. większa kontrola podczas przerw,

b. rozstrzyganie sporów w obecności nauczyciela

 c. wezwania rodziców do szkoły –

     wspólne ustalenie dalszego postępowania; kontakt telefoniczny.

 

 

wychowawcy klas

nauczyciel świetlicy

 

 

wychowawcy klas,

nauczyciele dyżurujący,

pedagog

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

 

wychowawcy klas IV – VIII

 

 

 

 

 

 

 

dyrektor szkoły

 

 

 

wychowawcy klas,

nauczyciele dyżurujący,

personel  obsługi, dyrekcja,

pedagog, rodzice

 

 

pedagog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

scenariusz lekcji

 

 

 

 

scenariusz lekcji

 

 

 

 

 

 

 

wpis w dzienniku

 

 

 

wpis w zeszytach uwag

i dziennikach lekcyjnych

 

 

 

 

harmonogram dyżurów

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

8.Realizacja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”

 

9.Odpowiednie zabezpieczenie miejsc na terenie szkoły, w których najczęściej wybuchają niekontrolowane bójki i spory poprzez dodatkowe dyżury uczniów najstarszych klas

a. szatnia szkolna,

b. stołówka,

c. korytarze szkolne.

 

 

pedagog , wychowawca klasy VII

 

 

 

nauczyciele dyżurujący

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

harmonogram dyżurów

 

Cały rok

 

 

Cały rok

 

 

 

 

 

 

 

3.

Wdrażanie poczucia odpowiedzialnoś-

ci za swoje postępowanie, samodzielne decyzje, dostrzeganie związku między

określonymi zachowaniami, a konsekwencjami tych zachowań.

 

1.Wykorzystanie przykładów z literatury, filmu, prasy  codziennej.

 

2.Przedstawienia teatralne dotyczące

wyboru odpowiedniego zachowania.

 

3.Realizacja Programu Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej „Bieg po zdrowie”

4.Realizacja programu „Klub bezpiecznego Puchatka”

 

5.Program „Ratujmy i uczymy ratować”

 

6.Akcje antynikotynowe, antyalkoholowe, profilaktyki narkomanii i AIDS 

- sesje plakatowe, happeningi, konkursy plastyczne i wiedzowe, prezentacje multimedialne

- współpraca z Sanepidem

-zaproszenie policjanta na

 spotkanie z rodzicami

 

nauczyciele przedmiotów

 

 

 

 

 

 

Pedagog

Wychowawca klasy IV

 

 

nauczyciel klasy I

 

 

 

 

 

 

 

pedagog

 

 

 

 

scenariusz przedstawienia

 

 

w ciągu całego roku

 

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cały rok

4.

Zapobieganie dewastacji

mienia szkolnego oraz

prywatnej własności innych osób

 

1.Wdrażanie zasad postępowania w

przypadku dewastacji mienia szkolnego

  • wezwania rodziców, oszacowanie szkód, ustalenie form naprawy  ewentualnego pokrycia kosztów zakupu nowego sprzętu, wyposażenia

 

personel obsługi,

nauczyciele,

wychowawcy, pedagog

 

 

na bieżąco

5. Wdrażanie zasad bezpieczeństwa fizycznego dzieci, poznanie zasad używania sprzętu pracującego z wykorzystaniem energii elektrycznej, poznanie bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem, poznanie ogólnych zasad bezpieczeństwa p/pożarowego szkoły, zdobycie umiejętności stosowania się do znaków i sygnałów stosowanych w wypadku zagrożeń, zapoznanie się z zasadami ruchu drogowego.

1.Ćwiczenia warsztatowe podczas zajęć z informatyki.

 

2.Zajęcia w ramach godzin wychowawczych.

 

3.Spotkanie z przedstawicielami OSP.

 

4. Bezpieczne poruszanie się po drodze w ramach apelu szkolnego cała szkoła.

Nauczyciel informatyki

 

 

wychowawcy klas

 

 

pedagog

 

dyrektor szkoły oraz wychowawcy klas

Wpisy w dzienniku

 

 

wpisy w dzienniku

 

 

 

Cały rok

 

 

cały rok

 

 

do uzgodnienia

 

w ciągu roku

6. Upowszechnianie i przestrzeganie praw dziecka i praw człowieka

1.Zapoznanie z Konwencją o Prawach Dziecka – prezentacja multimedialna

 

2.Prawa dziecka w szkole – happening, konkurs plastyczny

 

3.Rezolucje ONZ dotyczące praw człowieka

Pedagog

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

 

W ciągu roku

 

 

 

 

 

Wytyczne MEiN, MZ i GIS

Wytyczne MEiN, MZ i GIS

dla klas I-III szkół podstawowych

 

1.Organizacja zajęć w szkole

 

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

  2. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej (m.in. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa).

  3. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim wchodzącym do budynku szkoły należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników.

  4. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

  1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

  2. dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

  3. dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

  4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

  1. Rodzice dziecka mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust do zastosowania w przestrzeni wspólnej szkoły oraz w przestrzeni publicznej – zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.

  2. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie w szkole osób z zewnątrz do niezbędnego minimum (obowiązuje je stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych) i w wyznaczonych obszarach.

  3. Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.

  4. Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.

  5. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności) należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

  6. Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. Sale i węzły sanitarne dla poszczególnych klas w miarę możliwości powinny znajdować się na różnych piętrach budynku szkoły.

  7. Obowiązuje ogólna zasada – każda grupa uczniów (klasa) w trakcie przebywania w szkole nie ma możliwości (lub ma ograniczoną do minimum) kontaktowania się z pozostałymi klasami.

  8. Należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzgledniający, m.in.:

  • godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,

  • korzystania z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),

  • korzystania ze stołówki szkolnej,

  • zajęć na boisku.

  1. Jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali.

  2. Do grupy przyporządkowani są ci sami, stali nauczyciele, którzy w miarę możliwości nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

  3. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

  4. Sprzęty sportowe i programowe należy dokładnie czyścić oraz dezynfekować lub korzystać z przyborów jednorazowych. Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.

  5. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.

  6. Infrastruktura szkoły i sprzęt sportowy powinny być regularnie czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.

  7. Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.

  8. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

  9. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.

  10. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego. Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej.

  11. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.

  12. Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy udostępnić uczniom co drugi boks, przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby kontakt dzieci z różnych klas był jak najmniejszy.

  13. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy, dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Zaleca się zamiast środków do dezynfekcji rąk regularne mycie rąk wodą z mydłem. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

  14. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

  15. Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się w trakcie pracy stacjonarnej klas I-III, tylko po jej zakończeniu. Rekomenduje się ich organizację w małych grupach, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych. Po zakończeniu tych zajęć - mycie i dezynfekcja powierzchni dotykanych oraz dokładne wietrzenie sal.

  16. Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.

  17. Rekomenduje się, we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną, ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

  18. Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.

  19. Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytycznedla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen - pkt 1 stomatologia, są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.

  20. Należy wyłączyć źródełka i fontanny wody pitnej, zapewnić uczniom korzystanie z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna. Zalecenia higieniczne w przypadku innych dystrybutorów wody zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://gis.gov.pl/oswiata/udostepniania-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty-fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka/.

  21. Dyrektor szkoły aktualizuje i upowszechnia wewnętrzny regulamin lub procedury funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem specyfiki placówki oraz zalecenia wskazane w przedmiotowych wytycznych oraz aktualne przepisy prawa.

  22. Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.

- obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,

- w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa.

 

2.Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń
i powierzchni

  1. Przy wejściu głównym należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.

  2. Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.

  3. Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

  4. Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.

  5. Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

  6. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk instrukcje dezynfekcji.

  7. Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich dezynfekcję lub czyszczenie z użyciem detergentu.

  8. Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/

  9. Sale lekcyjne należy wietrzyć, nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali lekcyjnej, w tym również przed rozpoczęciem zajęć przez dzieci.

  10. Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń i użytych przyrządów oraz sprzętów należących do szkoły, jak również ich wietrzenia.

 

3.Gastronomia

  1. Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników. Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.

  2. Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba, że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

  3. W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.

  4. Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.

  5. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.

  6. Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców, porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.

  7. Zaleca się usuniecie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio przez obsługę. W stołówce nie zaleca się samoobsługi. Dania i produkty powinny być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/ obsługę stołówki.

  8. Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem, że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.

  9. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.

 

4.Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły

  1. Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.

  2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.

  3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych, a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).

  4. Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.

  5. Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji dróg oddechowych powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyska

  6. teleporadę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

  7. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych– dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu telefonicznego z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie teleporady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.

  8. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dyrektor szkoły powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu dokonania przez nią oceny ryzyka epidemiologicznego.

  9. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.

  10. Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

  11. W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.

* ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

  1. Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach https://gis.gov.pl/ lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/, a także obowiązujących przepisów prawa.

Załączniki – instrukcje

  1. mycia rąk
    https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/

  2. dezynfekcji rąk
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/

  3. prawidłowego zdejmowania maseczki
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/

  4. prawidłowego zdejmowania rękawiczek
    https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/

  5. wykaz produktów biobójczych

http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze

 

Harmonogram działań profilaktycznych 2018/2019

HARMONOGRAM  DZIAŁAŃ  PROFILAKTYCZNYCH

W  ROKU SZKOLNYM 2018/2019

 

 

ZADANIA

SPOSÓB  REALIZACJI

WSPÓŁUDZIAŁ

W  REALIZACJI

DOWODY  NA

REALIZACJĘ

TERMIN

1.

Dostarczenie wiedzy na temat źródeł i motywów budzenia się agresji

1. Rozmowy wychowawcze

i  terapeutyczne (w ramach godzin

wychowawczych, zajęć świetlicowych, zajęć z pedagogiem, zajęć zintegrowanych).

 

 

2. Ćwiczenia warsztatowe na zajęciach

zintegrowanych,  godzinach do

dyspozycji  wychowawcy i zajęciach z pedagogiem

 

 

3. Przygotowanie inscenizacji i dram

klasowych na temat agresji.

 

 

4. Wprowadzenie mediacji rówieśniczych w szkole

 

5. Zorganizowanie Dnia Szkoły Bez Przemocy.

 

wychowawcy klas,

nauczyciel świetlicy,

pedagog

 

 

 

wychowawcy klas I-III

i IV-VI

pedagog

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

Pedagog

Wychowawcy klas

 

pedagog

wychowawcy klas

 

wg planów pracy wychowawczej poszczególnych klas

 

 

 

scenariusze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

scenariusz

zdjęcia

 

na bieżąco

 

 

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

 

Cały rok

 

 

VI

 

2. Kształtowanie

wśród uczniów

postawy skutecznej komunikacji, umiejętności słuchania innych osób,

podejmowanie dialogu w miejsce przemocy, indywidualnych porachunków.

 

1. Zajęcia w ramach godzin

wychowawczych, nauczania zintegrowanego i zajęć świetlicowych

 

2. Rozmowy indywidualne z uczniami,

z całymi zespołami klasowymi,

docieranie do źródeł rodzących się

konfliktów, przyczyn bójek.

 

3. Przeprowadzenie na zajęciach

zintegrowanych tematów o źródłach

złości; agresywnych zachowaniach

w stosunku do kolegów.

 

4. Przeprowadzenie na godzinach do

dyspozycji wychowawcy w klasach

IV – VI tematów dotyczących

kształtowania postaw wobec innych.

 

5. Przygotowanie plakatów dotyczących

pozytywnych zachowań.

 

6. Apele szkolne

(poruszanie tematu zachowań

agresywnych i negowanie ich).

 

7. Każdorazowa, natychmiastowa  reakcja dorosłych na zaistniałe konflikty, bójki, groźby

a. większa kontrola podczas przerw,

b. rozstrzyganie sporów w obecności nauczyciela

c. wezwania rodziców do szkoły –

wspólne ustalenie dalszego postępowania; kontakt telefoniczny.

 

 

wychowawcy klas

nauczyciel świetlicy

 

 

wychowawcy klas,

nauczyciele dyżurujący,

pedagog

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

 

wychowawcy klas IV – VI

 

 

 

 

 

 

 

dyrektor szkoły

 

 

 

wychowawcy klas,

nauczyciele dyżurujący,

personel  obsługi, dyrekcja,

pedagog, rodzice

 

 

pedagog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

scenariusz lekcji

 

 

 

 

scenariusz lekcji

 

 

 

 

 

 

 

wpis w dzienniku

 

 

 

wpis w zeszytach uwag

i dziennikach lekcyjnych

 

 

 

 

harmonogram dyżurów

 

cały rok

 

 

 

cały rok

 

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

na bieżąco

 

 

 

 

 

cały rok

 

 

8.Realizacja programu policyjnego

„Żyj  normalnie”.

 

9.Odpowiednie zabezpieczenie miejsc na terenie szkoły, w których najczęściej wybuchają niekontrolowane bójki i spory poprzez dodatkowe dyżury uczniów najstarszych klas

a. szatnia szkolna,

b. stołówka,

c. korytarze szkolne.

10. Realizacja programu „Szkoła bez

Przemocy”- V edycja

 

pedagog , wychowawca klasy VI

 

 

wychowawca kl.VI

nauczyciele dyżurujący

 

 

 

 

 

 

pedagog

wszyscy nauczyciele

 

 

 

 

 

harmonogram dyżurów

 

Cały rok

 

 

Cały rok

 

 

 

 

 

 

 

cały rok

3.

Wdrażanie poczucia odpowiedzialnoś-

ci za swoje postępowanie, samodzielne decyzje, dostrzeganie związku między

określonymi zachowaniami, a konsekwencjami tych zachowań.

 

1.Wykorzystanie przykładów z literatury, filmu, prasy  codziennej.

 

2.Przedstawienia teatralne dotyczące

wyboru odpowiedniego zachowania.

 

3.Realizacja programu „Zdrowie dla Pomorzan”

 

4.Realizacja programu „Klub bezpiecznego Puchatka”

 

5.Program „Ratujmy i uczymy ratować”

 

6.Akcje antynikotynowe:

- współpraca z Sanepidem

-zaproszenie policjanta na

spotkanie z rodzicami

 

nauczyciele przedmiotów

 

 

 

 

 

 

nauczyciele nauczania

zintegrowanego

 

nauczyciel klasy I

 

 

 

 

 

pedagog

 

 

 

 

scenariusz przedstawienia

 

 

w ciągu całego roku

 

 

 

 

 

 

cały rok

4.

Zapobieganie dewastacji

mienia szkolnego oraz

prywatnej własności innych osób

 

1.Wdrażanie zasad postępowania w

przypadku dewastacji mienia szkolnego

  • wezwania rodziców, oszacowanie szkód, ustalenie form naprawy  ewentualnego pokrycia kosztów zakupu nowego sprzętu, wyposażenia

 

personel obsługi,

nauczyciele,

wychowawcy, pedagog

 

 

na bieżąco

5. Wdrażanie zasad bezpieczeństwa fizycznego dzieci, poznanie zasad używania sprzętu pracującego z wykorzystaniem energii elektrycznej, poznanie bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem, poznanie ogólnych zasad bezpieczeństwa p/pożarowego szkoły, zdobycie umiejętności stosowania się do znaków i sygnałów stosowanych w wypadku zagrożeń, zapoznanie się z zasadami ruchu drogowego.

1.Ćwiczenia warsztatowe podczas zajęć z informatyki.

 

2.Zajęcia w ramach godzin wychowawczych.

 

3.Spotkanie z przedstawicielami OSP.

 

4. Bezpieczne poruszanie się po drodze w ramach apelu szkolnego cała szkoła.

Nauczyciel informatyki

 

 

wychowawcy klas

 

 

pedagog

 

dyrektor szkoły oraz wychowawcy klas

Wpisy w dzienniku

 

 

wpisy w dzienniku

 

 

 

Cały rok

 

 

cały rok

 

 

do uzgodnienia

 

w ciągu roku

6. Upowszechnianie i przestrzeganie praw dziecka i praw człowieka

1.Zapoznanie z Konwencją o Prawach Dziecka – prezentacja multimedialna

 

2.Prawa dziecka w szkole - happening

 

3.Rezolucje ONZ dotyczące praw człowieka

Pedagog

 

 

 

wychowawcy klas

 

 

 

 

W ciągu roku