Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

19 czerwca 2019 r. po mszy św. w sanktuarium w Sianowie , podczas której uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły dziękowali za miniony rok spotkaliśmy się w szkole na uroczystym apelu.  Na apelu w imieniu Burmistrza Kartuz Pana Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego gościła wiceburmistrz Pani Sylwia Biankowska , wręczyła nagrodę Burmistrza uczennicy klasy VIII Marcie Miotk wyróżniającą się osiągnięciami w nauce, wzorowym zachowaniem oraz aktywnością społeczną. Uczniowie kl. VIII pożegnali szkołę programem artystycznym, podziękowali rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud, który włożyli w edukację i wychowanie. Natomiast koncertem wokalno-instrumentalnym rok szkolny pożegnali uczniowie klasy III . Zaśpiewali piosenki o tematyce wakacyjnej , na instrumentach zagrali : trąbka - Jakub Węsierski (kl. IV), ksylofon Jakub Roszkowski, (kl. VI -zagrał na m.in. fr. uwertury z opery „Wilhelm Tell”). Następnie Pani Dyrektor i wychowawcy klas wręczyli wyróżnionym uczniom  nagrody książkowe za osiągnięte wyniki w nauce. Nagrody rzeczowe otrzymali także uczniowie za 100% frekwencję i systematyczne oszczędzanie w  SKO . Dyrektor szkoły w imieniu Rady Pedagogicznej podziękowała rodzicom za współpracę oraz działania na rzecz szkoły. Dzieciom  przypomniała o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku i życzyła udanych wakacji.


Opracowała: Małgorzata Szadkowska 

Szkolny Konkurs Ekologiczny

18 czerwca po raz kolejny w szkole odbył się konkurs ekologiczny dla kl. 0- III oraz grupy przedszkolnej „Ognik”. Konkurs przygotowała i prowadziła Pani Hanna Szostak opiekun szkolnego koła LOP.  Dzieci rozwiązywały kalambury, zagadki, naśladowały zwierzęta lasów i pól,  odpowiadały na pytania, rozpoznawały zjawiska atmosferyczne, pory roku. Każda z grup wykazała się dużym zasobem wiedzy  i została wyróżniona oraz nagrodzona. Nagrody ufundowała Rada Rodziców działająca przy szkole.


Opracowała: Małgorzata Szadkowska

 

XIII Międzyszkolny Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Plastyczny

W dniu 17.06.2019 roku w Szkole Podstawowej w Koloni nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w XIII Międzyszkolnym Powiatowym Konkursie Ekologiczno – Plastycznym pt. ,,W harmonii z przyrodą ” oraz „Zwierzęce rodziny z naszego podwórka”. Konkurs dla uczniów naszego powiatu, został ogłoszony w marcu 2019 roku z okazji corocznej akcji ekologicznej, jaką jest „Sprzątanie Ziemii”. Celem powyższej inicjatywy było promowanie postaw proekologicznych , propagowanie zdrowego stylu życia oraz rozwijania inwencji twórczej. Na konkurs wpłynęło 268 prac plastycznych, wykonanych rozmaitymi technikami, wszystkie wyróżniały się zrozumieniem tematu oraz wysokimi walorami artystycznymi. Komisja w składzie : p. M. Szadkowska, p. H. Szostak, p. L. Dampc oraz p. B. Merchel dokonały analizy merytorycznej i artystycznej prac konkursowych. Wyróżniono i nagrodzono 24 artystów. Uroczystość szkolną uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz słodki poczęstunek dla gości. Sponsorem nagród byli: Starostwo Powiatowe w Kartuzach, UM w Kartuzach, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Koloni , LOP – Oddział w Kartuzach, Foto Kontakt w Kartuzach, Biały Kruk w Kartuzach. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Wyróżnione i nagrodzone prace można obejrzeć na szkolnym wernisażu. Zwycięzcom gratulujemy, życząc wielu sukcesów i zapraszamy za rok, wyróżnione prace można obejrzeć na szkolnym wernisażu.

 

 

 

Wyprawa w kosmos

W poniedziałek 17 czerwca 2019 roku uczniowie klas I- III udali się na wycieczkę do Stężycy. Tam mogli wziąć udział w spotkaniu w Mobilnym Planetarium z pracownikami Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Wszyscy zostali najpierw zaproszeni do wielkiego namiotu, w którym usiedli na poduszkach, a potem położyli się na podłodze i mogli oglądać niebo. Poznawali różne gwiazdy, gwiazdozbiory, planety i księżyc, a potem wyruszyli w podróż międzygalaktyczną. Na koniec każdy uczeń otrzymał „Poradnik młodego naukowca”.

Po wyjściu z Planetarium poszli do parku, aby tam zjeść drugie śniadanie. Potem wszyscy udali się na lody.

W drodze powrotnej zatrzymali się w Borzestowie, przy obelisku poświęconym Franciszkowi Kręckiemu- działaczowi kaszubskiemu urodzonemu w tej miejscowości.

Pogoda i humory dopisywały, więc wyjazd można uznać za udany.

  Organizacja wyjazdu i opr.
D.Kobiela

Bezpieczne wakacje. KRUS

Przedstawiciel KRUS-u w Kartuzach Pan Jan Grabowski 17 czerwca przeprowadził z uczniami pogadankę na temat bezpiecznego zachowania się na wsi w okresie wakacji. Następnie podsumował etap powiatowy ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Bezpiecznie na wsi. Maszyny pracują a dzieci obserwują”. Uczennica klasy VI Wiktoria Kostuch została laureatką etapu powiatowego. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody i upominki.

Opracowała: M. Szadkowska

 

Przedszkole-ogłoszenie!

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni informuje, że punkt przedszkolny i oddział przedszkolny będzie nieczynny
od dnia 01 lipca 2019 roku do dnia 31 lipca 2019 roku.
Na indywidualny wniosek, po konsultacji z dyrektorem Szkoły Podstawowej w Koloni, jest możliwość przyjęcia dziecka do Akademii Przedszkolaka w Kartuzach.

Karta rowerowa

Uczniowie klasy IV, którzy ukończyli 10 lat i  pomyślnie zdali egzamin praktyczny i teoretyczny z przepisów ruchu drogowego otrzymali kartę rowerową. Dokument wręczyła uczniom Pani Dyrektor Bożena Merchel.

 

W Parku Miniatur i Gigantów

11 czerwca uczniowie klas 0 - II oraz dzieci z punktu przedszkolnego „Ognik” byli na wycieczce w Kaszubskim Parku Miniatur i Gigantów.  Obejrzały miniaturowe zabytki z różnych stron świata.  Zafascynowały się „Zamkiem Strachu”, obejrzały bajkową krainę oraz mini ZOO. Kolorowym „pociągiem” udały się do Parku Gigantów. Tu w świecie gigantów poruszały się wśród wielkich klocków, grały w ogromne szachy. Spacerkiem pokonały  aleję owadów, ptaków,  ssaków i płazów. Udały się także na park pojazdów, gdzie zapoznały się z różnorodnymi środkami transportu dawniej i dziś. Podczas wycieczki uczestnikom  dopisywała pogoda i humor.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

 

 

Turniej plażowej piłki siatkowej

29 maja 2019r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w turnieju plażowej piłki siatkowej w Szkole Podstawowej w Mirachowie. Celem turnieju była popularyzacja piłki siatkowej oraz integracja społeczności lokalnej. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny dziewcząt: Paulina Byczkowska i Nikola Labuda, Gracjana Kitowska i Marzena Szreder oraz jedna drużyna chłopców: Karol Arendt i Paweł Pionk. Wszystkie drużyny zaprezentowały dobry poziom gry. Ostatecznie zajęliśmy miejsce czwarte – Paulina i Nikola, piąte – Marzena i Gracjana oraz szóste – Karol i Paweł.

     

 

Turniej Mini Piłki Nożnej - Kolonijne Euro 2019

Szkoła Podstawowa w Koloni we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia realizuje projekt „Aktywnie spędzamy czas wolny – treningi, mecze i Turniej Mini Piłki Nożnej – Kolonijne Euro 2019”. 6 czerwca 2019r. odbyły się w naszej szkole, już po raz jedenasty, rozgrywki turniejowe. Na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej w Koloni spotkały się drużyny z czterech sąsiednich szkół podstawowych: Staniszewa, Mirachowa, Prokowa i Koloni. Rywalizacja dostarczyła mnóstwa wrażeń. Młodzi piłkarze zafundowali zebranym piękne widowisko. Wszystkie drużyny zaprezentowały bardzo dobry poziom gry według zasad fair play. Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym”. W sumie odbyło się 6 meczy. Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Staniszewie okazała się bezkonkurencyjna, wygrała wszystkie swoje mecze i znalazła się na najwyższym stopniu podium. Młodzi piłkarze ze Szkoły Podstawowej w Koloni uplasowali się na drugim miejscu. Na trzecim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa z Prokowa, a na czwartym Szkoła Podstawowa z Mirachowa. Wybrano też najlepszych zawodników turnieju. Zostali nimi: Aleksander Wydrowski ze Staniszewa i Daniel Trepczyk z Prokowa. Wszystkie drużyny otrzymały puchary dla swoich szkół, piłki oraz dyplomy a zawodnicy medale, nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyła uczestnikom dyrektor szkoły w Koloni – pani Bożena Merchel oraz pan Mieczysław Grzegorz Gołuński Burmistrz Kartuz. Gospodarze zapewnili też gościom słodki poczęstunek, napoje oraz transport. Zadanie publiczne było realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

 

XIII GMINNY TURNIEJ MATEMATYCZNY DLA KLAS III ROZSTRZYGNIĘTY

Dnia 7. 06.2019 roku w Szkole Podstawowej w Koloni odbył się XIII Gminny Turniej Matematyczny dla klas III. W turnieju brało udział 10 uczestników z 5 szkół  Gminy Kartuzy: Szkoły Podstawowej w Mirachowie, Szkoły Podstawowej w Staniszewie, Szkoły Podstawowej w Koloni, Szkoły Podstawowej w Łapalicach, Szkoły Podstawowej w Prokowie.

 O godzinie 11.00 uczestników konkursu powitała pani dyrektor  Bożena Merchel.

 Konkurs odbył się w dwóch etapach: indywidualnym i drużynowym.

Komisja w składzie:

  1. Danuta Kobiela
  2. Sylwia Formela
  3. Gabriela Kwidzińska

sprawdziła zadania konkursowe i wyłoniła zwycięzców.

I - miejsce- Andrzej Kowalkowski

II - miejsce- Florian Hinz

III-miejsce- Hubert Elwart

Wyróżnieni zostali: Nikola Mutke, Szymon Pranczk, Alicja Wąsak, Nadia Kobiela

W konkursie drużynowym wszystkie szkoły otrzymały nagrody za wspaniałą rywalizację.

W czasie przerwy między etapami, uczestnicy skorzystali z poczęstunku, którego sponsorami była Rada Rodziców przy SP w Koloni.

Kulminacyjnym punktem turnieju było wręczenie nagród mistrzom matematyki przez Panią Dyrektor Bożenę Marchel.

 Dziękujemy sponsorom za przekazanie nagród:  Burmistrzowi Kartuz Panu Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu, firmie FOTOKONTAKT w Kartuzach, księgarniom SEZAM i BIAŁY  KRUK z  Kartuz, oraz Radzie Rodziców przy SP w Koloni.

Organizatorami turnieju byli nauczyciele kl. I-III ze Szkoły Podstawowej w Koloni: Pani Danuta Kobiela, Pani Bożena Foltyn, Pani Małgorzata Szadkowska.

Na dalsze matematyczne zmagania zapraszamy za rok.

 

Organizatorzy

 

Skąd się bierze miód?

Grupa uczniów uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego wzięła udział w zajęciach edukacyjnych pt.:”Skąd się bierze miód?” prowadzonych przez panią Bożenę Kupper – Krzyżanowską, która przybliżyła uczniom znaczenie pszczół dla przyrody i człowieka. Dzieci zostały zapoznane z budową ula, a także procesem wybierania miodu z ramek. Uczniowie dowiedzieli się o korzyściach płynących dla nas z pracy pszczół. Dowiedzieli się także skąd miód bierze się w ulu, w jaki sposób pszczoły go produkują oraz kiedy y pracują najwięcej. Usłyszały również, co robią pszczoły zimą i jak zbudowana jest pszczela rodzina. Zapoznały się z innymi wytworami pszczelej pracy: pyłkiem, kitem pszczelim, mleczkiem pszczelim, pierzgą oraz jadem. Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały opowieści pani Bożeny. W dużym skupieniu oglądały przyniesione materiały. Każdy mógł dotknąć narzędzi pszczelarza i dokładnie obejrzeć ul. Niespodzianką był smakowania miodu. Następnie uczniowie mieli okazję własnoręcznie malować gipsowe figurki pszczoły.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

Przyroda po żaglami

W dniu 4 czerwca 2019 roku uczniowie klas IV- V uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego uczestniczyli w pikniku edukacyjnym w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej. Brali udział w przyrodniczo- matematycznych warsztatach, ciekawych spotkaniach i grach. Próbowali swoich sił na symulatorze żaglówki. Poznawali las i życie pszczół. Każdy miał możliwość wzięcia udziału w kole fortuny i zdobyć nagrody. A wszystko to odbywało się w otoczeniu przepięknej kaszubskiej przyrody nad jeziorem Brodno Wielkie na Złotej Górze. Pogoda i humory dopisały.

Organizacja wyjazdu

i opracowanie: D. Kobiela

   
   

 

Wycieczka do Gdyni

W dniu 5 czerwca 2019 roku uczniowie klas VI- VIII uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Gdyni.

Pierwszym punktem programu było wejście na Kamienną Górę, z której rozciągał się widok na Gdynię. Uczniowie podziwiali morze, plażę, przystań jachtową , Skwer Kościuszki, port i inne budynki Gdyni. Przypomnieli też sobie historię powstania tego miasta. Potem udali się na Plac Kaszubski pod pomnik Antoniego Abrahama- Kaszuby, uczestnika Konferencji wersalskiej po I wojnie światowej. Następnie wszyscy chętnie poszli na Skwer Kościuszki na lody, aby się schłodzić, bo upał był wielki. Potem pojechali do Muzeum Emigracji. Tam dobrali się w pary. Każda para otrzymała kartę pracy  z 17 zadaniami i udała się na teren sal wystawowych. Po dwóch godzinach karty pracy były uzupełnione. Zwiedzanie w taki sposób muzeum okazało się świetną nauką, bo samodzielnie trzeba było znaleźć najistotniejsze wydarzenia i postaci z minionych czasów. Potem uczniowie wrócili do szkoły i z niecierpliwością oczekują na wyniki uzupełnionych kart pracy.

Organizacja wyjazdu

i opracowanie: D. Kobiela

 

 

Kaszubski Park Krajobrazowy

Dnia 15 maja 2019 roku uczniowie klas II- IV uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego udali się na wycieczkę. Celem było poznanie walorów krajobrazowych i turystycznych Lasów Mirachowskich. Po przyjeździe do Leśniczówki w Mirachowie uczniowie pod opieką nauczycieli udali się pieszo nad Jezioro Lubygość. Nad brzegiem jeziora poznali legendę związaną z tym miejscem. Potem udali się wzdłuż jeziora na dalszą wędrówkę. Najpierw dotarli do grot stworzonych przez piaskowce i do bunkra Gryfa Pomorskiego „Ptasia Wola” z czasów II wojny światowej. Każdy oczywiście wszedł do środka, aby poznać trudne warunki życia partyzantów. Potem poszli do rezerwatu przyrodniczego Szczelina Lechicka- punktu widokowego. Tam jedli śniadanie podziwiając pobliskie lasy i jeziora. Na drogę powrotną wybrali trasę po przeciwnej stronie Jeziora Lubygość. Po powrocie do Leśniczówki pojechali do Kamienickiego Młyna i tam wspięli się na Zamkowa Górę, na wysokość 220 m. n.p.m. Trasa była trudna, ale widok jaki się ukazał zrekompensował wszelkie trudy. Na tarasie widokowym zobaczyli sześć jezior- Białe, Czarne, Junno, Kamienickie, Odnoga oraz Potęgowskie. Na szczycie poznali legendę o Zamkowej Górze. Po zejściu udali się w dalszą drogę. Pojechali do Nowej Huty nad Jezioro Kamienne, do „diabelskiego kamienia”. Jest to jeden z największych głazów narzutowych na Pomorzu, którego obwód wynosi 17 metrów. Jest pomnikiem przyrody, leży na terenie rezerwatu przyrodniczego „Kurze Grzędy”. To był ostatni punkt wycieczki. Zadowoleni, zmęczeni wędrówką wróciliśmy do domów.

Organizacja wyjazdu

                                                                                              i opracowanie D. Kobiela

 

 

Podziękowania

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni serdecznie dziękuje Państwu Annie i Karolowi Rychert, Państwu Marii i Adamowi Serkowskim za pomoc w sfinansowaniu niektórych atrakcji na festynie. Wyrażam serdeczne podziękowania właścicielom sklepów w Koloni: Pani Marii Skrzypkowskiej, Państwu  Danielowi i Annie Węsierskimi, Państwu Katarzynie i Pawłowi Kitowskim za ofiarowanie słodyczy i soczków dla dzieci przedszkolnych i uczniów Szkoły Podstawowej w Koloni z okazji dnia dziecka na Festyn rodzinny „Najkrótsza Noc w Najdłuższej wsi”. Dziękuję rodzicom, którzy upiekli i ofiarowali ciasta na festyn.

Dziękuję Ochotniczej Straży Pożarnej, Sołectwu Kolonia oraz wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w organizację i przygotowanie festynu rodzinnego „Najkrótsza Noc w Najdłuższej wsi” – Święto Rodziny.

     „Zadanie publiczne jest realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy”

2019-rokiem Anny Walentynowicz

20 maja 2019 r. do naszej szkoły przybył niecodzienny gość – pan Arkadiusz Kazański – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VII- VIII. Pan Arkadiusz przybliżył uczniom postać Anny Walentynowicz działaczki Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i współzałożycielki NSZZ „Solidarność”. Jej zwolnienie z pracy w sierpniu 1980 roku stało się przyczyną protestów stoczniowców. Przedstawił też ciekawostki z życia rodzinnego tej działaczki opozycyjnej oraz rolę jaką odegrała w obaleniu komunizmu w Polsce. Na koniec uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, na które pan Arkadiusz chętnie odpowiadał.

Tak uczniowie poznali kawałek historii Polski i uczcili pamięć Anny Walentynowicz, której obecny rok jest poświęcony.

Organizacja spotkania

 i opracowanie: D.Kobiela

2 czerwca 2019 r. Święto rodziny - „Najkrótsza noc w najdłuższej wsi” w Koloni

Słoneczna pogoda oraz wspaniała atmosfera zabawy, i radości panowała podczas ”Święta Rodziny  - Najkrótsza noc w najdłuższej wsi”, która odbyła się  na boisku wielofunkcyjnym oraz na placu przy Szkole Podstawowej  w Koloni. O godz. 15.00 Pani Bożena Merchel,  Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Koloni , dokonała uroczystego otwarcia  imprezy. Na imprezę licznie przybyli mieszkańcy Koloni i okolicznych miejscowości, zagościł u nas również Burmistrz Gminy Kartuzy Pan Mieczysław Grzegorz Gołuński, który wśród zgromadzonym wręczył losy podarunkowe. Podczas festynu nie zabrakło licznych atrakcji. Na początku były występy wokalno -  taneczne grupy przedszkolnej oraz kl.0-III z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca oraz wręczanie rodzicom przygotowanych pod opieką wychowawców upominków i laurek. Nim przebrzmiały echa gromkich braw dla młodych artystów, na placu pojawiła się  dmuchana zjeżdżalnia, która cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem najmłodszych uczestników festynu. Nieco starsi gromadzili się przy stoisku naukowym grupy „EduFun – nauka i interaktywne zabawy”, gdzie obserwowali doświadczenia z ciekłym azotem, „lokomotywą parową” i inne. Atrakcją, którą dla dzieci przygotowali strażacy z OSP w Koloni była ”bojówka” w wykonaniu młodzieży.  Po tych wydarzeniach na boisku asfaltowym pojawiło się kilkanaście niekonwencjonalnych rowerów, a na boisku wielofunkcyjnym animatorki zabawami zręcznościowymi,  tańcami i grami zabawiały maluchy.

W międzyczasie dorośli, młodzież i całe rodziny korzystały z rekreacyjnej jazdy na rowerach – bicyklach, tandemach, rikszach itp., układały „Puzzle” i kodowały oraz czekały w kolejce na malowanie twarzy, uczestniczyły w loterii fantowej. Na zakończenie można było posłuchać występu kapeli „Czarne Koszule”, pośpiewać i potańczyć przy muzyce.

Uczestnicy imprezy mogli skosztować pysznej grochówki, ciast przygotowanych przez rodziców  oraz wypić kawę czy herbatę. Dzieci miały okazję posilić się popcornem. Bezpieczeństwo zapewnili nam strażacy z OSP w Koloni pod kierunkiem Pana Bronisława Bigus.

Impreza została zorganizowana dzięki dotacji Gminy Kartuzy, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Koloni, Sołectwu Kolonia oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia, pracownikom Szkoły Podstawowej w Koloni oraz wszystkim  przyjaciołom naszej wsi.

Organizatorzy składają serdeczne wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie, zorganizowanie oraz aktywną pomoc podczas imprezy oraz wszystkim, którzy z nami się bawili.

   
     
     

Śnieżka w innej odsłonie

28 maja do naszej szkoły ze spektaklem profilaktycznym pt.: „Śnieżka w innej odsłonie” przybyli młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Mirachowie. Spektakl opowiadał o królewnie Śnieżce, która mimo próśb krasnoludków, zaufała złej królowej, przyjmowała od niej słodycze i owoce co niekorzystnie wpływało na jej zdrowie i samopoczucie. Kilkukrotnie zawiodła zaufanie krasnali  i złamała daną im obietnicę. Na szczęście w porę dostrzegła zagrożenie, przy pomocy swoich małych przyjaciół na zawsze uwolniła się od królowej. Było to pouczające i wartościowe przedstawienie. Dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami. 

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

 

XXXV Rajd RODŁO

Harcerze z 1 DH. im. H. Derdowskiego  i zuchy 1 GZ „Ekoludki” byli uczestnikami XXXV Harcerskiego Rajdu RODŁO organizowanego przez Chorągiew Gdańską ZHP. Tegoroczny rajd odbywał się w dniach 24-26 w Miastku. Pierwsze zadnia rajdowe uczestnicy wykonywali w piątkowy wieczór. W sobotę od rana wyruszyli na trasę.  Uczestniczyli  w grze ELITARNEJ JEDNOSTKI SZPIEGOWSKIEJ, której głównym zadaniem był skok na skarbiec Wujka Arcziego. Patrole musiały wykazać się umiejętnościami  szpiegowskimi i  logistycznymi.  Przy okazji zwiedziły  legendarny gród Rummela , do którego droga nie była łatwa i  park z” grającą”  Ławką Niepodległości.  Przemierzyli miasto poszukując różnych uliczek, by na koniec odnaleźć  poszukiwany „skarb” .Późnym popołudniem  druhowie uczestniczyli  we mszy św. przygotowanej przez harcerzy. A wieczorem wspólnie z drużynami  hufców Chorągwi Gdańskiej spotkali się przy ognisku.  W niedzielę odbył się przemarsz ulicami miasta, w którym wzięła udział Komenda Chorągwi Gdańskiej, poczty sztandarowe hufców oraz wszystkie trasy rajdowe. Przemarsz zakończył się na Kaczym Dołku, gdzie odbył się uroczysty Apel Chorągwi, na którym po raz kolejny członkowie naszej drużyny i gromady otrzymali Chorągwianą  Odznakę RODŁO. ( Jesteśmy jedynymi, którzy systematycznie od kilku lat zdobywają to ważne wyróżnienie). Po apelu nadszedł czas na zabawę oraz świętowanie. Na stoiskach hufców można było zagrać w Twistera albo stworzyć balonowe zwierzątka, czy zapleść pajęczynę. W międzyczasie odbył się także Turniej Komend Hufców.  Mimo zmęczenia w drodze powrotnej w autokarze rozbrzmiewały harcerskie piosenki i szanty.

Dh.  pwd. Danuta Kobiela

Dh phm. Małgorzata Szadkowska

 

P.S. Druhna Magda zmierzyła trasę. W sobotę pokonaliśmy 22 km.  Jednak przy tak wspaniałej zabawie nie czuliśmy zmęczenia.

 

 

Warsztaty na Uniwersytecie Gdańskim

W piątek 24 maja uczniowie klasy II (uczestnicy projektu „Matematyka z klasą 2-3) i klasy III (uczestnicy projektu „Technologie z klasą 2-3)wraz z wychowawczyniami  uczestniczyli w warsztatach „ Jak chemik tworzy dym, ogień i mieszankę wybuchową?” organizowanych przez Fundację Uniwersytet Dzieci na Uniwersytecie Gdańskim. Podczas zajęć dzieci obejrzały serię wybuchów, błysków i kolorowych reakcji. Sprawdziły różnice między watą a superwatą oraz obserwowały reakcje zachodzące w lampie błyskowej. Jak na „chemików” przystało eksperymentowały tworząc burzę w probówce i wywołując mini eksplozje. Ciekawostką było „uwalnianie duchów”. Pokazy chemiczne odbywały się pod  opieką dr hab. Beaty Grobelnej i Członków Naukowego Koła Chemików UG.

Dodatkowym punktem wyjazdu był  spacer po najdłuższym w Europie drewnianym molo w Sopocie. Podczas przechadzki obserwowały ptaki: alki, mewy i łabędzie oraz rośliny –głównie wodorosty.  Mogły także przystanąć przy cumujących łodziach i katamaranach oraz popatrzeć na stojące na redzie statki.  Spacerowały także brzegiem morza, gdzie zbierały muszelki.  Pełne nowych doświadczeń wróciły do domów.

Opracowały i wycieczkę przeprowadziły:
Bożena Foltyn
Małgorzata Szadkowska