Czas wspomnień

W II półroczu roku szkolnego 2021/2022 odbyło się wiele wyjazdów. Udało się nam zobaczyć ciekawe miejsca na Kaszubach, m.in.:

-Muzeum Kaszubskie w Kartuzach;

-Stacja Limnologiczną Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie;

-Sala zabaw Funky Monkey w Bolszewie;

-Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie;

-Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku;

-Latarnia morska w Sopocie;

-Ratusz w Wejherowie;

-pomnik Jakuba Wejhera;

-Park im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie;

-Skansen we Wdzydzach Kiszewskich;

-Pomnik misia Wojtka w Sopocie;

-Morze Bałtyckie;

- Park edukacyjny- zoo w Tuchlinie;

- molo w Sopocie;

-Park ewolucji w Sławutówku;

-Wolierę z orłami i żurawiami w parku wejherowskim;

-Pałac Przebendowskich i Keyserlingków w Wejherowie;

- krzywy domek w Sopocie;

-książnica Gerarda Labudy w Wejherowie;

-wieża widokowa na Wieżycy;

- Muzeum  Lasy Piaśnickie;

Opracowanie:

D.Kobiela

 

Czerwcowe odkrywanie ducha u harcerza i zucha …”ale ze mnie gość”

 

1 GZ „Ekoludki”i 1 DH im. H. Derdowskiego odbyły wyjazdową nockę z rajdem pieszym, grami retro i grami terenowymi w okolicach Somonina. Podczas rajdu druhowie i druhenki doskonalili umiejętność samodzielnego przygotowywania zdrowych posiłków, szyfrowania i deszyfrowania wiadomości. Przeprowadzili szereg gier m.in. „Miska”, ”Tajemnicza przesyłka”, a także zagrali w samodzielnie wykonaną „Zośkę”. Nocą odbyła się „Gra logiczna ze świetlikiem”. Natomiast sobota była dniem wędrówki po okolicach Somonina. Poznaliśmy kolejne ciekawe miejsca naszej Małej Ojczyzny: m.in.: Sarni Dwór, dworek w Wyczechowie, Trątkownicę znajdujące się na turystycznym szlaku Wzgórz Szymbarskich. Rozwiązując zadania na punktach sprawdzali swoją wiedzę o ważnych postaciach harcerskich, utrwalali sposoby udzielania pierwszej pomocy, wykazali się umiejętnościami manualnymi, sprawnością fizyczną i … umysłową oraz pokazali, że wszystkim jest z zuchem dobrze. Nasz wyjazd zakończyliśmy wspólnym ogniskowaniem z gromadami i drużynami Hufca ZHP Kartuzy.

Działanie dofinansowane było ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.

Rajd zorganizowały:
Dh Danuta Kobiela
Dh Małgorzata Szadkowska

 

Dzień Dziecka - rekreacyjnie i wycieczkowo

Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie, gdyż czeka na nie sporo niespodzianek.

W naszej szkole był to szczególny dzień. Dzieci z Punktu Przedszkolnego „Ognik’, Oddziału Przedszkolnego bawiły się na boisku szkolnym i odbyły wycieczkę do Parku Ewolucji w Sławutówku. Klasy I-IV wspaniale bawiły się i poznawały ciekawostki związane z ziemią kaszubską w skansenie we Wdzydzach. Uczniowie klasy V i VI wspięli się na szczyt Wieżyca i odwiedzili Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Młodzież z klas VII i VIII wybrała się do kina oraz spędzała czas na rozgrywkach sportowych nad jeziorem w Sianowie.

Tak ciekawie i różnorodnie spędzony czas był możliwy dzięki wsparciu rodziców, darczyńców i sponsorów.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni, Rada Rodziców oraz społeczność szkolna szczególne podziękowania składają: Katarzynie i Piotrowi Belgrau, Żanecie Kaczmarek – „Luks- Haus”, Firmie „Sypion” Elektryka Samochodowa , Mariuszowi Szwaba – „Firma Montażowo- Transportowa”, Adamowi Serkowskiemu – „Sewabud”, Karolowi Rychert – „Profess”, Danielowi i Annie Węsierskim – „Delikatesy Anda”, Marii Skrzypkowskiej – „Sklep spożywczy”, właścicielom Piekarni Cukierni Janca za bezinteresowne wsparcie i pomoc, które szczególny sposób przyczyniły się do organizacji Dnia Dziecka w przedszkolu i szkole.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zuchy i harcerze w piątkowe popołudnie 4 marca 2022 r. uczestniczyli w X Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Wilczym Tropem” po lesie , pokonując trudności przemierzali wyznaczona trasę. Na koniec otrzymali pamiątkowe medale i nagrody. Dziękujemy za udział.

Organizacja biegu:
pwd. Danuta Kobiela
phm. Małgorzata Szadkowska

 

Szkoła Podstawowa w Koloni wraz z harcerzami i zuchami włącza się w akcję pomocy dla mieszkańców Ukrainy organizowaną przez Urząd Gminy Kartuzy

Gmina Kartuzy dla Ukrainy. Akcja pomocy

Burmistrz Kartuz ogłasza powszechną akcję pomocy dla uchodźców z Ukrainy oraz walczących na Ukrainie przeciwko agresji Federacji Rosyjskiej.

Jak pomóc uchodźcom?

- Na terenie Gminy Kartuzy przebywa już kilkanaście rodzin, które opuściły w ostatnich dniach teren Ukrainy.

- Można wesprzeć te rodziny, przekazując im niezbędne dary rzeczowe lub środki finansowe wg konkretnego zapotrzebowania. Jak najszybciej to możliwe określimy na naszej stronie internetowej (oraz w treści tego posta w formie aktualizacji) jakich darów konkretnie potrzebują ludzie, którzy uciekli przed wojną i przebywają na terenie naszej gminy.

- Punktem zbiórek darów rzeczowych są wszystkie szkoły na terenie gminy Kartuzy, których organem prowadzącym jest Gmina.

- W tym momencie prosimy o nieprzekazywanie darów rzeczowych dla uchodźców do szkół, lecz za pośrednictwem sekretariatu szkoły lub Urzędu Miejskiego w Kartuzach ZADEKLAROWANIE pomocy w wybranym przez siebie zakresie: Zarządzanie Kryzysowe, tel. 58 694 52 17, 506 651 126.

- Burmistrz Kartuz zwraca się do lokalnych przedsiębiorców z prośbą o zgłaszanie chęci pomocy obywatelom Ukrainy w formie zatrudnienia: Urząd Miejski w Kartuzach, Zarządzanie Kryzysowe, tel. 58 694 52 17, 506 651 126.

Jak pomóc walczącym na Ukrainie?

Prosimy o przekazywanie do szkół, które są miejscami zbiórek, wyłącznie sprzętu związanego z ratowaniem życia – mogą to być apteczki, opatrunki, inne tego typu przedmioty.

Jak najszybciej to możliwe rzeczy te zostaną za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Kartuzach dostarczone do kontyngentu pomocowego dla Ukrainy.

Burmistrz podjął decyzję o wyasygnowaniu środków finansowych dla walczącej Ukrainy z rezerwy na zarządzanie kryzysowe. O szczegółach będziemy informowali.

Uchodźcy na terenie gminy Kartuzy

Zgłoś chęć pomocy w formie zakwaterowania uchodźców: Urząd Miejski w Kartuzach, Zarządzanie Kryzysowe, tel. 58 694 52 17, 506 651 126.

Jeśli już przyjąłeś uchodźców, zgłoś ten fakt do Urzędu Miejskiego w Kartuzach, abyśmy mogli objąć ich niezbędną pomocą: Zarządzanie Kryzysowe, tel. 58 694 52 17, 506 651 12 

Rekrutacja na rok szkolny 2022/2023

Rozpoczynamy rekrutację do grup przedszkolnych i klasy I

Szkoły Podstawowej w Koloni

na rok szkolny 2022/2023.

 

Rozpoczynamy rekrutację do grup przedszkolnych i klasy I

Szkoły Podstawowej w Koloni

na rok szkolny 2022/2023.

 

Poniżej podajemy ważne informacje dla rodziców i ich dzieci.

 

Informacja dotycząca kontynuacji edukacji przedszkolnej (grupa punkt przedszkolny oraz oddział przedszkolny „Zerówka”) - dotyczy dzieci, które kontynuują w roku szkolnym 2021/2022 edukację w naszej szkole. Rodzice tych dzieci zobowiązani są złożyć w terminie od 01 marca do 15 marca 2021 r. w sekretariacie szkoły „Deklarację o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej”.


„Deklarację o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej” składają:


1. Rodzice, których dzieci kontynuują edukację przedszkolną w tej samej grupie – punkcie przedszkolnym i „Zerówce”.
2. Rodzice, których dzieci przechodzą z grupy punktu przedszkolnego do „Zerówki”.

Rekrutacja dzieci nowo przyjętych


Rekrutacja dzieci, które nie uczęszczają do naszych oddziałów edukacji przedszkolnej rozpocznie się od 1 marca 2022 r. i potrwa do 25 marca 2022 r. 

Wniosek oraz załączniki do wniosku można pobrać z sekretariatu szkoły. Oraz ze strony internetowej szkoły.

 

 

Do klas I przyjmowane są:

1. Dzieci, które w roku szkolnym 2021/2022 realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym na wniosek rodziców (zgłoszenie, w przypadku dzieci obwodowych) są przyjmowane do klasy I tej szkoły bez przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego. Wniosek (zgłoszenie), o którym mowa powyżej, składa się do dyrektora szkoły w terminie od 18 marca 2022r. do 25 marca 2022 r. 

2. Dla dzieci, które mieszkają poza obwodem szkoły, rodzice składają wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami w terminie od 1 marca 2022r. do 25 marca 2022 r.

 

„Mała książka- wielki człowiek”

Uczniowie klasy I wzięli udział w ogólnopolskim projekcie finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Celem kampanii Instytutu Książki pt. „ Mała książka- wielki człowiek” jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Aby zachęcić dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał bezpłatnie specjalną Wyprawkę Czytelniczą.

Opracowanie: D. Kobiela

 

W muzeum kaszubskim

Uczniowie klasy I  uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego byli na wycieczce w Kartuzach. Udali się do Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera. Brali udział w zajęciach: Co skrywa muzeum? Poznawali eksponaty, zwiedzali wystawy. Wspólnie zaśpiewali „Kaszubskie nuty”. Potem wzięli udział w warsztatach, na których samodzielnie wykonywali zabawki z filcu i innych materiałów. Uczniowie zrobili piękne kotki. Byli bardzo dumni z wykonanych prac, które zabrali do domu. Na koniec poszli do sali interaktywnej. Uczniom podobał się wyjazd.

Organizacja wyjazdu i pracowanie:
D. Kobiela

 

Paczuszka dla maluszka

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w bożonarodzeniowej akcji „Paczuszka dla maluszka”, organizowanej prze Fundację Małych Stópek. Przez cały Adwent zbieraliśmy artykuły higieniczne dla dzieci w domach samotnej matki, domach dziecka i hospicjach, zostawiając je pod choinką. Przekazane rzeczy ofiarowane zostały potrzebującym dzieciom. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową bombkę na choinkę. W naszej społeczności znalazło się ponad 20 osób wrażliwych na potrzeby innych. Organizatorami akcji były zuchy i harcerze.

Dziękujemy wszystkim za okazane serce i pomoc dla najmniejszych.

Koordynator akcji i opracowanie:
D.Kobiela

 

Kultywujemy kaszubskie tradycje

Zgodnie z kaszubskim zwyczajem przed Wigilią przez dwa wieczory odwiedzaliśmy z Gwiộzdką mieszkańców Koloni w ich domach. Przygotowaliśmy barwne stroje, ciepło się ubraliśmy i ruszyliśmy. Byliśmy witani z uśmiechami na twarzach. Niektórzy ze strachem otwierali drzwi, starsi ze wzruszeniem przyglądali się zabawie przebierańców, małe dzieci płakały. Emocji było dużo. W wesołym korowodzie był policjant, baba i dziad, diabeł, koń, gwiazdor, bocian, kominiarz, śmierć, Kaszubka i dwa anioły. Organizatorami byli harcerze z 1.D.H. im. Hieronima Derdowskiego.

Opracowanie: D.Kobiela

 

Pomagamy zwierzętom

Przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyła się akcja pomocy bezdomnym zwierzętom, które znajdują się w schronisku dla zwierząt Animalsi w Kościerzynie. Najpierw przygotowaliśmy plakaty zachęcające do udziału w akcji pt. „Paka dla psiaka” i „Puszka dla okruszka”. Zbieraliśmy karmę i kocyki dla zwierząt. Na naszą szkolną społecznoś

można liczyć. Nie zabrakło kochających zwierzęta i wrażliwych na ich krzywdę. Zebraliśmy bardzo dużo karmy, smakołyków i kocyków dla zwierząt. Ponad 20 osób włączyło się w akcję. Po zbiórce wszystkie rzeczy zostały przewiezione do schroniska. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie. Organizatorami akcji były zuchy i harcerze.

Koordynator akcji i opracowanie:
D.Kobiela

Betlejemskie Światło Pokoju, „Światło Nadziei” , gościło w naszych domach

Historia światła zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, gdzie ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat. Betlejemskie Światło, to znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania. Harcerki i harcerze ZHP dzielili się w br. „Światłem Nadziei” niosąc radosną nowiną i krzewiąc największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Harcerze 1 DH im. H. Derdowskiego oraz zuchy 1 GZ „Ekoludki” propagując te ideę udali się 14 grudnia na Długi Targ w Gdańsku, gdzie odebrali betlejemski płomień z rąk Komendanta Chorągwi Gdańskiej dh phm. Artura Glebko. Następnie Betlejemskie Światło, zuchy i harcerze, zanieśli do Szkoły Podstawowej w Koloni, do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie skąd mogli zabierać je mieszkańcy , przekazali „światełko” Burmistrzowi Kartuz Panu Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu oraz 4 GZ „Leśne Skrzaty” z Mirachowa. Wszystko z życzeniami: aby „Światło Nadziei” każdego dnia gościło w nas.

Dziękujemy Pani Annie Rychert za pomoc w przewiezieniu „Betlejemskiego Światła”.

Zuchy i harcerze z druhnami.

Akcję przygotowały i przeprowadziły:
Danuta Kobiela
Małgorzata Szadkowska

 

Andrzejkowo-mikołajkowe harcowanie ... z odrobiną magii

1 GZ "Ekoludki" wraz z  1 DH im. H. Derdowskiego z Koloni zrealizowały projekt pt.: "Andrzejkowo-mikołajkowe harcowanie ... z odrobiną magii". Realizując projekt zuchy i harcerze poszukiwali pamiątek rodzinnych, utrwalali zasady współpracy i wzajemnej tolerancji oraz bezpiecznej i pożytecznej pracy i zabawy w zespole. Poznawali i kultywowali tradycje regionu, nabywali umiejętność  dzielenia się wiedzą i doświadczeniami praktycznymi.  Radośnie spędzili wieczór andrzejkowy pełen wróżb, niespodzianek, śmiechu i radości. Każdy z obecnych chciał poznać soją przyszłość, więc wróżyli z wosku, kart, jabłka, odczytywali wróżby z kartek ukrytych w jedzonych babeczkach.  Było też pyszne jedzenia  z "kociołka".(Zupa pycha –chociaż kucharze ugotowali wiele, trzeba było ją skrupulatnie wydzielać. Taka zupa udaje się tylko przy współpracy, radości i wykorzystaniu odrobiny magii podczas przygotowania).  W czasie warsztatów przygotowali pyszne, tradycyjne wypieki,  kartki na BŚP,  ozdoby choinkowe i świąteczne. Zwieńczeniem projektu był biwak oraz Kiermasz Świąteczny.

Dziękujemy rodzicom zuchów i harcerzy za pomoc, wsparcie i miłe słowa. Harcerzom starszym za zaangażowanie. Pani Katarzynie Okrój za poświęcony czas.

Działanie dofinansowane zostało  ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030  ROHiS.

 

 

Projekt przygotowały i zrealizowały:
Danuta Kobiela
Małgorzata Szadkowska

 

Wyprawa na Marsa

Uczniowie klas I- III byli na wycieczce w Gdyni. Najpierw udali się do Centrum Nauki „Experyment”.Tam podzielili się na dwie grupy. Jedna udała się na warsztaty „Misja na Marsa”, gdzie poznawali zagadnienia związane z wyprawą na Marsa. Zdobywali umiejętności przygotowywania posiłków dla astronautów, poszukiwali świecących kamyków, sterowali łazikami- robotami. Po godzinie druga grupa poszła na warsztaty. Pozostali świetnie się bawili na głównej wystawie, gdzie np. kierowali samochodem, udzielali pierwszej pomocy, ćwiczyli spostrzegawczość, byli na zjeżdżalni i w piaskownicy. Atrakcji było tam mnóstwo. Potem wszyscy udali się do autokaru i pojechali na Skwer Kościuszki. Spacerując poznali pomnik poświęcony tym, którzy zginęli na morzu, widzieli okręt wojenny ORP „ Błyskawicę”, żaglowce „Dar Młodzieży”, „Dar Pomorza”. Zachwycali się widokiem morza. Pogoda dopisała. Wycieczka była udana.

Organizacja wyjazdu i opracowanie:
D.Kobiela

 

Warsztaty tkackie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

Uczniowie klas II-IV byli uczestnikami warsztatów tkackich w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach. Podczas zajęć dzieci poznały budowę krosna, dowiedziały się co w tkaninie nazywamy „wątkiem” , a co „osnową”. Następnie każde z dzieci pracowało samodzielnie, na małej ramce tkackiej, wykonując ozdobną bransoletkę.

Po zajęciach warsztatowych uczestnicy wycieczki , pod opieką przewodnika, zwiedzali sale muzealne, obejrzeli rzeczy związane z dawnymi zajęciami ludności Kaszub oraz obejrzeli wytwory sztuki ludowej Kaszubów. Uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego razem

z przewodnikiem odśpiewali „Kaszubskie abecadło”.

Z nową wiedzą i umiejętnościami dzieci wróciły do domów.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

 

 

Nadeszła wolność

Dnia 10 listopada 2021 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Apel rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego. Ten element apelu był udziałem uczniów naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji # Szkoła DoHymnu. Następnie uczniowie klasy VI przedstawili zebranym historię związaną z tym wydarzeniem. Występ uświetniły nasze utalentowane uczennice: Oliwia Węsierska, która zagrała Utwór pt. „Polskie drogi” Andrzeja Kurylewicza pochodzący z serialu „Polskie drogi”; Oliwia zaśpiewała też pieśń pt. „Uwierz Polsko” Moniki Brewczak; natomiast Natalia Olfier wykonała utwór pt. „Śpiewka 1920 rok”. Na koniec wystąpiły dzieci z Punktu Przedszkolnego „ Ognik”, które zaprezentowały utwór pt. ”Polska biało- czerwoni”.

Opracowanie: D.Kobiela

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kartuzach

Harcerze 1 DH im. H. Derdowskiego z dh pwd. Danutą Kobiela i zuchy 1GZ „Ekoludki” z dh phm. Małgorzatą Szadkowską działający  przy Szkole Podstawowej w Koloni reprezentowali szkołę w powiatowo- gminnych obchodach upamiętniających 103. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystości zaczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych, delegacji instytucji, szkół, stowarzyszeń oraz organizacji z terenu Powiatu i Gminy Kartuzy do Kolegiaty pod wezwaniem NMP w Kartuzach. Po uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny obecni udali się pod pomnik Matki Boskiej Królowej Kaszub, gdzie Starosta Powiatu Kartuskiego Pan Bogdan Łapa odwołał się do kart z historii Polski. - 11 listopada to data szczególna – to dzień, w którym czcimy pamięć naszych przodków, pamiętając o korzeniach wolności. –fr. przemówienia starosty kartuskiego Bogdana Łapy. Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Po części oficjalnej obecni przeszli na Rynek, gdzie odbył się koncert Cappelli Gedanensis i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na wszystkich czekała też grochówka, którą częstowały harcerki z 1 DH wraz z 1 Kartuską Drużyną Harcerek „Ostoja”.

Organizacja wyjazdu i opracowanie:
Danuta Kobiela
Małgorzata Szadkowska

W Wygoninie

Miniony weekend uczniowie klasy IV i VII oraz uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego spędzili w Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie koło Starej Kiszewy. W czasie pobytu na „Zielonej Szkole” dzieci wiele czasu spędziły na świeżym powietrzu uczestnicząc w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, terenowych oraz zajęć uaktywniających zdolności i zainteresowania uczniów. Chętnie współpracowały ze sobą na warsztatach integracyjnych. W drodze powrotnej, w Kościerzynie obejrzały uroczy rynek z Remusem oraz poznały miejsca upamiętniające zasłużonych Kaszubów: Aleksandra Majkowskiego, Tomasza Rogalę, ks Leona Hejke, Józefa Wybickiego oraz Jana Pawła II.

Organizacja wyjazdu: Danuta Kobiela
Opracowała: Małgorzata Szadkowska

 

Święto Zmarłych