Wycieczka Gniew-Pelplin

21 października 2015 roku uczniowie klas III-VI uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego udali się na wycieczkę do Gniewu i Pelplina.

Po kilku godzinach jazdy ujrzeli widoczny z daleka zamek.Jest to najlepiej zachowany krzyżacki zamek na Pomorzu.Położony jest nad Wisłą.Ta ceglana budowla ma kształt kwadratu z czterema wieżyczkami w narożach i wewnętrznym dziedzińcu.Po wyjściu z autokaru uczniowie udali się właśnie na dziedziniec, aby tam rozpocząć zwiedzanie zamku  z przewodnikiem.

Najpierw udali się do podziemi , gdzie poznali historię zamku, który wzniesiono w końcu XIII wieku z inicjatywy komtura Dietricha von Spira. Wcześniej książę lubiszewsko- tczewski przekazał Gniew zakonowi krzyżackiemu.Zamek wielokrotnie przebudowywano.Na krótko w 1410 roku zamek został zajęty przez wojska polskie, później w 1454 roku zamek znów zajęły wojska polskie; dopiero po wojnie trzynastoletniej  został przyłączony do Polski. Potem Gniew zajęli Szwedzi, a po rozbiorze Polski  Prusacy, którzy  urządzili w zamku koszary, a następnie magazyn zbożowy.Na początku XIX wieku  zmieniono w pobliżu zamku nurt rzeki Wisły i zlikwidowano wówczas port rzeczny. Później w zamku było więzienie.W 1920 roku Gniew został włączony do Polski.Wówczas w zamku wybuchł  wielki pożar. W czasie II wojny światowej na zamku było więzienie dla Polaków z terenu Pomorza.Po 1945 roku ruinę zajęło polskie wojsko. W latach 60- tych przystąpiono do restauracji zamku.

Po tej lekcji historii uczniowie udali się do sal tortur. Następnym punktem zwiedzania była kaplica p.w.św. Huberta. Potem, po pokonaniu wielu stopni udali się na zamkowe krużganki. Stamtąd rozciągał się piękny widok na Wisłę i na plac otaczający zamek.Na koniec uczniowie obejrzeli salę, w której było zgromadzonych wiele pamiątek z II wojny światowej- hełmy, mundury, menażki, spadochrony, elementy uzbrojenia, silników itp. Nie obyło się oczywiście bez stoiska z pamiątkami. Po zrobieniu zakupów wykonano wspólne zdjęcie i nadszedł czas, aby ruszyć w dalszą drogę.

Kolejnym punktem programu był Pelplin. Po przyjeździe był czas na wspólny posiłek. Każdy dostał smaczną drożdżówkę i soczek.

Potem przyszedł do nas  przewodnik po Pelpinie- nasz kleryk Mateusz Pryczkowski. Najpierw grupa udała się do budynku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Pelplińskiej, w którym kształci się nasz kleryk.Uczniowie mogli zobaczyć sale wykładowe i ich wyposażenie, a właściwie jego brak. Wszystkich zaskoczył skromny wygląd sal. Na korytarzach można było zobaczyć wizerunki świętych, o których bardzo ciekawie opowiadał kleryk Mateusz. Następnie uczniowie udali się do budynku Collegium Marianum- Liceum Katolickiego im. Jana Pawła II. Grupa była też w ogrodzie- wirydarzu, który w centrum miał fontannę i z czterech stron był otoczony budynkami. Następnie uczniowie udali się do budynku dawnego klasztoru z XIV wieku z krużgankami, w którym znajdują się malowidła gotyckie z XV wieku i stalle- jedne z najcenniejszych w Polsce.

Potem wszyscy udali się do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Tam poznali historię Pelplina, która związana jest z zakonem cystersów.W 1274 roku wieś z przyległymi terenami została nadana zakonowi przez księcia pomorskiego Mściwoja II. Uczniowie mogli podziwiać wielki ołtarz główny oraz bogate wyposażenie wnętrza- stalle oraz wspaniałe dekoracje rzeźbiarskie, ołtarze w nawach bocznych i przy filarach nawy głównej, spowiednice, grobowce.

Później uczniowie poszli do Muzeum Diecezjalnego, w którym mogli podziwiać bogate zbiory sztuki gotyckiej i oczywiście najsłynniejszy eksponat tego muzeum- Biblię Gutenberga- jedyną w Polsce.W zbiorach muzeum znaleziono też rzeźbę Chrystusa pochodzącą ze Sianowa. Tam też nasz przewodnik zaprowadził grupę do tej części muzeum, w której znajdują się pamiątki po biskupie Konstantynie Dominiku. Był to pierwszy biskup- Kaszub, który pełnił w odrodzonej Polsce funkcję biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej.Był ponadto społecznikiem i patriotą, jednym z najwybitniejszych synów ziemi kaszubskiej.Od 1979 roku toczy się proces beatyfikacyjny tego biskupa.

Potem grupa udała się do ogrodów biskupich, gdzie była kapliczka z figurką Matki Boskiej Sianowskiej. Uczniowie zobaczyli też gdzie mieszka na co dzień nasz biskup Ryszard Kasyna.Jest to pałac biskupi z 1837 roku zbudowany w stylu klasycystycznym. Ostatnim punktem programu była wizyta w studio Radia Głos, które nadaje z Pelplina od 1994 roku i jest Katolicką Rozgłośnią Diecezji Pelplińskiej. Wycieczkę można uznać za udaną. Szczególne podziękowania należą się klerykowi Mateuszowi Pryczkowskiemu, który potrafił nas zaciekawić i w prosty sposób przekazać trudne treści. Dziękujemy.

Organizacja wyjazdu i opracowanie:

Danuta Kobiela