Wycieczka do Kościerzyny

W niedzielę, 24 września 2023 roku uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego udali się na wycieczkę do Kościerzyny.

Uczniowie zwiedzali trzy muzea:

-Muzeum Kolejnictwa, które posiada najliczniejszą ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Zwiedzający mogli też obejrzeć ruchomą makietę przedstawiającą stację kolejową Kościerzyna.

-Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby, które posiada stałą ekspozycję muzealną poświęconą głównie tematyce historii miasta i ziemi kościerskiej. Przybliża ona także postaci zasłużonych kaszubskich działaczy, pisarzy, malarzy oraz ich twórczość.

- Muzeum Akordeonów, w którym znajduje się 140 instrumentów z różnych zakątków świata. Znaczna część zbiorów pochodzi z krajów,  w których instrumenty te cieszą się ogromną popularnością, m.in. z Niemiec, Włoch, Francji i Rosji. Nie zabrakło także eksponatów z Polski, czy miejsc tak odległych, jak Chiny. Był tam też kiosk multimedialny, za pomocą którego zwiedzający mogli zobaczyć i poczytać o każdym z instrumentów, ale też posłuchać jaki wydaje dźwięk. Informacje były w czterech językach: polskim., kaszubskim, niemieckim i angielskim. Każdy mógł też spróbować zagrać na akordeonie.

Nie obyło się oczywiście bez wspólnego zdjęcia przy pomniku Remusa z taczką na Rynku Kościerskim.

Potem uczniowie udali się na Plac Jana Pawła II, gdzie odbywał się XII Bajkowy Festyn Rodzinny połączony z piknikiem strażackim w ramach kampanii społecznej „Kaszubskie Bajania”. W programie były m.in. promocja audiobooka i książki „Podania kaszubskie / Kaszëbsczé pòdania” Leona Heykego, występy dziecięcych zespołów regionalnych, wspólne tańczenie kaszubskiej zumby z Anna Cupą, liczne gry, zabawy, warsztaty i konkursy dla dzieci, nauka udzielania pierwszej pomocy, dmuchańce i zjeżdżalnie dla dzieci, samochód strażacki, karetka pogotowia, radiowóz policyjny, sikawka konna, namiot edukacyjny Wojsk Obrony Terytorialnej. Wyjazd nie mógłby zostać zaliczony do udanych bez pięknej pogody i wstępu do KFC.

Opracowanie i organizacja wyjazdu D. Kobiela