Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 w szkole i przedszkolu

W dniu 23 czerwca nastąpiło uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Uczniów z życzeniami bezpiecznych i zdrowych wakacji oraz nabrania nowych sił podczas letniego wypoczynku pożegnała Pani Dyrektor Bożena Merchel oraz wychowawcy.

Wszystkim uczniom i ich rodzicom życzymy wspaniałych, wesołych i bezpiecznych wakacji. Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń i samych słonecznych dni.

Radosny Dzień Dziecka

„Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi,

ale niewielu z nich pamięta o tym.”

(Antoine De Sain -Exupery)

1 czerwca w szkole odbyły się liczne atrakcje zorganizowane z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sportu. Dzieci i uczniowie uczestniczyli w warsztatach pn.: ”Szkoła Nowoczesnego Pasażera” pomorskiego systemu FALA oraz odwiedzali Innobus.( Innobus to specjalny pojazd edukacyjny, w którym uczniowie testowali nowoczesny system, dzięki któremu podróż pomiędzy dowolnymi punktami na mapie Pomorza będzie łatwiejsza. Nie będzie trzeba kupować kilku biletów i znać się na taryfach. Wystarczy karta czy smartfon i można będzie ruszyć w drogę). Podczas warsztatów z animatorami tworzyli alternatywne źródła energii -wykorzystując m.in. siłę swoich mięśni-, uczyli się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i właściwego reagowania w sytuacjach trudnych. Byli twórcami gier planszowych.

Po warsztatach uczniowie klas IV-VIII na boisku wielofunkcyjnym sprawdzali swoje umiejętności  sportowe w wielu dziedzinach.  Zmagali się  w rzutach do celu, pokonywali tory przeszkód, rozgrywali mecze. Natomiast uczniowie klas młodszych aktywnie uczestniczyli w piknikach sportowo –rekreacyjnych zorganizowanych na łonie natury. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz dzieci

z punktu przedszkolnego „Ognik” sprawdzały swoją wiedzę przyrodniczą spacerując po lesie. Dzieci zmagały się z licznymi zadaniami.: rozwiązywały zagadki, rozpoznawały zwierzęta i rośliny,  śpiewały piosenki o treści przyrodniczej. 

Dzieci otrzymały także słodkie upominki od fundatorów. W imieniu dzieci i uczniów naszej szkoły serdecznie dziękujemy za okazane dzieciom serce.

Dziękujemy także spółce InnoBaltica za przeprowadzone warsztaty.

Społeczność szkolna.

Opracowała:
Małgorzata Szadkowska


„Mama i tata najpiękniejsze słowa świata”

26 maja  w naszej placówce odbyła się uroczystość z okazji Dnia Rodziny. Do szkoły przybyli niezwykli goście, rodzice i rodzeństwo dzieci z punktu przedszkolnego „Ognik”, oddziału przedszkolnego oraz uczniów klas I-III. Gości przywitała Pani Bożena Merchel, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni. Dzieci, w tym ważnym dla całej rodziny dniu  zaprezentowały swoim najbliższym wiersze, piosenki, tańce oraz scenki kabaretowe. Występy młodych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po części artystycznej dzieci wręczyły rodzicom laurki oraz samodzielnie przygotowane upominki: ogródki w słoiku, bony na dobre uczynki, pachnące mydełka, kolorowe obrazki. Po występach wszyscy zasiedli do „słodkiego stołu.” Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu poczęstunku.

Wychowawczynie:
Edyta Dąbrowska
Danuta Kobiela
Joanna Lekner
Katarzyna Okrój
Małgorzata Szadkowska

Święcenie i nadanie nowego sztandaru Hufca ZHP Kartuzy

1 DH i 1 GZ działające przy Szkole Podstawowej w Koloni 27 maja, pełniąc harcerską #Służbę o 12.30 uczestniczyły w uroczystości nadania nowego sztandaru Hufca ZHP Kartuzy. (Nowy sztandar zastąpił dotychczasowy, który służył harcerzom ponad 60 lat.) Sobotnie popołudnie rozpoczęli od Mszy Świętej w kościele pw. Świętego Kazimierza na kartuskim rynku, po której udali się do Parku Solidarności, na którym odbył się uroczysty apel. W tym ważnym wydarzeniu wzięły udział wszystkie drużyny i gromady hufca, drużynowi, zaproszeni goście. Wśród gości była także Pani Bożena Merchel, dyrektor naszej szkoły, w latach 80-tych drużynowa drużyny wodniackiej oraz członkini Komendy Hufca ZHP Kartuzy w 1990 roku. Po uroczystym apelu wystąpił zespół „Za Murami” z bogatym harcerskim repertuarem, a w jego trakcie KGW z Kolonii obsługiwało stoisko z grochówką oraz pysznym ciastem. Zwieńczeniem święta była gra miejska "Śladami Przeszłości Kartuz w 100-lecie miasta", w której także wzięli udział nasi harcerskie i zuchy. Podczas gry pokonywali trasę naszpikowaną zadaniami i szyframi : m.in. wykonywali zdjęcia, nagrywali filmik, przez chwilę przebywali u zakonników z "Raju Maryi", szukali śladów patrona hufca dra A. Majkowskiego. Po grze zmęczeni i zadowoleni wrócili do domów. Wszystkim darczyńcom i fundatorom sztandaru dziękujemy. Dziękujemy także rodzicom za ogromne wsparcie podczas realizacji w/w przedsięwzięcia.

_________________________________

Gra miejska "Śladami przeszłości Kartuz" odbyła się w ramach realizacji zadania publicznego dofinansowanego w powiecie kartuskim w 2023 roku.

Fundatorem nagród dla zwycięzców i uczestników gry miejskiej " Śladami przeszłości Kartuz w stulecie Kartuz" byli także Burmistrz Kartuz Pan Mieczysław Grzegorz Gołuński oraz Kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Pan Dariusz Las.

W relacji wykorzystano zdjęcia własne oraz red. Dziennika Bałtyckiego Macieja Krajewskiego

Opracowały:
Danuta Kobiela
Małgorzata Szadkowska

XV GMINNY TURNIEJ MATEMATYCZNY DLA KLAS III pod PATRONATEM BURMISTRZA KARTUZ

12 maja w naszej szkole odbył się XV Gminnym Turniej Matematyczny dla klas III, w ramach obchodów 100-lecia Miasta Kartuzy. Turniej odbywał się pod Patronatem Burmistrza Kartuz Pana Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego. Uczestniczyły w nim: SP w Mirachowie, SP w Staniszewie, SP w Prokowie, SP w Łapalicach oraz SP w Koloni.

Celem turnieju było m.in.: wykazanie się przez uczniów umiejętnościami matematycznymi, rozwijanie zainteresowań matematyką, kształtowanie nawyku zdrowej rywalizacji, zabawa z „matematyką”.

Konkurs odbył się w dwóch etapach: indywidualnym i zespołowym. W kategorii indywidualnej zwycięzcami zostali:

I miejsce Filip Lejkowski

II miejsce Gracjan Miotk

III miejsce Martyna Szynszecka

III miejsce Dawid Piekarski

wyróżnienie Julia Garska

W konkurencjach zespołowych,(zespoły dobrane losowo) wszyscy dobrze się bawili. Każda z drużyn z zaangażowaniem uczestniczyła w zabawach z matematyką. W tej konkurencji wszyscy zostali zwycięzcami.

Kulminacyjnym punktem turnieju było wręczenie nagród mistrzom matematyki przez Burmistrza Kartuz Pana Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni Panią Bożenę Merchel.

W czasie przerwy między etapami uczestnicy skorzystali z poczęstunku „100 babeczek na 100- lecie Miasta Kartuzy” przygotowanego przez harcerzy z 1 DH im. Derdowskiego oraz rodziców.

Dyrektor Szkoły Pani Bożena Merchel wraz organizatorami turnieju składają serdeczne podziękowania fundatorom nagród: Burmistrzowi Kartuz Panu Mieczysławowi Grzegorzowi Gołuńskiemu,

Firmie ALEXANDER z Chwaszczyna,

Firmie Foto-Kontak z Kartuz,

Księgarni SEZAM z Kartuz,

Księgarni Biały Kruk z Kartuz oraz rodzicom i harcerzom za przygotowanie poczęstunku

Do zobaczenia za rok.

Turniej przygotowały i przeprowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, panie: Katarzyna Okrój, Danuta Kobiela, Małgorzata Szadkowska.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie turnieju.