"Najkrótsza noc w najdłuższej wsi"

Mieszkańcy Koloni i okolicznych miejscowości licznie zagościli na imprezie środowiskowej w Koloni, dnia 15 czerwca 2014 roku. Po raz siódmy w historii wsi na boisku przy Szkole Podstawowej Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia we współpracy ze Szkołą Podstawową  w Koloni, Sołectwem Kolonia, Kołem Rolniczym Gospodyń Wiejskich oraz OSP w Koloni zorganizowało imprezę środowiskową. Sołtys wsi pan Benedykt Kwidzinski oraz dyrektor SP w Koloni pani Bożena Merchel o godz. 15.00 dokonali uroczystego otwarcia  imprezy sobótkowej  pt. „ Festyn rodzinny -Najkrótsza noc w najdłuższej wsi”. Następnie beneficjenci projektu „Teatr kaszubski”- wystąpili z przedstawieniem  realizowanym dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Kartuskiego.

Festyn rozpoczął się konkursami i zadaniami dla dzieci i młodzieży.  Atrakcyjne i liczne konkurencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci i młodzież brali udział w konkursie Karaoke, gdzie pokazali swoje umiejętności wokalne, byli archeologami szukającymi skarbów w piasku, mierniczymi, linoskoczkami, układali wzory z puzzli, w długiej kolejce oczekiwali u wizażystki na „malowanie twarzy” , niezawodnie uczestniczyli w loterii fantowej. Zabawom towarzyszyły niezapomniane emocje. Każda z konkurencji była nagradzana wspaniałymi nagrodami i upominkami (piłki, puzzle,  myszki komputerowe, badminton, książki, kredki, książki, piórniki, kredki, ozdoby do włosów, itp.)

Młodzież uczestniczyła w turnieju ringo i rzutach do celu.  Sędziami i jurorami w konkurencjach byli nauczyciele. Konkurencje dla dorosłych także uzyskały ogromny aplauz – mężczyźni pokonywali boisko z kubkami pełnymi wody, ciągnęli oponę na czas, panie robiły szalik na drutach i tarły marchewkę na surówkę, pary rodzic –dziecko uczestniczyły w konkurencji ubierania i rozbierania na czas, natomiast pary małżeńskie tańczyły na gazecie. Było przy tym wiele  śmiechu i radości.  Ważnym  punktem programu było strzelanie do tarczy przez dzieci, młodzież i dorosłych przy udziale LOK –Kartuzy. Dzieci gromadziły się przed „Zjeżdżalnią – zamkiem” oraz chętnie „puszczały” bańki mydlane.

Uczestnicy festynu mieli także okazję uczestniczyć w pokazie prewencyjno – wychowawczym  symulacji wypadku drogowego. Koordynatorem tych działań był ksiądz wikary Wojciech Trapkowski , do działań włączyła się Policja Powiatowa  z Kartuz , OSP  z  Koloni oraz Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Gdyni.

O godzinie 18:00 nastąpiło uroczyste rozpalenie ogniska przez sołtysa wsi pana Benedykta Kwidzinskiego, (który wykazał się umiejętnościami skautowskimi) oraz panią dyrektor  SP w Koloni -  Bożenę Merchel.  Uczestnicy imprezy mogli skosztować kiełbasek z chlebem wiejskim, ciast i  gofrów pieczonych  przez panie z KGW oraz wypić kawę czy herbatę. W imprezie uczestniczyło około 340 osób dorosłych i około 160 dzieci.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania sponsorom: Gminie Kartuzy za przyznanie dotacji, miejscowym przedsiębiorcom, osobom prywatnym za finansowe i rzeczowe wsparcie  oraz wszystkim, którzy pomogli przy organizowaniu imprezy.