ERASMUS + , Malta II

Troje nauczycieli wzięło udział w kursie metodycznym organizowanym przez ETI- Executive Training Institute : Joanna Lekner, Agata Borkowska, Wacław Dawidowski.

Tytuł projektu: „Uczymy się i poznajemy wzajemnie”.

Tytuł projektu po angielsku : „ We study and get to know each other.

Okres mobilności fizycznej:

22.01.2024r. – 26.01.2024r.

Czas trwania (dni) – bez dni podróży: 5

Sektor: Edukacja szkolna

Pełna nazwa instytucji wysyłającej: Szkoła Podstawowa w Koloni

Szkolenie dotyczyło nauki przez gry i zabawy. Był to praktyczny, interaktywny kurs, prezentujący liczne narzędzia umożliwiające włączenie technologii informacyjno – komunikacyjnych do codziennego nauczania. Nauczyliśmy się jak założyć bloga, stronę internetową. Poznaliśmy nowe, nieznane nam aplikacje; ED puzzle, Learning apps, Genially, Adobe Express, Voki, Spark Adobe, Avatars, Comics. Uczestnicząc w kursie otrzymaliśmy ogromne wsparcie językowe. Pobyt na kursie zaowocował nawiązaniem kontaktów z innych krajów i dzielenie się z nimi efektami i zdobytą wiedzą w języku angielskim. Europejski program Erasmus + umożliwił nauczycielom z naszej szkoły w Koloni udział w kursie szkoleniowym na wyspie Malta. Kurs dotyczył rozwoju kompetencji zawodowych w obszarach związanych z metodyką nauczania dzieci i młodzieży. Profesjonalnie przygotowane zajęcia, przyjazny wykładowca i sympatyczna atmosfera szkoły o nazwie ETI, czyli Executive Training Institute, pozwoliła naszym nauczycielom swobodnie i w pełni zaangażować się w proponowane zajęcia. Kursy szkoleniowe, webinary i wszelkie inne formy doskonalenia zawodowego podnoszą kompetencje nauczycieli oraz pozawalają im spojrzeć na owoce własnej pracy z innej, szerszej perspektywy. Kurs na Malcie również okazał się sprawdzianem dla naszej kadry. Nauczyciele bardzo dobrze pracowali na zajęciach, proponowali ciekawe rozwiązania metodyczne i byli bardzo pomysłowi. Każdy otrzymał dyplom potwierdzający zarówno udział w szkoleniu jak i zaangażowanie. Dobrze radzili sobie również w kontaktach z pracownikami ETI jak i lokalnymi mieszkańcami. Po powrocie do placówki w Koloni nauczyciele podzielili się swoim doświadczeniem oraz ciekawymi pomysłami i materiałami szkoleniowymi z pozostałymi członkami naszej kadry. Popularne przysłowie mówi, że podróże kształcą. Tak, podróże kształcą - kurs na Malcie to kształcenie w dosłownym znaczeniu tego słowa jednak pamiętajmy, że każdy wyjazd to okazja do nauki i przygody.


 

Kurs malta

W ramach programu „Erasmus +” pt.: „Poznajemy się i uczymy wzajemnie” dwoje nauczycieli naszej szkoły dniach od 5 do 10 lutego 2024 wzięło udział w kursie organizowanym przez ETI -Executive Training Institute na Malcie. Kurs dotyczył rozwoju umiejętności w zakresie technologii i ICT, rozwijał umiejętności i przedstawiał narzędzia umożliwiające włączenie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) do codziennego nauczania. Obejmował obszary, takie jak tworzenie blogów, stron internetowych, podcastów
i innych. Uczestnicy kursu wzmacniającego umiejętności ICT poszerzyli obszar cyfrowy wykorzystywany w swej pracy. Uczestnicy kursu nawiązali kontakty z organizacjami europejskimi i ich pracownikami. Pobyt w instytucji szkolącej na Malcie i program kursu metodycznego i ICT pozwolił poznać dobre praktyki tam stosowane. Dodatkowym efektem tej mobilności było podniesienie zdolności organizacyjnych i umiejętności współpracy pomiędzy uczestnikami kursu, a także nawiązanie kontaktów z nauczycielami z innych krajów. Wyjazd był też okazją do obserwacji i wymiany doświadczeń. Po powrocie podzielili się zdobytą wiedzą z pozostałymi nauczycielami, a nabyte umiejętności wykorzystują podczas codziennej pracy z uczniami.

 

Santander (Hiszpania)

W ramach programu Erasmus+ „Poznajemy się i uczymy wzajemnie” czworo nauczycieli naszej szkoły (nauczyciel języka kaszubskiego, biologii, chemii, techniki i doradztwa zawodowego, geografii, przyrody, języka angielskiego, pedagog i dyrektor szkoły) w dniach 17 – 20 października 2023r. obserwowało zajęcia dydaktyczne w szkole partnerskiej w Colegio San José w Santander w Hiszpanii. W ich trakcie nauczyciele brali udział w lekcjach przedmiotów, których nauczają. Podczas obserwacji poznano organizację pracy tamtejszej placówki oraz metody, formy, techniki i narzędzia pracy stosowane na lekcjach w szkole partnerskiej.

Dyrektor szkoły zapoznał się ze sposobem organizacji pracy w szkole, z systemami zarządzania szkołą, planowaniem pracy i funkcjonowaniem szkoły w różnych wymiarach. Pedagog szkolny zapoznał się z zadaniami swojego odpowiednika, z problemami, z jakimi borykają się uczniowie w szkole partnerskiej i sposobami ich rozwiązywania. W szkole w Santander szczególnie interesujące było poznanie programów polegających na współpracy poprzez wymianę klipów filmowych z młodzieżą ze szkół zagranicznych oraz współpracy z rozgłośnią radiową.

Obserwowane były również strategie proekologiczne, programy ochrony środowiska, gospodarowanie odpadami, zasobami wody oraz energii. Nasi nauczyciele zapoznali się z zadaniami preorientacji zawodowej, perspektywami dalszej edukacji oraz zatrudnienia, a także z możliwościami lokalnego i krajowego rynku pracy. W tym celu prowadzono rozmowy z nauczycielami i uczniami.

Obserwujący doskonalili swoje kompetencje językowe, zdobyli doświadczenie w kontaktach z nauczycielami obcojęzycznymi, przełamywali bariery psychologiczne i mentalne. Doświadczyli funkcjonowania w szkole złożonej z wielu kultur i różnych wartości.

Na koniec pobytu zostały zebrane wnioski i spostrzeżenia. Nauczyciele dyskutowali na interesujące ich tematy. Obie strony przedstawiły swoje rozwiązania ekologiczne i te związane z preorientacją zawodową mogące mieć zastosowanie w każdej ze szkół. Ich doświadczenie będzie bezcenne w dalszej pracy szkoły i tworzeniu kolejnym projektów.

Obserwacje trwały codziennie około 5-6 godzin. W ich ramach odbywały się rozmowy z uczniami, nauczycielami, rodzicami, dyrekcją. Kontakty ze szkołą partnerską zostały zapoczątkowane i będą kontynuowane również za pośrednictwem narzędzi cyfrowych online.

 

 

 

Erasmus +, Santander (Hiszpania)

 W ramach programu „Erasmus +” pt.: „Poznajemy się i uczymy wzajemnie” czworo nauczycieli szkoły prowadziło zajęcia dydaktyczne w szkole partnerskiej w Colegio San José, Santander, Hiszpania . Zajęcia dydaktyczne prowadzono w języku angielskim przez dwa dni w grupach uczniów kl. VI A i VIB. Prowadzący przedstawili uczniom i nauczycielom historię powstania i rozwoju wsi Kolonia, tradycje, kulturę, zwyczaje Kaszubów oraz języka kaszubski. Uczniowie poznali kolory haftu kaszubskiego, wykonywali prace plastyczno- techniczne, komponowali bukiety z wykorzystaniem elementów haftu, zrobili pudełka, ozdabiali je elementami haftu żukowskiego, nauczyli się „Kaszubskiego abecadła” oraz tańca naszego  regionu „Òkrąc sã wkół".  Uczniom zaprezentowano także działalność, dokonania i metody pracy drużyny harcerskiej i gromady zuchowej. Podczas zajęć wykorzystano przygotowane materiały multimedialne( prezentacje, filmy, fotografie i zasoby sieci), stosowano aktywizujące techniki metody harcerskie.

Uczestnicy zajęć doskonalili swoje kompetencje językowe, zdobywali doświadczenie w pracy z uczniami obcojęzycznymi, przełamywali bariery psychologiczne i mentalne. Uczyli się współpracować z koleżankami i kolegami ze szkoły partnerskiej.  Poznali praktyki stosowane w w/w szkole oraz poszerzyli swoje kompetencje związane z cyfryzacją.

Dyrektor oraz nauczyciele szkoły w Colegio San José  z życzliwością przyjęli naszych nauczycieli. Uczniowie z zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Chętnie poznawali historię Koloni i kulturę Kaszub oraz z zaangażowaniem uczestniczyli w grach i zabawach.

 

 

Erasmus + ETI –Malta

W dniach 14.08. -25.08.2023r.dziesięcioro nauczycieli naszej szkoły wzięło udział w kursach języka angielskiego organizowanych przez ETI- Executive Training Institute Malta. Kursy przeznaczone były dla nauczycieli i miały na celu poszerzenie znajomości języka angielskiego, rozwijanie płynności mówienia w języku angielskim oraz poprawienie znajomości języka w zakresie gramatyki, słownictwa i wymowy. Rozwijały także praktyczne umiejętności komunikacyjne; aktywne słuchanie na gruncie zawodowym, towarzyskim oraz w przestrzeni cyfrowej m.in. w zakresie korzystania z anglojęzycznych publikacji drukowanych i internetowych. Uczestnicy mobilności podnieśli swoje zdolności organizacyjne, a także umiejętność współpracy. Nawiązali kontakty z nauczycielami z innych krajów, wymienili się doświadczeniami.

Efektem kształcenia jest uzyskanie przez wszystkich uczestników zaświadczeń wydanych przez organizację szkolącą oraz dokumentów Europass Mobilność.

Organizacja ETI Executive Training Institute Malta została polecona przez organizację wspierającą z naszej gminy.