Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014  rozpoczęliśmy Mszą Świętą w sianowskim sanktuarium. Po mszy  w szkole odbył się uroczysty apel, na którym z programem wakacyjnym wystąpili uczniowie klasy III. Następnie  Pni Dyrektor Bożena Merchel wręczyła wyróżnionym uczniom  z klas I-V  świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i bardzo dobre zachowanie. Uczniowie, którzy osiągnęli wyniki powyżej 4,5 otrzymali nagrody książkowe. Klasę VI pożegnaliśmy w czwartek.  Na zakończenie edukacji w szkole podstawowej wystąpili przed   rodzicami społecznością szkolną z interesującym  programem  artystycznym.   Żegnając się z murami naszej szkoły uronili łezkę żalu. Na uroczystym apelu absolwentce szkoły, uczestniczce i laureatce wielu konkursów na szczeblu ogólnopolskim, wojewódzkim  i powiatowym,  Oliwii Klebba Pani Dyrektor  wręczyła  Nagrodę Burmistrza Kartuz Pani Mirosławy Lehman, następnie nagrodziła wyróżniających się uczniów.   Opiekun SKO pan E. Sikora wręczył nagrody uczniom systematycznie oszczędzającym upominki. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku oraz wiele słońca. Żegnaj szkoło „na rok”.

Projekt-"Szkoła daje więcej"

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

27 czerwca w obecności nauczycieli, rodziców i dzieci i uczniów  w Szkole Podstawowej w Koloni nastąpiło uroczyste rozpakowanie sprzętu multimedialnego w ramach projektu „Szkoła daje  więcej – zajęcia rozwijające  dla uczniów ze szkół podstawowych Gminy Kartuzy”.   Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W „paczce- niespodziance” był: sprzęt multimedialny do zajęć rozwijających- tablica interaktywna, projektor, wizualizer, komputer przenośny, komputer stacjonarny, ścianka wspinaczkowa. W ramach projektu prowadzone będą dodatkowe zajęcia: j. angielskiego, j. niemieckiego, zajęcia logopedii, zajęcia rozwijające kompetencje matematyczne, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej,  zajęcia sportowe, zajęcia z doradztwa zawodowego i technik szybkiego czytania. Wręczeniem Certyfikatów zakończyły się zajęcia z szybkiego czytania w klasach V-VI.

Uczniowie klasy V w muzeum ...

Uczniowie klasy V w ramach projektu Pomorskie - „Wiatr w pomorskie żagle wiedzy”  uczestniczyli w wycieczce do  Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, gdzie uczestniczyli w dwóch zajęciach lekcyjno-warsztatowych. Podczas pierwszego spotkania poznali sposoby budowania  i wykorzystywania łodzi od zarania dziejów po czasy współczesne oraz znaczenie transportu wodnego dla rozwoju handlu. Poznali najważniejsze porty, w tym porty zbożowe  na Wiśle. Na warsztatach obliczali wiek drzew, wagę ciężarów podnoszonych przez „żurawia” w Gdańsku, segregowali towary  przewożone  z głębi kraju Wisłą do Gdańska i przybywającego Polski drogą morską. W czasie drugich zajęć zaznajomili się z pracą archeologów wodnych.  Porównywali strój nurka współczesnego i tego, który pracował pod wodą dawniej. Mieli okazję obejrzeć przedmioty wydobyty z głębin morskich: misy, narzędzia, ubrania, lampy i inne rzeczy używane dawniej.  Na zakończenie wycieczki odbyli spacer nad Motławą, obserwowali żaglówki i podziwiali „Gdańskiego Żurawia”.

Szkolny Konkurs Ekologiczny

Ostatni w bieżącym roku szkolnym konkurs w szkole, to tradycyjnie Konkurs Ekologiczny dla klas „0-III” i Punktu Przedszkolnego ”Ognik”.  Dzieci zmagały się z licznymi zadaniami i konkurencjami m.in.: rozwiązywały kalambury, wykonywały zadania z KOŁA FORTUNY, śpiewały piosenki o treści przyrodniczej,  „segregowały śmieci”, wykazywały się wiedzą przyrodniczą i znajomością ekosystemów. Zaciętej rywalizacji towarzyszyły okrzyki zuchowe zagrzewając zawodników do wytrwałości w zmaganiach.  Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą umiejętnościami właściwymi do wieku i zostali nagrodzeni. Organizatorem konkursu była Pani Hanna Szostak opiekun Szkolnego Koła Ochrony Przyrody.

Kolonijne Euro 2014

W ramach realizacji projektu „Aktywnie spędzamy czas wolny – przygotowania do turnieju i Turniej Mini Piłki Nożnej – Kolonijne Euro 2014”, 18 czerwca 2014r. odbyły się w naszej szkole rozgrywki turniejowe. Na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej w Koloni już po raz piąty spotkały się drużyny z czterech sąsiednich szkół podstawowych: Staniszewa, Mirachowa, Prokowa i Koloni. Rywalizacja dostarczyła mnóstwa wrażeń. Emocje potęgował silny doping kibiców. Młodzi piłkarze zafundowali zebranym piękne widowisko. Drużyny zaprezentowały bardzo dobry poziom gry według zasad fair play.  Po zaciętej, wyrównanej walce  zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Mirachowie  a tym samym znalazła się na najwyższym stopniu podium. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Koloni  uplasowali się na drugim miejscu. Na trzecim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa z Prokowa, a na czwartym Szkoła Podstawowa ze  Staniszewa. Wszystkie drużyny otrzymały puchary dla swoich szkół, piłki oraz dyplomy, a zawodnicy medale, nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyła uczestnikom dyrektor szkoły w Koloni – pani Bożena Merchel. Gospodarze zapewnili też gościom słodki poczęstunek, napoje oraz transport.

Zadanie publiczne było realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

Małgorzata Szadkowska