Projekt "Pomorskie - dobry kurs na edukację ..."
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 04 kwiecień 2013 08:02
- Odsłony: 3411
Nasza szkoła od września 2012r. realizuje projekt edukacji morskiej, który zakłada teoretyczne i praktyczne zajęcia z zakresu edukacji morskiej i żeglarstwa.
Systemowy projekt edukacyjny „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską” jest skierowany do pomorskich szkół. Przedsięwzięcie, którego pomysłodawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, jest realizowany w partnerstwie z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza oraz Ligą Morską i Rzeczną.
Projekt jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet IX: Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Poddziałania 9.1.2: Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych) i środków budżetu państwa. Liderem Partnerstwa jest Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Celem projektu jest przede wszystkim rozwój kompetencji kluczowych uczniów. Działania proponowane w ramach projektu, prowadzonego pod hasłem „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy”, dotyczą szeroko pojętej tematyki morskiej oraz żeglarstwa, nawiązując tym samym do bogatej tradycji edukacji morskiej w naszym regionie. Wybór tematyki morskiej gwarantuje skuteczne, a przede wszystkim atrakcyjne dla uczniów rozwijanie kompetencji, którzy w działaniu, podczas pasjonujących zajęć będą nabywać nową wiedzę i umiejętności.
W naszej szkole, klasa piąta uczestniczy w teoretycznych zajęciach z edukacji morskiej prowadzonych metodą projektu, jak również przewidziane są praktyczne zajęcia żeglarskie, edukacyjno-żeglarskie wydarzenia naukowe oraz obozy żeglarskie.
Zakres tematyki poruszanej na zajęciach oraz wykorzystanie teorii w praktyce stanowią nową, kompleksową propozycję w ofercie edukacyjnej szkół. Umożliwi ona skuteczne, efektywne oraz atrakcyjne dla uczniów rozwijanie kompetencji kluczowych, szczególnie takich jak: kompetencje matematyczne, naukowo-techniczne, inicjatywność i przedsiębiorczość, świadomość i ekspresja kulturalna, kompetencje społeczne i obywatelskie. Niezwykle ważnym celem zakładanym w projekcie jest również wzmocnienie wśród uczniów poczucia tożsamości regionalnej.