Wycieczka kaszubska
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 17 kwiecień 2013 11:26
- Odsłony: 3833
Dnia 12 kwietnia 2013 roku w piątek odbyła się wycieczka szkolna dla uczniów uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego.
Celem wyjazdu było poznanie dawnych i współczesnych zwyczajów wielkopostnych i wielkanocnych oraz poznanie historii i miejsca martyrologii z czasów II wojny światowej. Żeby zrealizować te cele udaliśmy się do Wejherowa do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej. Tam obejrzeliśmy prezentację „Dawne i współczesne zwyczaje wielkopostne i wielkanocne”.
Pan Roman Drzeżdżon przybliżył nam tą tematykę oraz oprowadził nas po muzeum. Obejrzeliśmy wystawę „Święci z Kaszub”. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach ”Zdobienie wielkanocnych jajek”. Poznaliśmy technikę „Decupage”, która bardzo nam się spodobała. Nawet Ci, którzy nie mają talentów plastycznych doskonale poradzili sobie ze zdobieniem jajek. Mogliśmy je wziąć do domu i pochwalić się rodzicom.
Potem udaliśmy się do Sanktuarium narodowo- religijnego archidiecezji gdańskiej. Tam w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej ks. prałat Daniel Nowak zaprosił nas do Kaplicy Męczenników Piaśnicy i w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam historię Lasów Piaśnickich. Opowiedział o tym jak doszło do tej okrutnej tragedii, ile ludzi tam zginęło i jak dzisiaj czci się ich pamięć. Razem też modliliśmy się za tych, którzy tam zginęli. Opowiedział też o grobach i Kaplicy bł. Alicji Kotowskiej i Męczenników Piaśnicy w lesie piaśnickim. Dostaliśmy od ks. proboszcza obrazki święte i kartki z informacjami o sanktuarium. Potem wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej. Kościół był bardzo piękny i pełen symboli.
Następnie autokarem pojechaliśmy do Lasu Piaśnickiego. Pieszo udaliśmy się do kilku masowych grobów oraz do Kaplicy Męczenników Piaśnicy. Szczególne wrażenie wywarł na nas pomni k dedykowany pomordowanym dzieciom. Przy obelisku było łóżeczko dziecięce. Również niesamowite wrażenie wywarło na nas palenisko zwłok z 1944 roku. Zapaliliśmy tam znicze.
I tak wycieczka dobiegła końca. Czas był wracać do domu. Mamy nadzieję, że każdy z nas zapamięta tą lekcję historii kaszubskiej ziemi.
Opracowała:D.K.