Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca 2017r. w naszej szkole po mszy św., podczas której uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły dziękowali za miniony rok szkolny odbył się uroczysty apel.  Na apelu w imieniu Burmistrza Kartuz Pana Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego gościła Skarbnik Gminy Kartuzy Pani Alicja Szwaba, która wręczyła nagrodę Burmistrza uczennicy klasy IV Wiktorii Kostuch. Wiktoria otrzymała nagrodę za najlepsze wyniki  w nauce oraz reprezentowanie szkoły na licznych konkursach. Następnie Pani Dyrektor i wychowawcy klas wręczyli wyróżnionym uczniom  nagrody książkowe za osiągnięte wyniki w nauce.  Nagrody rzeczowe otrzymali także uczniowie za 100% frekwencję i systematyczne oszczędzanie w  SKO . Na zakończenie uroczystości Dyrektor szkoły Pani Bożena Merchel  przypomniała obecnym o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku, życzyła udanych, pełnych słońca, ciepła i aktywnego wypoczynku wakacji.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska

"Słoń Trąbaliński"

Dnia 19 czerwca 2017 roku (poniedziałek) o godz.12.00 po raz ostatni w tym roku szkolnym wystąpił teatr „Narwal” z Białegostoku z przedstawieniem pt.: „Słoń Trąbaliński”. Spektakl został zrealizowany dzięki  Projektowi współfinansowanemu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Szkoła nowych możliwości- rozwój kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy uczniów i nauczycieli gminy Kartuzy”. Słoń Trąbaliński to bajka o tolerancji. Spektakl opowiadał o życiu małego, zabawnego słonika, który urodził się bez trąby. Mały Trąbalek bardzo cierpiał z tego powodu, inne zwierzęta nie pomagały mu w jego niedoli, gdyż wciąż się z niego naśmiewały i nie chciały się z nim bawić. Wkrótce jednak okazało się, że odmienność czyni z nas niepowtarzalnych i wyjątkowych. Wesoła, muzyczna bajka, która uczy tolerancji. Pokazuje, że wszyscy choć tak różni jesteśmy tak samo wyjątkowi i wartościowi.

Na koniec spektaklu widownia nagrodziła aktorów gromkimi brawami oraz wykonała pamiątkowe zdjęcie.

Opracowała: Edyta Dąbrowska

Rajd „ Śladami harcerzy Hufca Kartuzy”

W dniach 9 i 10 czerwca w Kartuzach odbył się Rajd „ Śladami harcerzy Hufca Kartuzy”. Rajd był jednym z elementów składających się na  obchody  90- tej rocznicy powstania Hufca. Na  rajd  przybyło 110 zuchów, harcerzy i instruktorów hufca, między nimi znalazły się zuchy z 1 GZ „Ekoludki” oraz harcerze z 1 DH  im. H. derdowskiego. Rajd rozpoczął się uroczystym apelem na Rynku, po którym o godzinie 21.30 odbyła się uroczysta msza święta w intencji harcerzy, celebrowana przez kapelana Hufca Kartuzy- ks. Arkadiusza Guza. W apelu i mszy uczestniczyli także zaproszeni goście, m. in. zastępca Burmistrza Kartuz Pan Wojciech Jaroszyński. Po mszy odbyło się ognisko, na którym zobowiązanie instruktorskie na ogień złożyli druhowie, po zamkniętej próbie przewodnikowskiej. Następnie obietnicę zuchową złożyła gromada zuchowa „Podniebne Ptaki” z Sierakowic. Po tych ważnych wydarzeniach w Kartuzach rozległy się „harcerskie przeboje”. – „Krajka”, „Szara lilijka” i inne. W późnych godzinach wieczornych, kolejna próba przed zuchami i  harcerzami - nocny bieg patrolowy. Harcerze podzieleni na patrole  rozwiązywali zagadki, odnajdowali i kompletowali zdjęcia z miejsc, gdzie dawniej także bywali harcerze kartuscy. W sobotę, od wczesnych godzin rannych patrole wykonują kolejne  zadania, będące  dalszym ciągiem nocnego wypadu. Wykonują polecenia stojących na punktach harcerzy. Jednym z zadań było  odnalezienie dawnych harcerzy oraz przeprowadzenie z nimi wywiadu.  Zadanie nie dla wszystkich okazało się łatwe. Inne zadania dotyczyły  pierwszej pomocy, odnalezienia grobu dra A. Majkowskiego oraz harcmistrza- komendanta hufca – Zbigniewa Kosteckiego. Ciekawym zadaniem, uczącym współpracy w zespole, było zbudowanie z kamyków wieży. Patrole musieli również rozłożyć namiot na stanicy wodniackiej  przy „Amalce” (w czym niestety przeszkadzał deszcz). Po zakończeniu rajdu harcerze zjedli pyszną grochówkę na placu przy Muzeum Kaszubskiego. Rajd zakończył się apelem, podczas którego wręczono nagrody poszczególnym patrolom oraz rozstrzygnięto konkurs, zadanie przedrajdowe - praca plastyczna pt.: „Moja przygoda z harcerstwem”. Komendantem rajdu była dh pwd. Ewa Jelińska. Komenda Hufca ZHP Kartuzy dziękuje Burmistrzowi Kartuz,  Pani Barbarze Kąkol dyrektorowi  Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera w Kartuzach oraz jego pracownikom   , dyrektorowi Gimnazjum Katolickiego w Kartuzach - księdzu Grzegorzowi  Kudelskiemu i  Panu Kazimierzowi Żołnowskiemu za okazane wsparcie oraz sponsorowanie nagród.

 

Opracowała: Bożena Potrykus


"Przygody małego Pingwinka"

Dnia 12 czerwca 2017r. (poniedziałek) przed najmłodszą widownią wystąpił teatr „Narwal” z Białegostoku z przedstawieniem pt.: „Przygody  małego Pingwinka”.Spektakl został zrealizowany dzięki projektowi współfinasowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Utworzenie dodatkowych miejsc przedszkolnych w Ośrodkach Wychowania Przedszkolnego na terenie gminy Kartuzy”. „Przygody małego Pingwinka” to bajka , która opowiada o losach małego pingwinka, który urodził się w Zoo. Poznaje tam dużo dziwacznych stworzeń: od szalonej małpki Fiku-miku, pędzącej żyrafy Agaty po starą sowę Mądrą Głowę. Mały Pingwinek postanawia przemierzyć cały świat, by zobaczyć te wszystkie dziwy, o których opowiadały mu zwierzęta i dotrzeć do krainy wiecznego lodu, która tak bardzo go ciekawi. Podczas przedstawienia dzieci przypomniały sobie również zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas przechodzenia przez jezdnię. Na koniec widownia nagrodziła aktorów gromkimi brawami oraz wykonała pamiątkowe zdjęcie.

Opracowała: Edyta Dąbrowska

Klasa III w Miasteczku Planeta Energii” w Elblągu

Uczniowie klasy III naszej szkoły zostali wyróżnieni  w VII edycji  ogólnopolskiego  konkursu  edukacyjnego  „Planety Energii” i  w nagrodę za realizację ciekawych lekcji o prądzie, dnia  9 czerwca zostali zaproszeni do mobilnego centrum nauki, które w tym roku przybyło do Elbląga.  W miasteczku „Planeta Energii” teoria łączyła się z praktyką, poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czekało wiele  niecodziennych eksponatów, takich jak kula plazmowa, pokazująca  widowiskowe efekty wywoływane przez wysokie napięcie, induktor Ruhmkorffa, który generuje miniaturowe „pioruny”, Kołyska Newtona,  ilustrująca prawo zachowania pędu czy maszyna elektrostatyczna, od której elektryzują się włosy. Podczas pokazów i eksperymentów prowadzonych przez planetowych ekspertów, uczniowie utrwalili wcześniej zdobyta wiedzę , dotyczącą sposobów przemieszczają się ładunków elektrycznych, wytwarzania prądu  w dużych ilościach oraz bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. Przypomnieli sobie  zasady segregacji śmieci oraz wtyczki elektryczne z całego świata. Przy okazji wizyty w miasteczku odwiedzili także elbląską Bażantarnię.

Opracowała: Małgorzata Szadkowska