- Szczegóły
-
Opublikowano: czwartek, 30 czerwiec 2016 16:29
-
Odsłony: 3705
Wspaniała atmosfera zabawy, śmiechu i radości panowała na festynie rodzinnym „Najkrótsza noc w najdłuższej wsi”, która po raz dziewiąty odbyła się na boisku wielofunkcyjnym oraz na placu przy Szkole Podstawowej w Koloni. O godz. 15.00 Pani Bożena Merchel, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Koloni , dokonała uroczystego otwarcia imprezy sobótkowej. Na imprezę licznie przybyli mieszkańcy Koloni i okolicznych miejscowości, zagościł u nas również Burmistrz Gminy Kartuzy Pan Tomasz Belgrau.
Podczas festynu nie zabrakło atrakcji; na wstępie grupa teatralna przygotowana przez Panią Danutę Kobiela wystąpiła z prapremierą przedstawienia w języku kaszubskim pt.: „Wybory miss” oraz zaprezentowała taniec kaszubski. Nim przebrzmiały echa gromkich braw dla młodych artystów, na placu pojawiła się Parafialna Grupa Symulacyjna pod opieką ks. Wojciecha Trapkowskiego i nastąpił pokaz prewencyjno-wychowawczy symulacji wypadku drogowego. Pokaz bardzo zainteresował dzieci i dorosłych. Najmłodszym uczestnikom festynu wyjaśniono, że to jest „wypadek na niby”. Atrakcją, którą dla dzieci przygotowali strażacy z OSP w Koloni była przejażdżka wozem strażackim, gaszenie ognia pianą oraz zawody w „przewracaniu” pachołków strumieniem wody. Po tych wydarzeniach na boisku wielofunkcyjnym wszyscy chętni tańczyli „Zumbę” , którą poprowadziła Pani Alina Cirocka. Zmęczeni tancerze chętnie obserwowali pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu Natalii Lejk. W międzyczasie odbywały się konkursy i zadania dla dzieci i młodzieży, cieszące się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci uczestniczyły w m.in. konkursie : „Przewieź misia”, „Skoki w workach”, „Przejazd hulajnogą”, „Ogromny balonik”, układały „Puzzle”, malowały gipsowe figurki i plastelinowe obrazki. Podczas wykopalisk poznawały podstawy pracy archeologów, w długiej kolejce oczekiwały na przyjęcie przez wizażystkę, niezawodnie uczestniczyły w loterii fantowej. Zabawom towarzyszyły niezapomniane emocje. Każda z konkurencji była nagradzana (piłkami, puzzlami, plecakami, kredkami, kolorowankami, rakietkami, świecącymi mieczami, itp.) Młodzież uczestniczyła w rozgrywkach sportowych. Brała udział w marszu „stonogi”, „przeciągała linę”. Konkurencje dla dorosłych także uzyskały ogromny aplauz – mężczyźni przez chwilę byli rzymskimi wojownikami i strzelali do tarcz z katapulty, rzucali kapeluszem do celu , panie w „Pracowni Chanel” szyły powłoczki na poduszki, natomiast rodziny uczestniczyły w „tkaniu pajęczej sieci”, „Karaoke”, Jeździe na desce z dzieckiem. W czasie zabaw i konkurencji salwom śmiechu nie było końca. Ważnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu na wianek sobótkowy. O godzinie 17:00 nastąpiło uroczyste rozpalenie ogniska . Uczestnicy imprezy mogli skosztować kiełbasek z chlebem wiejskim, ciast i gofrów pieczonych przez panie z KGW oraz wypić kawę czy herbatę. Nad oprawą muzyczną imprezy czuwała Pani Emila Stenka. Bezpieczeństwo zapewnili nam strażacy z OSP w Koloni pod kierunkiem Prezesa Pana Bronisława Bigus. Impreza została zorganizowana dzięki dotacji Gminy Kartuzy, Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Koloni, KGW w Kolonia, Sołectwu Kolonia oraz Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia, pracownikom Szkoły Podstawowej w Koloni oraz wszystkim przyjaciołom naszej wsi. Organizatorzy składają serdeczne wszystkim, którzy włączyli się w zorganizowanie imprezy oraz wszystkim, którzy z nami się bawili.
Opracowała: Małgorzata Szadkowska
- Szczegóły
-
Opublikowano: środa, 22 czerwiec 2016 13:19
-
Odsłony: 3424
W piątek 17 czerwca uczniowie kl. IV, V i VI, na zaproszenie Burmistrza Kartuz, brali udział w III Festynie Ekologicznym. Festyn odbył się w Parku Solidarności w Kartuzach. Tegoroczna edycja skupiała się na problemie ochrony powietrza oraz przeciwdziałaniu zjawisku niskiej emisji. W trakcie Festynu uczniowie nabywali wiedzę w zakresie ochrony powietrza, recyklingu, segregacji śmieci, oszczędzania energii elektrycznej, odnawialnych zasobów przyrody poprzez udział w kilku warsztatach prowadzonych przez wyspecjalizowanych edukatorów. Mimo że pogoda nie dopisała, udział w festynie przyczynił się do poszerzenia i utrwalenia wiedzy przyrodniczej.