Zuchowo-harcerski biwak w Pierszczewie

Niezwykle przeżycia i ciekawe przygody  towarzyszyły zuchom z 1GZ „Ekoludki” oraz harcerzom z 1DH im. H. Derdowskiego podczas biwaku w Pierszczewie. Od początku działo się coś dziwnego, już  dojazd nad Jezioro Zamkowisko był wyzwaniem. Druhna „Ania z Zielonego Wzgórza” czytała mapę „do góry nogami”, by po dłuższym czasie stwierdzić, że nasza  lokalizacja  jest w nieodpowiednim miejscu. Tym samym czas naszej podróży niesamowicie się wydłużył.  Potem gra terenowa i problem z właściwym odczytaniem i zapamiętaniem informacji u niektórych druhów i druhenek … . Wieczorem  ognisko z pląsami piosenkami, przerywane dziwnymi odgłosami, krzykami -  rodem z horrorów oraz pojawiającymi się i znikającymi „duchami”. W tym wszystkim odwagą wykazały się zuchy wyruszając na poszukiwanie kogoś-czegoś,… za nimi dzielnie harcerze. Druh Adrian dwoił się i troił, aby pomagać wartownikom i poszukiwaczom. Niestety niespodziewanie zniknął razem z trzema harcerkami i jednym harcerzem. Reszta organizowała okup, którego zażądali porywacze. Na szczęście w późnych godzinach wieczornych doszło do porozumienia i znowu byliśmy razem. Mimo takich przeżyć wszyscy (oprócz) wartowników zasnęli, by rano z werwą realizować kolejne zadania w zastępach – grę tematyczną wokół jeziora, papierowe mumie, czy zdobywanie sprawności budowniczego. W tle tych wszystkich działań były druhny: Danuta i Małgorzata, które razem z wszystkimi doskonale się bawiły. Szkoda, że czas na biwaku tak szybko płynął i musieliśmy wrócić do domów.Serdeczne podziękowania składamy Paniom: G. Kwidzinskiej, L. Potrykus, E. Okrój,
M. Czaja oraz Panu M. Szwaba za pomoc w organizacji wyjazdu.

Zuchy i harcerze z druhnami.

Turniej Mini Piłki Nożnej - Kolonijne Euro 2018

Szkoła Podstawowa w Koloni we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kolonia realizuje projekt „Aktywnie spędzamy czas wolny – treningi, mecze sparingowe i Turniej Mini Piłki Nożnej – Kolonijne Euro 2018”. 7 czerwca 2018r. odbyły się w naszej szkole, już po raz dziesiąty, rozgrywki turniejowe. Na boisku wielofunkcyjnym przy Szkole Podstawowej w Koloni spotkały się drużyny z czterech sąsiednich szkół podstawowych: Staniszewa, Mirachowa, Prokowa i Koloni. Rywalizacja dostarczyła mnóstwa wrażeń. Młodzi piłkarze zafundowali zebranym piękne widowisko. Wszystkie drużyny zaprezentowały bardzo dobry poziom gry według zasad fair play. Rozgrywki odbywały się systemem „każdy z każdym”. W sumie odbyło się 6 meczy. Drużyna ze Szkoły Podstawowej w Koloni okazała się bezkonkurencyjna, wygrała wszystkie swoje mecze i znalazła się na najwyższym stopniu podium. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Staniszewie uplasowali się na drugim miejscu. Na trzecim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa z Mirachowa, a na czwartym Szkoła Podstawowa z Prokowa. Wybrano też najlepszych zawodników turnieju. Zostali nimi: Radosław Cirocki z Koloni oraz Daniel Trepczyk z Prokowa. Wszystkie drużyny otrzymały puchary dla swoich szkół, piłki oraz dyplomy a zawodnicy medale, nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczyła uczestnikom dyrektor szkoły w Koloni – pani Bożena Merchel. Gospodarze zapewnili też gościom słodki poczęstunek, napoje oraz transport. Zadanie publiczne było realizowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy.

„Zaprogramuj przyszłość” – zajęcia wyjazdowe

Beneficjenci programu „Zaprogramuj przyszłość” uczestniczyli w wyjazdowych zajęciach doskonalących umiejętności programowania. Wraz z nauczycielami realizującymi w szkole projekt, 23 maja udali się do Centrum Edukacji SmartLab w Gdańsku. Tam wykonywali mrożące krew w żyłach eksperymenty z ciekłym azotem i suchym lodem w rolach głównych.  Zgodnie z podanym przepisem  tworzyli  swojego polimerowego stworka, który może świecić w ciemności. Poznali  tajemnice polimerów i dowiedzieli się, czym są ciecze nienewtonowskie, która zachowują się raz jak woda, raz jak ciało stałe. Następnie udali się do  Domu Przyrodników, gdzie poznawali  TAJEMNICE BURSZTYNU. Dowiedzieli się jak powstaje i są właściwości „ polskiego złota”– w oparciu o legendy, jak i fakty na ten temat. Poznali bursztyn jako  element świata przyrody  -inkluzje, czyli ciała obce zatopione w minerale, np. komar, mucha oraz świata kultury -amulety i handel. Na zakończenie spotkania wykonali wisiorek z „bursztynu” wg instrukcji.

Bożena Foltyn

Danuta Kobiela

Małgorzata Szadkowska

XIII Gminny Turniej Matematyczny dla Klas III rozstrzygnięty

Dnia 06.06.2018 roku w Szkole Podstawowej w Koloni po raz trzynasty spotkali się matematycy z klas III na  XIII Gminnym Turnieju Matematycznym. W tym roku brało w nim udział 12 zawodników ze szkół w: Mirachowie, Staniszewie, Pom. Huty i Koloni. O godzinie 11.00 uczestników konkursu powitała Pani Dyrektor  Bożena Merchel. Konkurs odbył się w dwóch etapach: indywidualnym i zespołowym. Po części indywidualnej Komisja Konkursowa sprawdziła rozwiązane zadania i wyłoniła zwycięzców. W kategorii indywidualnej są nimi:

  1. Miejsce- Fabian Biankowski
  2. Miejsce- Damian Stankowski
  3. Miejsce- Szymon Szutenberg

Wyróżnienia: Klaudia Brylowska, Kamil Blok, Paweł Konkol oraz Sandra Dampc.

W konkurencjach zespołowych wszyscy dobrze się bawili z matematyką. Kulminacyjnym punktem turnieju było wręczenie nagród mistrzom matematyki przez Panią Dyrektor .

Sponsorami byli: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, FOTO-KONTAKT w Kartuzach,  księgarnie SEZAM i BIAŁY  KRUK z  Kartuz.

Dziękujemy Pani Annie Rychert i Pani Emilii Kopp Ostrowskiej za przygotowanie poczęstunku.

Organizatorami turnieju byli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej: Danuta Kobiela, Bożena Foltyn i Małgorzata Szadkowska.

W imieniu organizatorów pani dyrektor podziękowała wszystkim uczestnikom oraz fundatorom nagród i poczęstunku.

Organizatorzy.

Wycieczka do Stryszej Budy

Dzieci z przedszkola oraz klas I-III  z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, pojechały na wycieczkę do Kaszubskiego Parku Miniatur i Gigantów.  Zobaczyły i poznały zabytki z różnych stron świata w miniaturze. Zachwyciły się znanym przez nich kościołem w Sianowie i innymi znajomymi obiektami.  Śmiały się i oglądały siebie w lustrach w tzw. „Gabinecie śmiechu” . Zwiedziły zamek strachu, bajkową krainę oraz mini ZOO. Kolorowym wagonem udały się do Parku Gigantów. Tam wszystko było olbrzymie np. strefa z gigantycznymi przedmiotami, aleję z owadami, duże ptaki, ryby, samochody oraz samolot. Pełne wrażeń wróciły do domu.

Opracowała: Alicja Sikora