XIII Rajd z Generałem Józefem Wybickim
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 22 maj 2018 18:45
- Odsłony: 2699
Zuchy z 1 GZ „Ekoludki” oraz harcerze 1 DH im. H. Derdowskiego 19 maja wyruszyły na spotkanie z historią i Józefem Wybickim. Poznawanie historii Polski oraz naszej Wielkiej i Małej Ojczyzny zaczęło się w Dworze Rodziny Wybickich w Sikorzynie, a zakończyło w Będominie. Trasę między Sikorzynem,(gdzie uczestnicy rajdu zostali przywitani przez włodarzy powiatu kościerskiego, kartuskiego i gminy Stężyca oraz obecnego właściciela dworu Pana Leszka Zakrzewskiego)zaczęliśmy od zwiedzenia Dworu, ogrodu oraz labiryntów w Sikorzynie. Następnie otrzymaliśmy paszporty, mapę trasy z punktami kontrolnymi, którą musieliśmy pokonać , aby dotrzeć do celu. Wędrowaliśmy drogami polnymi i wykonywaliśmy zadania. Zuchy musiały się wykazać znajomością tekstu „Mazurka Dąbrowskiego”, herbów wielkich rodów, zręcznością, umiejętnością odczytywania szyfrów, udzielania pierwszej pomocy i fotograficzną pamięcią. Wytrwale maszerowali i zaangażowaniem rozwiązywali zadania by po kilku godzinach marszu ujrzeć zabudowania Dworu w Będominie. Tu po zwiedzeniu Muzeum Hymnu Narodowego, poznaniu genezy „Pieśni Legionów Polski we Włoszech” , podłoża historycznego epoki oraz ważnych dla naszej historii postaci, udali się do „fabryki” papieru. Każdy z nas wykonał jeden arkusz papieru (ze starych materiałów) w ten sposób dając swój mały wkład w rozwój historii i tradycji przemysłu papierniczego w 100 – lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po trudach wyprawy i pracy wykonanej w papierni wszyscy z przyjemnością zjedli pyszne kiełbaski, chleb ze smalcem, zupę oraz deser.
„XIII Rajd z Generałem Józefem Wybicki” odbył się z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, 200 rocznicy śmierci Jana Henryka Dąbrowskiego, 40 -lecia istnienia MHN w Będominie. Nasza gromada i drużyna uczestniczyły w w/w rajdzie również po to, by uczcić 100-lecia działalności harcerstwa w Polsce.
Opiekunami grupy podczas rajdu byli: phm. Małgorzata Szadkowska oraz Pan Wacław Dawidowski. Zuchami zajmowały się także: dh Kinga Cierocka – przyboczna, dh Klaudia Potrykus-zastępowa.
Opracowała: Małgorzata Szadkowska