Nauczanie zdalne w Szkole Podstawowej w Koloni Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania

Nauczanie zdalne w Szkole Podstawowej w Koloni Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania



  1. Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania w nauczaniu zdalnym mają charakter przejściowy.

  2. Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania w nauczaniu zdalnym/na odległość wprowadza się w celu umożliwienia realizacji podstawy programowej oraz monitorowania postępów edukacyjnych uczniów w okresie, w którym tradycyjna forma realizacji zajęć jest niemożliwa do kontynuowania.



  1. Szczegółowe warunki weryfikowania wiedzy, informowania o postępach oraz otrzymanych ocenach

 

  1. Zdalna realizacja treści z podstawy programowej odbywać się będzie z wykorzystaniem narzędzi wskazanych przez nauczyciela. Każdy nauczyciel wybiera dowolną i dogodną formę pracy i informuje rodziców i uczniów o wybranej metodzie pracy. W okresie tym nauczyciel monitoruje i realizuje podstawę programową.

2. Postępy uczniów są monitorowane na podstawie bieżących osiągnięć ucznia w pracy zdalnej, tzn. na podstawie wykonanych m.in.: kart pracy, ćwiczeń, prac, projektów, zadań, testów, prezentacji, referatów i innych wytworów pracy ucznia.


3. Nauczyciel może wymagać od uczniów wykonania określonych poleceń, zadań, prac, projektów umieszczonych w Internecie, np. na zintegrowanych platformach edukacyjnych lub poprosić o samodzielne wykonanie pracy w domu i udokumentowanie jej, np. w postaci załącznika, zdjęcia, skanu, linku, pliku tekstowego przesłanego na nośnik (adres e-mail, e-dziennik, komunikator społecznościowy itp.) wskazany przez nauczyciela w określonym terminie.

 

4. Zadania będą określone i ocenianie w kategoriach: obowiązkowe i dla chętnych. Wszystkie formy zaplanowane przez nauczyciela jako obowiązkowe uczeń powinien wykonać.

 

5.Uczeń chętny do wykonania dodatkowej pracy na wyższą ocenę umawia się z nauczycielem przedmiotu.


6.Uczeń ma prawo skorzystać z konsultacji, porad i wskazówek nauczyciela do wykonania zadania w formach i czasie określonych wcześniej przez nauczyciela.

 

7. Nauczyciel informuje rodziców i uczniów o postępach w nauce, redagując informację zwrotną i otrzymanych ocenach podczas bieżącej pracy z dzieckiem lub po jej zakończeniu poprzez e-mail, dziennik elektroniczny lub komunikatory społeczne.


8. Nauczyciel na bieżąco informuje rodzica o pojawiających się trudnościach w opanowaniu przez ucznia wiedzy i umiejętności, wynikających ze specyfiki nauczania na odległość poprzez e-dziennik, e-mail lub komunikatory społeczne.

 

 

 

  1. Szczegółowe warunki oceniania wynikające ze specyfiki nauczania na odległość

 

1.Podczas oceniania pracy zdalnej uczniów nauczyciele uwzględniają ich możliwości psychofizyczne do rozwiązywania określonych zadań w wersji elektronicznej.


2. Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze względu na ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego i do Internetu lub ze względu na swoje ograniczone możliwości psychofizyczne, nauczyciel powinien umożliwić mu wykonanie tych zadań w alternatywny sposób, tj. za pomocą sms lub w wersji papierowej.


3. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i do Internetu oraz poziom jego kompetencji cyfrowych. Nauczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę zróżnicowany poziom umiejętności obsługi narzędzi informatycznych i dostosować poziom trudności wybranego zadania oraz czas jego wykonania do możliwości psychofizycznych ucznia.


4. Nauczyciele w pracy zdalnej mogą organizować kartkówki, testy, sprawdziany kładąc nacisk na samodzielne wykonania pracy przez ucznia.


5. Nauczyciele w pracy zdalnej wskazują dokładny czas i ostateczny termin wykonania zadania. Jeśli zadanie nie zostało wykonane w sposób prawidłowy lub zawiera błędy, uczeń ma możliwość poprawienia otrzymanej oceny w sposób i w terminie wskazanym przez nauczyciela, po uprzednim uzgodnieniu.

 

6. W zadaniach na ocenę nauczyciel korzysta zawsze ze skali ocen od 1-6 lub oceny opisowej, przy jednoczesnym promowaniu zaangażowania ucznia w samodzielną pracę oraz terminowość wykonania pracy w domu. Obowiązuje dotychczasowa skala procentowa ujęta w Statucie.

 

7. Ocenę niedostateczną, za prace podsumowane oceną, wystawia się jedynie uczniowi, który przez dłuższy czas nie oddaje prac (po uprzednim przypomnieniu, wyznaczeniu drugiego terminu oraz zasięgnięciu poprzez e-dziennik informacji od rodzica, dlaczego uczeń nie wywiązuje się ze swojego obowiązku). Jeśli przesłanką są trudności techniczne związane np. ze stosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej (lub inne zasadne okoliczności), odchodzi się od oceny i uprzedza rodzica o konieczności ponownego sprawdzenia wiedzy ucznia w zakresie wyznaczonego materiału. Po czym uczeń ma przesłaną kolejną pracę terminową, a o ostatecznej ocenie decyduje nauczyciel. Nie wystawia się oceny niedostatecznej uczniowi, który oddał pracę, ale nie spełnił wymagań podstawowych na pozytywną ocenę. Wówczas kieruje się do ucznia informację zwrotną (bez wystawienia oceny).

 

8. Przy ocenie cząstkowej (bieżącej) oprócz wiedzy i umiejętności brane są także pod uwagę takie czynniki jak: systematyczność i zaangażowanie ucznia, co w dużej mierze wpływa na wystawioną przez nauczyciela ocenę.

 

9. W okresie zdalnego nauczania nauczyciel systematycznie ocenia uczniów, wystawiając minimum jedną ocenę w każdym miesiącu nauki.

 

10. Na czas nauczania zdalnego wagi ocen pozostają bez zmian.

 

11. O zagrożeniu końcoworoczną oceną niedostateczną nauczyciele informują rodziców/prawnych opiekunów w terminie wynikającym z harmonogramu pracy szkoły poprzez dziennik elektroniczny.

 

12. Przy wystawianiu oceny końcoworocznej z przedmiotu bierze się pod uwagę:
– ocenę śródroczną,
– oceny bieżące z II półrocza przed zawieszeniem zajęć,
– oceny bieżące uzyskane przy zdalnym nauczaniu za okres od 25.03.2020r. do czasu jego zakończenia,
– oceny bieżące po zakończeniu okresu zdalnego nauczania (w przypadku zakończenia tego okresu).

 

13. Przy wystawianiu oceny końcoworocznej z zachowania bierze się pod uwagę:
– ocenę śródroczną ,
– postawę ucznia wg kryteriów zawartych w statucie,

- stosunek do obowiązków szkolnych w czasie nauczania zdalnego,
– ocenę wystawia wychowawca z uwzględnieniem opinii pozostałych nauczycieli oraz samooceny ucznia.

 

14. Pozostałe zasady oceniana, klasyfikowania i promowania uczniów reguluje Statut Szkoły Podstawowej w Koloni.

 

 

 

  1. Szczegółowe warunki organizacji zdalnego nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

 

1. Podczas zdalnego nauczania nauczyciele uwzględniają potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne uczniów objętych pomocą psychologiczno-pedagogiczną i zajęciami rewalidacyjnymi.

 

2. Nauczyciele uwzględniają możliwości psychofizyczne uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia oraz ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć w okresie zdalnego nauczania.

 

3. Nauczyciele przedmiotów dostosowują programy nauczania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w taki sposób, aby móc je zrealizować w sposób zdalny. Podstawą modyfikacji programów powinny stać się możliwości psychofizyczne uczniów do podjęcia nauki zdalnej.


4. Jeśli uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego nie jest w stanie zrealizować programu w sposób zdalny, należy wskazać alternatywną formę realizacji zajęć.


5. Dopuszcza się taką możliwość modyfikacji programów nauczania w/w uczniów, aby niektóre treści, niedające się zrealizować w sposób zdalny, przesunąć w czasie do momentu, w którym uczniowie wrócą do szkoły.

 

Przewodniczący

Rady Pedagogicznej

Bożena Merchel

Dyrektor szkoły

Kolonia dnia 23,04 2020r.