Kronika "Białe gołębie i kotyliony niepodległości"

KRONIKA

INICJATYWA

„BIAŁE GOŁĘBIE I KOTYLIONY NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI”

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KOLONI

2016 R.

Cykl realizowanych  zadań w oparciu o inicjatywy Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Koloni.

  1. Wykonanie gołębi na Święto Niepodległości.

Z inicjatywy SU w październiku zaczęliśmy przygotowania do tego święta. Do współpracy zaprosiliśmy rodziców. Pomogli nam przy wycinaniu z materiału białych gołębi i ich zszyciu. Następnie  na przerwach międzylekcyjnych zorganizowaliśmy małe warsztaty, podczas których  uczniowie klas I- III przygotowywali biało – czerwone kotyliony, natomiast IV-VI wypychali i zaszywali gołębie.

 

2.„A to Polska właśnie…” – tak brzmiało hasło impresji słowno-muzycznej zorganizowanej w szkole z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. „Dziś w dniu rocznicy odzyskania Niepodległości, warto zwrócić wdzięczną myśl ku pokoleniom naszych dziadów i pradziadów. Wspomnieć jak z ich patriotyzmu, walki i miłości wyłoniła się nasza ojczyzna Polska!” –takimi słowami zwróciła się do obecnych na uroczystości konferansjerka z klasy V.

Uczniowie z zaciekawieniem i w skupieniu poznawali w krótkim rysie historycznym okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku. Barwy narodowe, godło, hymn, pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów klasy VI, zaprezentowane przez klasę V polskie tańce narodowe oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreślały patriotyczny charakter apelu.

3.„Śladami niepodległych kobiet” – to hasło gry miejskiej, w której 10 listopada uczestniczył nasz 6 osobowy zespół.  Gra zaczęła się w Muzeum im. Fr. Tredera w Kartuzach, tu rozwiązujemy pierwsze zadanie ze znajomości  szkół haftu kaszubskiego i hafciarek (sióstr norbertanek, Teodory Gulgowskiej, Franciszki Majkowskiej czy Honoraty Bloch).  Po wykonaniu zadania otrzymujemy wskazówkę „?”, o drugim punkcie – 998, które czekało na nas  w budynku Powiatowej Staży Pożarnej. Było to zadanie plastyczne – na podstawie otrzymanego tekstu, ( z którego dowiadujemy się, że w 1934 r. w Kartuzach powstała żeńska drużyna samarytańsko – pożarnicza , a jej komendantka była Marta Kalkówna), mieliśmy wykonać pomnik poświęcony w/w drużynie. Pracowały ręce i głowy zespołu, ponieważ przed nami była seria pytań  (odpowiadaliśmy szybko i prawidłowo –tu max. ilość pkt. +bonus). Teraz kolejny rebus  - rozwiązany, biegiem udaliśmy się pod pomnik ”Inki”, gdzie czeka trzecie zadanie. Uważnie słuchamy życiorysu Danuty Siedzikówny, pracując zespołowo rozwiązujemy zakodowane (alfabet Morse’a) zdanie, wypowiedziane przez „Inkę” przed śmiercią. Wskazówka  i bieg do ostatniego punktu, znajdującego się w Kartuskim Centrum Kultury. Przypominamy sobie legendę „Dumna Damroka”, odpowiadamy na pytania i znowu pokazujemy jak działają nasze ręce  „budując” kościół w oparciu o legendę. Cieszymy się, że wzięliśmy udział w grze, poznaliśmy życie wielu fascynujących kobiet, choć ostatecznie uplasowaliśmy się na drugim miejscu. Na koniec uczestniczyliśmy w montażu słowno – muzycznym i koncercie zespołu „SomGorsi”  pt.: „Niepodległość przez łzy kobiet”.

 

 

4.Heppening Wolności. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego nawiązali współpracę z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach.  Aktywnie uczestniczyli w  uroczystościach patriotycznych  z okazji Dnia Niepodległości - 11 listopada w Kartuzach. Uroczystości zaczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych, delegacji instytucji, szkół, stowarzyszeń oraz organizacji z terenu Powiatu i Gminy Kartuzy do Kolegiaty pod wezwaniem NMP w Kartuzach. Po uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny obecni udali się pod pomnik Matki Boskiej Królowej Kaszub, gdzie Starościna Powiatu Kartuskiego Pani Janina Kwiecień odwołała się do kart z historii Polski, a ksiądz Ryszard Różycki odmówił z zebranymi modlitwę za Ojczyznę. Następnie delegacje złożyły wiązanki pod pomnikiem. Po części oficjalnej udaliśmy się na „Heppeninig Wolności”. Współtworzyliśmy obraz zagrożonej Ojczyzny, otaczając atakowane „gołębię” biało-czerwonymi barwami narodowymi i układaliśmy Flagę Narodową dla Orła Białego.

 

Zabrali także  do domów białe, pluszowe gołębie, aby się nimi „zaopiekować”.

 

Uczniowie naszej szkoły byli współwykonawcami w/w gołębi, które przygotowywali  przerw międzylekcyjnych w szkole).  Byli także uczestnikami koncertu pieśni patriotycznych wykonywanych przez chór męski oraz Orkiestrę Dętą z Łapalic. Razem z wykonawcami śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, jak: „Pierwsza Brygada”, „Piechota” czy  „Przybyli ułani”.

Wykonanie Samorząd Uczniowski SP w Koloni.

Opiekun grupy: Małgorzata Szadkowska